"Ümitvar olunuz, şu istikbal inkılâbı içinde en yüksek gür sada İslâm'ın sadası olacaktır."

Piyasalar

Korona dersleri

Kâzım GÜLEÇYÜZ
20 Mart 2020, Cuma
Bir anda diğer bütün konuların önüne geçerek dünyada ve bizde bir numaralı gündem haline gelen koronavirüs salgını, insanlığa her alanda biriken maddî-manevî kirlerden, haramlardan, günah ve sefahetlerden, sömürü, haksızlık ve zulümlerden âcilen arınma dersi ve mesajı veriyor.

Meselâ cadde ve sokaklarda, meydanlarda, binalarda, toplu taşıma araçlarında yapılan dezenfekte çalışmalarının muadilinin sosyal, toplumsal ve manevî alanlarda da gerçekleştirilmesi gereğinin altını çiziyor.

Bu çerçevede vurgulanması icab eden konu başlıklarından bazılarını sıralarsak:

* Gerek ülke içinde, gerek bölgemizde ve gerekse dünyanın başka yerlerinde devam eden yoğun hak ihlâllerine artık bir an önce nihayet verilmeli; hukukun üstünlüğü tesis ve bütün mağduriyetler telâfi edilmeli.

* Yapılan onca insanî  ve vicdanî çağrılara rağmen cezaevlerinde tutulmaya devam edilen bebek yaştaki çocuklar ve anneleri başta olmak üzere bütün masumlara gasp edilen hak ve hürriyetleri iade edilmeli.

* Kirli ve karanlık çıkar hesaplarıyla tahrik edilip çıkarılan, tırmandırılan ve bitmemesi için her türlü gayret gösterilen savaşlara son verilmeli; en ziyade masumları vuran silahlar susturulmalı; evlerini barklarını terk ederek  yollarda ve yaban ellerde perişan olan sığınmacıların tekrar yuvalarına dönebilecekleri barış ve güven ortamı tesis edilmeli.

* Virüsün piyasaları alt üst etmesi neticesinde buharlaşan trilyon dolarlar sömürü çarkının getirdiği haram kazançların keffareti olarak görülüp, bunlardan arınmış, yardımlaşma ve âdil bölüşüm esasına dayanan yeni bir ekonomik düzen kurulmalı.

* Din başta olmak üzere ortak değerleri istismar esasına dayalı samimiyetsiz politikalar terk edilmeli; ahlâkî prensiplere bina edilmiş dürüst siyasetler geliştirilmeli.

* Tekelci, dayatmacı, ayrıştırıcı, dışlayıcı, itici, kavgacı, kutuplaştırıcı, kamplaştırıcı yaklaşım, söylem ve eylemlerin yerine demokrat, paylaşımcı, çoğulcu, birleştirici, kaynaştırıcı, barışçı tavırlar ikame edilmeli.

* Semavî dinlerin de, insanî değerlerin de reddettiği gayri ahlâkî sapmalara karşı inanç ve ahlâk ekseninde küresel bir dayanışma iklimi ve yapılanması inşa edilmeli.

Koronavirüs afetinden çıkarabildiğimiz derslerden bir kısmı bunlar. Paylaşıyoruz.

Okunma Sayısı: 5649
YASAL UYARI: Sitemizde yayınlanan haber ve yazıların tüm hakları Yeni Asya Gazetesi'ne aittir. Hiçbir haber veya yazının tamamı, kaynak gösterilse dahi özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan haber veya yazının bir bölümü, alıntılanan haber veya yazıya aktif link verilerek kullanılabilir.

Yorumlar

(*)

(*)

(*)

Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. İstendiğinde yasal kurumlara verilebilmesi için IP adresiniz kaydedilmektedir.
 • Feyzullah Ayhan

  23.3.2020 11:36:56

  Çin'in Wuhan kentinden yayılan korona virüs ile ilgili en çok merak edilen sorulardan biri de virüsün laboratuvar ortamında üretilip, üretilmediği, Konu hakkında Fransa'dan dikkat çeken haberler geldi. Fransız 5 aktivist Kovid-19 ile ilgili patent belgelerine ulaştı. Aktivistlerin sözcüsü, Facebook'tan yayınladığı videoda virüsün laboratuvarda üretildiğini ve patentinin de çok önceleri alındığını söyledi.Dünyaca ünlü bir enstitüden ve onun ortaklarından bahseden aktivist, dünyanın kandırıldığını söyleyerek virüsle ilgili bazı belgelerin silinmeden verdiği resmi internet sitelerinden indirilebileceğini ileri sürdü.    Yukarıdaki habere baktığımızda koronanın laboratuvarlarda üretildiğine az da olsa ihtimal verebiliyoruz.Bu zalim beşer dünyalık için neler yapmaz ki?

