"Ümitvar olunuz, şu istikbal inkılâbı içinde en yüksek gür sada İslâm'ın sadası olacaktır."

Piyasalar

Demirel: Bediüzzaman bir âbidedir

Kâzım GÜLEÇYÜZ
29 Mart 2024, Cuma
Özel yazışmalarında o sözle Şeyh Said’i kast ettiğini ve yanlış yaptığını itiraf eden Muharrem İnce’ye bir cevap da merhum 9. Cumhurbaşkanı Demirel’den. Necmeddin Şahiner’in sorularına verdiği cevaplarda şöyle demişti Demirel:

“Bediüzzaman Said Nursî, üzerinde çok tartışma yapılmış bir zattır. Birçok kimse, kendisi hakkında peşin hükümlere sahip olmuşlardır. Bediüzzaman, Kur’an’ı ve Resulullahı kendisine rehber edinmiş ve inançlarından hiçbir taviz vermemiş bir şahsiyettir.

“Üstüne husumet çekmiştir. Fakat bu husumetten hiçbir zaman yılmamıştır. Eserleri ve kendisini takip eden Nur Talebeleri, yüzlerce defa mahkemeye çıkarılmıştır. Türk ceza kanunlarına göre, bunların hiçbirisinde suç bulunmamıştır. Buna rağmen, merhum takibe maruz kalmıştır. Kendi öz vatanında, bir ilden bir ile sürgüne gönderilmiştir. Kimsenin önünde eğilmemiştir. Devirlerle hoş geçinmek gibi bir yola da sapmamıştır.

“Kendisinin İdare-i Örfî Divanında, 1909 yılında söylediği çok enteresan sözleri vardır. Orada, “Hakikatin hatırı, sadece hakikatin hatırı için hareket ediniz, hakikatin hatırı herşeyin üstündedir” der. Merhum, hakikatin hatırı için bir ömür boyu hareket etmiştir.

“Gerek eserlerinde, gerek nasihatlarında, hep iyiliği tavsiye etmiştir. Cenab-ı Allah’ın emirlerine ve nehiylerine uyulmasını tavsiye etmiştir. Mârufu emir ve münkeri nehyetmiştir. Ayrıca Kur’an’ın çok değerli yorumunu yapmıştır.”

Yine Demirel 1985’te Taksim Grubu toplantılarından birinde soruları cevaplarken şunları söylemişti: AP eski Milletvekili Recep Özel’in aktarımıyla:

“Bediüzzaman bir âbidedir, büyük bir İslam âlimidir, bin yılda gelen İslam âlimlerindendir. Hem cumhuriyetçidir, hem de demokrattır. Bediüzzaman’ın demokratlığına Türkiye’nin ulaşabilmesi için kırk fırın ekmek yemesi lâzım. O, hürriyetle insandaki imanı eşanlamlı tutuyor. ‘Bir insanda iman ne kadar gelişirse, hürriyet fikri o kadar parlar’ diyor.

“Başların omuzlar üzerinde mana ifade etmediği gün Padişaha ne diyor: ‘İstibdat zulüm ve tahakkümdür, meşrûtiyet adalet ve şeriattır. Padişah, Peygamberimizin (asm) emrine itaat etse ve yoluna gitse halifedir, biz de ona itaat edeceğiz. Yoksa Peygambere (asm) tabi olmayıp zulmedenler, padişah olsalar da haydutturlar.’

“Ama Türk entelektüeli Bediüzzaman’ı yanlış tanımıştır. Bu ülkenin yetiştirdiği en büyük demokratlardan biridir Bediüzzaman.”

Okunma Sayısı: 1952
YASAL UYARI: Sitemizde yayınlanan haber ve yazıların tüm hakları Yeni Asya Gazetesi'ne aittir. Hiçbir haber veya yazının tamamı, kaynak gösterilse dahi özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan haber veya yazının bir bölümü, alıntılanan haber veya yazıya aktif link verilerek kullanılabilir.

Yorumlar

(*)

(*)

(*)

Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. İstendiğinde yasal kurumlara verilebilmesi için IP adresiniz kaydedilmektedir.
 • Mustafa Said Kara

  29.3.2024 19:01:06

  Mustafa bey üstadımız imani meselelerde amel imanın bir cüzü değildir görüşündedir. Maturidi ve eşari mezhebi görüşüne paralel olarak. Arda bey söyledikleri şeyde gayet makul. Sizin görüşünüze göre işin ucu kaçar, sadece benim dediğim haklı demeye gelir sizin görüşünüz.

 • Mustafa

  29.3.2024 15:19:37

  Merhum Süleyman Demirel, Bediüzzamanı ve risalei nur hakikatlerini her zaman her yerde savunmuştur..Başka yapıları savunmamıstir..

 • Mustafa

  29.3.2024 15:16:27

  Arda Sen risalei nur ölçülerini anlamaya çalış.. İmani mesele ayrı,siyasi mesele ayrı değildir..Mümin aynı zamanda yalancı,zalim,emanete hıyanet eden olunmaz..Söyledikleriyle,yaptıkları başka olmamalıdır.. Hele dini siyasi menfaatine alet edenlerin..

 • Arda Yıldız

  29.3.2024 10:03:54

  Erhan bey bence söylediğiniz şey çok tutarsız. Muhalefetteki kısım halk da iktidarı destekleyen tarafta kalanlar halk değil mi? Nurculardan kim soğuyor? İktidarı destekleyen de var, muhalif olan da var. Siyasi tercih ayrı meseledir.

 • Erhan

  29.3.2024 08:36:15

  siyasal islamcıların arkasında koşan, onların zulümlerini, yanlışlarını görmezlikten gelip, Hak, Hukuk, Adaletten uzaklaşan guruplar, halkın nur hareketine olan saygılarını yitirmesine sebep olmaktadır. Örneğin ben eğer YENİ ASYA camiası olmasaydı bir kez daha düşünür durumda olacaktım. Umarım akıllarını başlarına deviirirler.

(*)

Namaz Vakitleri

 • İmsak

 • Güneş

 • Öğle

 • İkindi

 • Akşam

 • Yatsı