"Ümitvar olunuz, şu istikbal inkılâbı içinde en yüksek gür sada İslâm'ın sadası olacaktır."

Piyasalar

Mahmut Hocaefendi: “Herkes helalleşmeli”

Kâzım GÜLEÇYÜZ
26 Haziran 2022, Pazar

Tarikat ağırlıklı cemaatinin mensuplarınca “Efendi Hazretleri” diye anılan muhterem bir Hocaefendi adına iletilen mesaj manidar ve düşündürücüydü: “Son günlerde rüyasında sürekli Peygamber Efendimizi (asm) gören Hocamız şunu söylüyor: Çok büyük bir nifak var, dualar samimiyetsiz, bu yüzden yerine ulaşmıyor. Herkes helalleşmeli.” 

(Hz. Peygamberin görüldüğü rüya sahihtir.)

Peki, kim kiminle helalleşecek?

Elbette ki öncelikle birilerinin hakkına girenler, mağdur ettiklerinden helallik dileyecekler. Bunun için de, evvelâ o mağduriyete yol açan uygulamaları sona erdirecekler.

Son yılların çok acı gerçeği şu ki, ülkemiz belki de tarihte görülmemiş büyüklükte dehşet verici bir fitne hareketine maruz kaldı.

Dindar insanlar karşı karşıya getirildi.

Cemaat olma niteliğinin ötesine geçilerek ve birilerinin iktidar ortağı ve sahibi olma hevesiyle yapılan fâhiş hatalar kadere fetva verdirdi ve ortaklığın parti ayağını harekete geçirerek bir büyük kumpası tetikledi.

Sonrasında, o dindarlardan siyasî güç ve iktidarı elinde bulunduranlar, kendilerine “ihanet” etmekle suçladıkları diğer dindarlara inanılmaz hukuksuzlukları reva gördüler. Acımasız bir hâkimiyet mücadelesi uğruna...

Dindarı dindara kırdıran bu fitne, en çok perde gerisindeki şer odaklarını sevindirdi.

Sonuçta olan, bu iktidar kavgasıyla hiç alâkası bulunmayan masum insanlara oldu.

İşin daha da acı olan tarafı, önde gelenlerinin de ortada bıraktığı masum insanlara yapılan hukuksuzluklara, sırf siyasî tarafgirlik sebebi ve saikiyle dindar çoğunluğun arka çıkması, destek vermesi ve sessiz kalmasıydı.

Böylece çoğunluğun bir şekilde zulme onay veriyor durumuna düşmesi ne yazık ki umumî musibeti celb etti ve bu hal duaların Hak katında kabulüne engel oldu. Buna karşılık masumun ve mazlumun âhı Arşa çıktı.

Neticesi: Peş peşe gelen musibetler.

O zaman bu durumdan çıkabilmenin ilk şartı, nifak halini bir an evvel sona erdirip helalleşme atmosferini oluşturmak olmalı.

* 5.4.20’de çıkan bu yazımızı, Mahmut Ustaosmanoğlu Hocaefendinin vefatı sonrasında, rahmet duasıyla bir defa daha yayınlıyoruz.

Ve diyoruz ki: O zaman gündeme getirip çağrı yaptığımız helalleşme, siyasetin iktidar canibinde kabul görmedi, ama muhalefet tarafından sahiplenildi ve toplumda da mâkes buldu.

Süreç samimi yaklaşımlarla devam etmeli.

Okunma Sayısı: 6242
YASAL UYARI: Sitemizde yayınlanan haber ve yazıların tüm hakları Yeni Asya Gazetesi'ne aittir. Hiçbir haber veya yazının tamamı, kaynak gösterilse dahi özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan haber veya yazının bir bölümü, alıntılanan haber veya yazıya aktif link verilerek kullanılabilir.

Yorumlar

(*)

(*)

(*)

Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. İstendiğinde yasal kurumlara verilebilmesi için IP adresiniz kaydedilmektedir.
 • fatih er

  27.6.2022 10:30:00

  Müslümanlar birbirleri ile elbette helalleşmelidir ancak helalleşmenin önünde terörist ilan edilen ve cezalandırılan iftiraya uğramış tüm insanlarin itibarlarının hala iade edilmemiş olması mağduriyetlerin giderilmemiş olmasıve helallık istenmemiş özür dilenmemiş olması en büyük engeldir.Helallik istediğiniz kişilere teröristsiniz deyip iftira atararak zindana atmak işinden etmek ailesiyle aç bırakmak tecrit etmek sonrada sözde hakkınızı helal edin devletin bekası için yapılanları sineye çekin oturun oturduğunuz yerde devletten bizden hiçbirşey talep etmeyin deniyorsa böyle helalleşme olmaz.İnsanların itibarları gerçek anlamıyla iade edilmeli,zulüm edildiği kul hakkına girildiği kabul edilmelidir

