"Ümitvar olunuz, şu istikbal inkılâbı içinde en yüksek gür sada İslâm'ın sadası olacaktır."

Piyasalar

Cenaze istismarı

Kâzım GÜLEÇYÜZ
28 Haziran 2022, Salı
Mahmut Ustaosmanoğlu Hocaefendinin geçen Cuma kıldığımız cenaze namazına, Fatih Camiinin içine ve avlusuna ilaveten, Fevzipaşa ve Darüşşafaka Caddeleri dahil, camiye giden cadde ve sokakları da tıklım dolduran muazzam bir cemaat iştirak etti.

İsmailağa cemaati mensupları, kendilerine has sarık ve cübbeleriyle namaza katıldılar.

Aslında gayet normal olan bu görüntüyü birileri yine malûm laikçi reflekslerle “irticanın gövde gösterisi” diye tahrik konusu yapmaya çalıştılar. Hattâ CHP Milletvekili olarak cenazeye katılan İlhan Kesici’ye de hücum ettiler.

Ama iyice marjinalleşen bu toplum gerçeklerinden kopuk ve sakat zihniyetin bağnaz tepkileri mâkes bulmadı ve kabul görmedi.

Kaldı ki, cenazeye katılanlar sakallı, sarıklı, cübbeli, şalvarlı insanlardan ibaret değildi.

“Sıradan” kıyafetliler çok daha fazlaydı.

Bu arada, Hocaefendiye duyulan muhabbetin ifadesi olan bu izdihamı tersinden farklı bir “gövde gösterisi” olarak sunanlar da oldu.

“Kâfirleri korkutan ve titreten buluşma” gibisinden çok provokatif söylemler kullanıldı.

Farklı, hattâ zıt fikir ve dünya görüşlerine sahip kimi sembol isimlerin cenazelerinin, karşılıklı olarak birbirine meydan okuma mesajları verilen gövde gösterilerine dönüştürüldüğüne yakın geçmişte çokça şahit olmuştuk.

Ve bu durum gerilimi tırmandırıp ortak paydaları tahrip etmiş, ülkeye zarar vermişti.

Aynı şeyin tekrarına meydan verilmemeli.

Geçen Cuma olduğu gibi cemaatin büyük çoğunluğunun halisane duygularla katıldığı cenazelerdeki izdihamın siyasî istismar konusu yapılmasına da müsaade edilmemeli.

Ama Cumhurbaşkanının cenazede çekilen bazı görüntülerinin medyada kullanılış biçimi, yine böyle bir istismar niyetini ele veriyor.

Cenaze istismarı, ebediyete uğurlanan zata da, namaza katılan cemaate de saygısızlık.

Nitekim namaz öncesi yapılan anonslarda Cumhurbaşkanının da konuşacağı duyurulduğu halde, namaz kılındıktan sonra cemaatin hatırı sayılır bir kısmının konuşmayı beklemeden ayrılması, bu bakımdan hayli manidardı.

Bu tavrı, cemaatin çok ince bir mesajı olarak okumak herhalde pek yanlış olmasa gerek.

Bir diğer nokta: Erdoğan’ın başbakanken Fatih’te cenazesine katıldığı Sungur Ağabeyin, bilâhare ailesine reva görülenler unutulmadı!

Okunma Sayısı: 3951
YASAL UYARI: Sitemizde yayınlanan haber ve yazıların tüm hakları Yeni Asya Gazetesi'ne aittir. Hiçbir haber veya yazının tamamı, kaynak gösterilse dahi özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan haber veya yazının bir bölümü, alıntılanan haber veya yazıya aktif link verilerek kullanılabilir.

Yorumlar

(*)

(*)

(*)

Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. İstendiğinde yasal kurumlara verilebilmesi için IP adresiniz kaydedilmektedir.
 • mustafa

  29.6.2022 22:33:52

  Milli ve manevi değerler günlük politakanin aleti olamaz,....

 • celil

  28.6.2022 12:10:17

  siyasetin işidir. Herşeyi kullanmak. Boşuna şeytan-ı siyaset denilmemiş. Boşuna gerçek bir siyasetçi gerçek bir dindar olamaz dememiş bediüzzaman . Boşuna şeytanın ve siyasetin şerrinden Allah’a sığınırım dememiş üstat . Burada alimlerin dikkatli olması gerekir.

 • Feyzullah Ayhan

  28.6.2022 08:38:31

  Kâfirleri korkutan ve titreten buluşma” yukarıdaki ifadeler islama dost mu yoksa hasım mı kazandırır? Kudüs gecesinde sincanda söylenenler bahanesiyle çok sayıda masumun canını yandığını ne çabuk unuttular?cummurbaşının iki de bir camilerde, cenazelerde siyaset niyetli konuşmalar yapmasının amacı oylarını konsolide etmeye matuf değil mi nerede samimiyet? Bu illetli kafa düzelmez.üstelik bazı tarikat ve camialar da bu illetle malul hale geldiler tek adama destek vermekle

 • H.Bulat

  28.6.2022 05:39:31

  Cemaat ve tarikatlar kapılarını tamamen siyasilere kapatmalılar. Siyasilerde cemaat ve tarikatlardan el ve ayaklarını çekmeliler. Hep örnek verilir ama boşuna. Tatihte dergahına hükümdarı almayıp geri çeviren tarikat büyüklerinin hikayeleri anlatılir ama günümuzün siyaset ve cemat ve tarikatları buna uymazlar. Siyasiler oy bekler. Tarikat ve cemaatlarda maddi destek beklerler. Ve bu çarpik düzen böyle gider sanırız. ama artık gitmiyor.Gençlere acıyalım.Gençler artık tarikat ve cemaatlardan soğutuldu.Tarikatlar ve cemaatlar iç ve dış eleştirilere açık olmalılar. şeffaf olmalılar.....

 • H.Bulat

  28.6.2022 05:28:08

  Allah rahmet eylesin Rahmetli hoca efendi.Cenazeme hanımlar gelmesin vasiyetinin yerine. .."Cenazeme hiç bir siyasetci gelmesin ,cenazrmi kadın erkek kardeşlerim kılsın"... deseydi daha mı hayirlı olurdu acaba? Benim ki eleştiri değil temenni sadece

 • Necati

  28.6.2022 00:21:05

  Dini ve milli duyguları istirmar eden zalim siyaset maalesef cenazeleri de alet ediyor. Cenaze kime ait olursa olsun, ıbret ve saygı ile bakılmalı, cenaze yakınları ve sevenleri rencide edilmemelidir. Ayrıca bizim güzel adetlerimizden biride cenazelere her görüşten her inançtan insanların taziye lerini sunmalarıdır.

(*)

Namaz Vakitleri

 • İmsak

 • Güneş

 • Öğle

 • İkindi

 • Akşam

 • Yatsı