"Ümitvar olunuz, şu istikbal inkılâbı içinde en yüksek gür sada İslâm'ın sadası olacaktır."

Piyasalar

15-20 Temmuz yargısı için hesap vakti geliyor

Kâzım GÜLEÇYÜZ
21 Ocak 2022, Cuma
Geçen yılın Ağustos ayında Saraya sunulduğu belirtilen ve 15-20 Temmuz sürecinde yapılanlardaki hukuka aykırılık ve çelişkilere bir nebze de olsa temas eden bir rapordaki bazı anekdotların Independent Türkçe tarafından servis edilmesinin ardından, Cumhuriyet gazetesinde de ilginç bir bilgi çıktı.

Barış Pehlivan’ın aktardığı bu bilgi şöyle:

2018’de resmî ziyaret için Strasbourg’a giden Adalet Bakanlığı heyetinin bir araya gelip görüştüğü AİHM’in Başkanı şöyle demiş:

“Darbe girişimi sonrası yaklaşık 4500 hâkim ve savcıyı meslekten ihraç ettiniz. Bunlardan, dosyasına hiçbir aleyhte delil konulamayan yaklaşık 800 hâkim ve savcı tesbit ettik. Bir bölümünün aylarca tutuklu kaldıktan sonra ya beraat ettiğini ya da takipsizlik kararı aldığını gördük. Bu tutuklamalar nedeniyle Türkiye’yi ciddî tazminatlar bekliyor.”

Heyet morali bozuk şekilde ülkeye dönmüş ve AİHM Başkanının sözleri Adalet Bakanı Gül’e aktarılmış. O da Erdoğan’a iletmiş.

Aldığı cevap: “Adamlar doğru söylemiş, madem delil yoktu, neden tutukladınız?”

Sonuçta, malûm davalardan tutuklu kalıp da beraat edenlerin açtığı tazminat davaları üzerine, Hazine ve Maliye Bakanlığı bu kararlarda imzası olan isimleri HSK’ya şikâyet ediyor. HSK’da bu yargı mensuplarına açılan yüzlerce soruşturma evrakı varmış (6.1.22).

Bu bilgiler birkaç yönden manidar.

Bir: Saray, bu süreçte gaz verdiği hâkim ve savcıları ortada bırakmaya hazır ve teşne.

Yeri gelince “Yargıya gereken talimatları verdik” derken, diğer zamanlarda “Bizde yargı bağımsızdır” nutuklarıyla topu yargıya atan ikircikli tavrın bir sonucu da bu. Onun için, iktidara güvenip yaslanarak o hukuksuz kararları alanlar, dahası AYM ve AİHM’e bile inatla direnenler, her an “satış”a gelebilirler.

İki: Söz konusu tazminat kararları peş peşe geldikçe, ödemeyi yapacak olan Bakanlık, bunlarda imzası olanları HSK’ya şikâyet ediyor. HSK’da biriken ve bekletilen böyle yüzlerce dosya bakalım ne sonuca bağlanacak?

Üç: Bu tablo, hukuksuzlukların nasıl bir iktidar içi kavgaya da yol açtığını gösteriyor.

Görünen o ki, 15-20 Temmuz kumpası, artık iktidarın da ayağına dolanır hale geldi.

İşaretler, sıyrılma telâşının habercisi.

Ama sıyrılabilir mi? Kesinlikle hayır!

Okunma Sayısı: 5900
YASAL UYARI: Sitemizde yayınlanan haber ve yazıların tüm hakları Yeni Asya Gazetesi'ne aittir. Hiçbir haber veya yazının tamamı, kaynak gösterilse dahi özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan haber veya yazının bir bölümü, alıntılanan haber veya yazıya aktif link verilerek kullanılabilir.

Yorumlar

(*)

(*)

(*)

Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. İstendiğinde yasal kurumlara verilebilmesi için IP adresiniz kaydedilmektedir.
 • Nabi

  21.1.2022 20:09:22

  bol soslu /tuzaklı oyunları deşifre edip , tuzaklara düşmeden herkes için çözüm yollarını da gösterir feraset dersli makaleleriniz için Kazım kardeşim camiamızı ,şahs -ı manevimizi tebrik ediyorum.Selam ,dua ve muhabbetlerimle Allah' a C.C. emanet olunuz.