 • Hüseyin İlhan

  26.6.2022 18:33:34

  İster cemaat,tarikay isterse fert olsun aziz üstadımızın 'HAK'KIN HATIRI ALİDİR,HİÇBİR HATIRA FEDA EDİLMEZ,düsturunu idrak etmiş olsa ve hayatına tatbik etse inanın bugün ülkemiz bu haksızlıkları değil konuşmak,haksızlık yapana anında DUUUUR,SEN HAK 'KI ÇİĞNİYORSUN.HA YEMENE,HAKSIZLIK ETMENE ASLA GÖZ YUMAMAYIZ,der ve demelidir. Fakaat 28 ŞUBAT MUSİBETİ,ZULMÜNÜ YAŞAYAN VE BU ZULME MARUZ KALANALR çokacıki bugünkü zulümlere ister tarafgirlik,isterse partizanlık,isterse cehalet deyin adına buna göz yumuldu. Elbette helallik bu dünyada kolay,ahirette ise çoook zor.

 • Aysuna

  26.6.2022 16:31:38

  Genellikle insanlar,onlar için ne yaptığınızı anlamazlar.Ta ki siz yapmayı bırakana kadar.Sonuç ortada...

 • Aysuna

  26.6.2022 16:30:05

  Evet...Diğer cemaatler,cemaat olma niteliğini çok güzel sergiliyor(!!!) Çok merhametli,siyasete mesafeli,özgür,adil,akıl ve bilime dost,zulm ve haksızlık karşısında cemaatinin çıkarını değil,insan haklarını savunan mert,liyakatli insanlar yetiştiriyor(!)

 • hasan

  26.6.2022 14:55:10

  KAZIM BEY İYİKİ VARSINIZ ALLAH SİZDEN RAZI OLSUN

 • İsmail Atak Cebecili

  26.6.2022 14:27:17

  2.- Sosyal ve Siyasî olaylara tarafgir ve sığ bakanlar, hangi olayların, hangi tedbirlerin, hangi yanlış veya doğruların hangi sonuçları vereceğini kestiremez, tahmin edemez, ön göremez. Oysa, Hz. Bediüzzaman bu konuları 1907’lerden beri devlet yönetenlere haykırmış, yazmış, herşeyi göze alarak, sıkıntılarına katlanarak öğretmeye çalışmıştır. Ama kulak tıkama yolunu tutanlar, anlamayanlar, hep sonuçlara ağlamışlar, hayıflanmışlardır. Artık, hayıflanmaya, of demeye bir son verelim. Kendimize gelince bağırıp, karşıdakine gelince sevinen o çirkinliklerden uzak duralım. İktidar bize destek ise, bizi koruyorsa, bize maddî imkan sağlıyorsa iyidir anlayışını terk edelim.

 • İsmail Atak Cebecili

  26.6.2022 14:26:51

  1.- 5.04.2020 tarihinde yayımlanan yazının tekrar neşri, elbette bir gerekçe ve amaçla yapılmıştır. Mahmut Ustaosmanoğlu Hocaefendinin bir rüyası sonrası, “Çok büyük bir nifak var, dualar samimiyetsiz, bu yüzden yerine ulaşmıyor. Herkes helalleşmeli.” dediği sosyal medya ile duyurulmuş. Sn. Yazarın belirttiği üzere, İktidardan/Muktedirlerden/ çoğu dindarlardan/ ehl-i tarikten beklenen helalleşme, muhataplarının çoğunda ve özellikle siyasetin iktidar canibinde kabul görmemiş, beklenmeyen yerden, yani muhalefet tarafından sahiplenilmiş ve toplumda da mâkes bulmuştur. “Günümüzde, İMAN ZAAFLARI ve inançsızlık ve Ahlaksızlık HASTALIĞI toplumu sarmış. NUR CAMİASI başta olarak, cümle dini CEMAATLER asgari ve AZAMİ müştereklerde acele bir ve beraber olup, bütün ihtilafları def ve ref etmeli. Ve KÜLLİ VE HALİS bir TEVBE-i İSTİĞFAR etmemiz elzemdir. Belki o zaman DUALARIMIZ kabule Karin olur İNŞAALLAH.” Teşhis, tedavi ve duasına katılmalıyız.

 • Sebahattin

  26.6.2022 07:40:24

  Rabbim'iz ebediyyen Râzı olsun siz ve sizin gibi kardeşlerimizden. Çok Hak üzerine ve dosdoğru bir yazı olmuş. Kadir-i Zülcelâl, sizleri her türlü fitne-fesattan ve her türlü madi ve mânevi tehlikelerden Korusun, sizlere her türlü güç ve kuvveti İhsan BUYURSUN. Zihnî meleklerinizi daima sırat-ı müstakim üzerine daha sağlıklı olarak terakki Eylesin.

