"Ümitvar olunuz, şu istikbal inkılâbı içinde en yüksek gür sada İslâm'ın sadası olacaktır."

Piyasalar

6 partiden Demokrasi Misakı bekliyoruz

Kâzım GÜLEÇYÜZ
05 Ocak 2022, Çarşamba
Hürriyet Misakı, DP’nin 7-10 Ocak 1947 günlerinde toplanan 1. Büyük Kongresinde oluşturulan ve başkanlığını Adnan Menderes’in yaptığı Ana Davalar Komisyonunun dört gün boyunca yaptığı değerlendirmeler sonucunda ortaya çıkan tarihî bir belge.

O zamana kadar CHP’ye karşı yapılan en esaslı çıkış olması cihetiyle de büyük önem taşıyan bu belgeyle vatandaş hak ve hürriyetlerini bozar nitelikte olan ve anayasanın metnine ve ruhuna uymayan kanun hükümlerinin kaldırılmasını, millî hâkimiyet prensibini koruma altına almak amacıyla Seçim Kanununun güvenceli hale getirilmesini ve devlet başkanlığı ile parti başkanlığının birbirinden ayrılmasını isteyen DP’liler, taleplerinin yerine getirilmemesi halinde sine-i millete dönme kararı alacaklarını deklare etmişlerdi.

O günkü CHP tarafından “millî husumet andı“ olarak nitelenip tahrik unsuru olarak kullanılan bu belgeyi DP, “Misak-ı Millînin tamamlayıcı, bütünleyici, vazgeçilmez bir unsuru; CHP ve hükümetlerince ısrarla takip olunan ve yer yer şiddet ve husumetle uygulanan despotizm ve demokrasi karşıtı diktayı hedef alan bir duruş” olarak tavsif etmişti.

Bu belgenin DP Kongresinde kabulünden yaklaşık üç buçuk yıl sonra, 14 Mayıs 1950 seçimleri yapılmış; sandıktan çıkan oylarla 27 senelik tek parti ve tek adam rejimi tasfiye edilmiş; çok partili demokrasiye geçilmişti.

Ardından Hürriyet Misakında dile getirilen taleplerin yerine getirilmesine yönelik adımlar atılırken, bu meyanda devlet başkanlığı ile parti başkanlığı birbirinden ayrılmıştı.

Aradan 70 seneyi aşkın bir zaman geçti. Ve Türkiye, 16 Nisan 2017 referandumuyla, vaktiyle kurtulmak için onca mücadele verdiği tek adam rejimine tekrar geri döndürüldü.

“Birinci ve ikinci cumhurbaşkanları da partiliydi” söylemleriyle savunulan bu rejimin, fiilen yürürlüğe girdiği Haziran-2018’den bu yana memleketi ne hale getirdiği ortada.

Demokratik hukuk devletinin inanılmaz bir tahribata maruz kaldığı bu tabloyu düzeltmenin yolunu açmak için, bu hedefle işbirliği yapan 6 partiye çok büyük görev düşüyor.

Dileğimiz, liderlerin açıklayacağı ortak bildirinin, Hürriyet Misakından 75 yıl sonra, günün talep ve beklentilerine cevap verecek bir Demokrasi Misakı olarak tarihe geçmesi.

Okunma Sayısı: 2365
YASAL UYARI: Sitemizde yayınlanan haber ve yazıların tüm hakları Yeni Asya Gazetesi'ne aittir. Hiçbir haber veya yazının tamamı, kaynak gösterilse dahi özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan haber veya yazının bir bölümü, alıntılanan haber veya yazıya aktif link verilerek kullanılabilir.

Yorumlar

(*)

(*)

(*)

Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. İstendiğinde yasal kurumlara verilebilmesi için IP adresiniz kaydedilmektedir.
 • M. Ali KAYA

  5.1.2022 17:44:39

  O gün Misakı milliyi DP yaptı; bu gün yine DP yapar. 7 Ocakta DP bunu yapacaktır. Siz CHP ve İYİ Partiden mi bekliyorsunuz?

 • H.ibrahim Karahan

  5.1.2022 04:07:07

  Allah razı olsun her türlü kötülüklerden korusun

 • Oğuz Yiğiter

  5.1.2022 00:43:13

  Tarihî kodlarını da işaretleyerek, ülke siyasetinde gelinen çok yönlü tıkanmışlığı aşacak, demokrasinin önemli ve dördüncü gücü misyonunu îfâda, Yeni Asya Ekolüne yakışan çok değerli bir konumlanma. Tebrikler, dualar...

(*)

Namaz Vakitleri

 • İmsak

 • Güneş

 • Öğle

 • İkindi

 • Akşam

 • Yatsı