 • Nabi

  21.1.2022 17:39:18

  Hukukun kamusal zeminlerin de tezgahlanıp servise konulmuş Bizans entrikalı pespaye oyunlar elbet bir gün ortaya çıkacaktı.Yalan dolanlarla ancak bir yere kadar gidilebilniyor.Zulümlerin arşa çıkıp dayandığı bir yerden Rabbim tüm mazlumları sahil i selamete tez zamanda kavuşturur İnşaallah . Küfür devam eder ,zulüm asla devam etmez nebevî müjde elbette günü gelince güneş gibi doğacaktır . Yeni Asya gazetemizin 15 -20 Temmuzlardan itibaren mümine yakïşır, Risale-i Nur talebeleği Vukufiyetiyle ifadeye çalışıp gôstermiş olduğunuz bu tuzak içinde tuzak olan komplosu bol soslu oyunları

 • Feyzullah Ayhan

  21.1.2022 14:33:35

  Bu hak hukuk tanımaz, kendisi gibi düşünmeyene hayat hakkı tanımayan, kinci, intikam duygularıyla dolu bu nifak ehli üniversite yıllarında illerde teşkil ettikleri sözde mücahit çetelerle bu kibir ehli Risale-i Nur sohbetlerine katılıyoruz diye çektirmedikleri eziyet kalmadı. Allah'a binlerce şükür onların bu münafıkane baskıları bizlerin sohbetlere daha fazla gitmemize vesile oldu. Tam 9 sene boyunca bu nifak ehlinin İstanbuldan gelen talimatla çektirdilkeri eziyete katlandık. Ama menfiden müsbet tezahür etti. Bakmayın bukalemun gibi davranmalarına Bediüzzaman ve onun risalei Nur külliyatına karşı Hala o fikir ve düşüncelerini muhafaza ettiklerini görüyorum sosyal medyada. İşte bu siyasal islamcılardjr ki mukaddesatı ikballerine basamak yaparlar.

 • erhan

  21.1.2022 10:59:20

  siyasetin emir eri bir yargı mensubu olup, karaktersiz ve onursuzca ebedi hayatımı kaybetmektense, onuru şerefi imanı ile Hak'kın huzuruna çıkmayı yeğlerim. ayrıca daha önce kimler kimler satışa gelmemişti hafızamızı bir yoklayalım. "nush ile uslanmayanı etmeli tekdir, tekdir ile uslanmayanın hakkı kötektir, kötek ile uslanmayanın hakkı sürünmektir.

 • Toygar

  21.1.2022 08:49:09

  “Adamlar doğru söylemiş, madem delil yoktu, neden tutukladınız?” Bunu biz defalarca sorduk zaten. Soru sormak bize, iş yapmak onlara düşüyor diye biliyoruz biz! Tam tersi oluyor. İdareci soruyor. Biz cevap bulamıyoruz ama!

 • Demokrat hukukçu

  21.1.2022 03:51:02

  Adalet bir gün herkese lazım olacaktır vesselam. İlginçtir bir adam her gün televizyonlara çıkıp attığı nutukların tam tersini yapıyor, adeta kendini tarif ediyor. Böyle bir iki yüzlülük ve pişkinlik dönemi tarihte görülmemiştir. Hz Danyal AS.’ ı aç aslanlara atıldığı kuyudan beş gün sonra indirdiği sofra iie kurtaran Allah elbet kendisine tevekkül edenleri başkasına havale etmeyecek, kendisini zikredenleri unutmayacak, kendisine şükredenleri nimetsiz bırakmayacak, kendisini son çare olarak görenleri çaresiz bırakmayacak ve sabredenleri kurtuluşa erdirecektir. Bütün hamdü senalar O’nadır. Habibi Hz Muhammed’in ümmetini de elbet bu duadan hariç kılmayacaktır. Az kaldı sonuna gelindi bu zulümlerin de inşallah Kazım Bey. Ne mutlu sabredenlere. Veyl olsun adaletten sapanlara, kibir ve hırsına mağlup olup zalimleşenlere ve onlara teşne ve destek olanlara. Selam olsun mazlumların sesi ve nefesi olanlara.

 • Emir demir

  21.1.2022 01:07:28

  Allah sizden ebeden razı olsun...Bu sürecin sayılı kahramanlarındansınız...

(*)

Namaz Vakitleri

 • İmsak

 • Güneş

 • Öğle

 • İkindi

 • Akşam

 • Yatsı