 • Abdulkadir

  20.3.2020 23:14:22

  Feyzullah ağabeyim;hakikate bakarsak elbette dedikleriniz çok doğru.Hatta az bile söylemişsiniz.Bu işin içinde sadece Çin halkı yok,birçok dış ülke var.Ancak ilk ortaya çıktığı yer,takdir edersiniz ki;Çin'in birçok kimse tarafından bilinmeyen Wuhan bölgesi.İlk corona vak'âsı,bundan tam 60 yıl önce,yani 1960 yılında görülmüş.Kısa zamanda viral hale gelen bu musibet,birçok ülke tarafından görüldü ve ciddi anlamda da sorunlar yaşanmaya başlandı.Tabi beşerin hatasıyla gelen musibetlerden biri de bu.Kader cihetiyle bakarsak eğer olaya;Üstadımızın buyurduğu gibi; "Umumî musibetler,beşerin hatasından ileri gelmektedir".İnsanoğlu hata yapıyor,günah işliyor;Kader de hükmünü icra ediyor.Allah'ın görünmez askerleri;dünyanın birçok yerinde görevini icra ediyor ve bu musibeti;Allah'tan başka hiçbir güç önleyemez.İnsanoğlu;şu anda hatta her zaman olduğu gibi tamamıyla aciz durumdadır.Bakalım ne olacak,bekleyip göreceğiz.

 • Feyzullah Ayhan

  20.3.2020 20:16:58

  ABDULKADİR RUMUZLU KARDEŞİM,korona virüsünün tesbit edildiği ilk vak'ada sosyal medyada bu virüsün laboratuvar kaynaklı olduğu yazıldı.Ancak gözden kaçtı fazlaca ilgi görmedi.İlgi görmemesi olmadığı anlamına gelmez.Artık milletler mabeyninde cephelerde yapılan savaşları pek görmüyoruz,taktik değişti;Ekseriyetle psikolojik,biyolojik,ekonomik ve kültürel savaşları görüyoruz.Yani bu hin oğlu hinliği sadece çinliler değil ,merhametten,inançtan,adaletten yoksun ,sadece dünyevi menfaatlerini ve ikballerinin devamını hedefleyen bütün idareciler yapıyor ,yapabilir.Ama akılları,gözleri his ve duyguları maddeden başka bir şey görmeyen bu bedbahtlar Allah’ın da bir hesabının olduğu hakikatini görmüyorlar veya göremiyorlar.” EVET ümitvar olunuz, “Şu istikbal “inkılabı” içinde en yüksek gür sadâ, İslâm’ın sadâsı olacaktır”Mana her zaman maddeye galiptir ,galip olacaktır.

 • talip

  20.3.2020 16:41:53

  bir khklı olarak derhal haklarımız iade edilmeli ve helallik istenmeli yoksa hakkım helal değil

 • Abdulkadir

  20.3.2020 16:38:22

  En çok mahzun olduğumuz nokta da;Camilerin kapalı oluşu ve bugün cuma namazını edâ edemeyişimiz.40 yıl düşünsek,cuma namazı vaktinde;evde ya da cami dışında bir yerde olacağımız,aklımızın ucundan bile geçmezdi.Peki hiç düşünmüyor muyuz bu durumu.Budist Çinliler;belki de bir senaryo yazdı ve virüs zehrini ortaya attı.Biraz kendileri nemalandı,payına düşeni aldı halk ama sonrasında olan,birçok dünya ülkesine oldu.Yaşananlar fazlasıyla enterasan.En fazla Çini esaret altına alan virüs,şimdi neredeyse en az,orda görülüyor.Hayat normale dönmüş vaziyette.Bu işin içinde bir "bit yeniği"var ama hadi bakalım hayırlısı...

 • ergan

  20.3.2020 12:49:37

  Kainattaki hiçbir şey Allah Teala'nın tasarrufu ve takdiri dışında değildir. Hele böyle büyük bir hadise. Bu virüs salgınının maddi cihetleri üzerinde çokça duruluyor. Manevi yönlerine, sebeplerine değinen ise çok az. Hadisenin bu noktada bam teline dokunan tespitlerinizi ilgiyle takip ediyoruz. Allah iki cihan saadeti versin.

 • erhan

  20.3.2020 12:47:45

  Halen HAK,HUKUK, ADALET'e dönülmemekte ısrar ediliyor gibi görünüyor. halen ders almıyoruz. camilerimiz siyaset meydanlarına dönüştürülmek istendi RAHMAN ve RAHİM olan yüce Mevlam izin vermedi. artık masum ve mazlum insanların hakları iade edilmelidir. barış diline dönülmeli, kucaklayıcı olmalı, ötekileştiren dil kullanılmamalıdır. yoksa gözle görülemeyen bir virüse hükmedemeyen hükümdarların sonunun nasıl olacağı ortadadır.

 • Menduh

  20.3.2020 05:45:55

  Tavafı kuşlara kaptırdık. Toplu olarak Allah cumada dahi huzuruna kabul etmiyor. Bir müslümana bundan daha kahırlı ne olabilir.

 • Erkan

  20.3.2020 00:18:34

  Allah gani gani razı olsun. İnşallah kahırdan rahmet doğar ve bu saydıklarınız gerçekleşir.

(*)

Namaz Vakitleri

 • İmsak

 • Güneş

 • Öğle

 • İkindi

 • Akşam

 • Yatsı