 • Mahir erbay

  26.6.2022 07:38:27

  Ille de dostun gülü öldürür beni. ..... hukuksuzluklara, sırf siyasî tarafgirlik sebebi ve saikiyle dindar çoğunluğun arka çıkması, destek vermesi ve sessiz kalması

 • Mahir erbay

  26.6.2022 07:35:12

  Biz khk'lı mağdurlar olarak akplilerle helallesmeyi ahirete bıraktık.

 • S.topuz

  26.6.2022 03:54:34

  " Asrımızda ise, hayatındaki vakıalar ve eserleriyle bu hadîs-i şerife mâsadak olan Risale-i Nur meydandadır. Müellif Bedîüzzaman dinî mücahedesi ve Kur'ana hizmetinde ve ubudiyetinde, Resul-i Ekrem (Aleyhissalâtü Vesselâm)ın sünnet-i seniyesine tam ittiba' etmiş bir mücahiddir. " Sözler - 756

 • S.topuz

  26.6.2022 03:53:34

  Aziz kardeşlerim! Bu mübarek vatan ve milletin ve âlem-i İslâmın ebedî saadetini ve kurtuluşunu ve dolayısıyla yeryüzünde umumî sulh ve selâmeti temin edecek bir inayet ve kudrete mâlik olan Risale-i Nur'un şahs-ı maneviyesinde şöyle gayet sağlam kuvvetler toplanmış ve imtizac etmiştir: 1 - Yüksek bir kuvvet ve bütün kemalâtın üstadı olan, hakikat-i İslâmiye... 2 - Şehamet-i imaniye. Yani tezellül etmemek, bîçarelere tahakküm ve tekebbür etmemek... 3 - Müslümanlığın insana verdiği izzet ve şeref, terakki ve tealinin en mühim âmili olan izzet-i İslâmiye... Arkadaşlar! Şu mealde bir hadîs-i şerif var ki: "Hakikî âlimler, zalim hükümdarlara karşı hak ve hakikatı pervasızca söyleyen âlimlerdir." İşte biz, ancak böyle ve müttaki bir allâmenin söz ve eserlerine itimad edebiliriz." Sözler - 756

 • S.topuz

  26.6.2022 03:06:55

  "Bir tek gayem vardır: O da, mezara yaklaştığım bu zamanda, İslâm memleketi olan bu vatanda bolşevik baykuşlarının seslerini işitiyoruz. Bu ses, âlem-i İslâmın iman esaslarını zedeliyor. Halkı, bilhâssa gençleri imansız yaparak kendisine bağlıyor. Ben bütün mevcudiyetimle bunlarla mücadele ederek gençleri ve müslümanları imana davet ediyorum. Bu imansız kitleye karşı mücadele ediyorum. Bu mücahedem ile inşâallah Allah huzuruna girmek istiyorum, bütün faaliyetim budur. Beni bu gayemden alıkoyanlar da, korkarım ki bolşevikler olsun! Bu iman düşmanlarına karşı mücahede açan dindar kuvvetlerle el ele vermek, benim için mukaddes bir gayedir. Beni serbest bırakınız. El birliğiyle, komünistlikle zehirlenen gençlerin ıslahına ve memleketin imanına, Allah'ın birliğine hizmet edeyim." Mevkuf Said Nursî Şualar - 497

 • S.topuz

  26.6.2022 02:55:19

  Evet Muhterm Kazım Efendi, hepimizin birbirimizle acele olarak karşılıklı UMUMİ bir HELALLEŞMEYE ihtiyacımız var. Bu konuda çok geç bile kaldık. Bilhassa samimi, dindar ve halis CEMAATLERİN siyasi ve dünyevi ihtilaflarını vede meşguliyetlerini de bir kenara bırakarak, İTİHAD-I İSLÂM manevi ŞEMSİYESİ ALTINA SAMİMİ OLARAK girmeli ve VAZİFE-İ ASLİLERİNE geri dönmeleri elzemdir! Siyasetle alakalarını tamamen KOPARMALARI ŞARTTIR! Cemaatler SİYASETE ÇOK UMUT BAĞLAMIŞTI! SIYASETTEN bizlere başarma ve muzafferiyet imkanı yok. İMAN ZAAFLARI ve inançsızlık ve Ahlaksızlık HASTALIĞI toplumu sarmış vaziyette. NUR CAMİASI başta olarak,cümle dini CEMAATLER asgari ve AZAMİ müştereklerde acele bir ve beraber olup, bütün ihtilafları def ve ref etmeli. Ve külli ve halis bir TEVBE-i İSTİĞFAR etmemiz elzemdir. Belki o zaman DUALARIMIZ kabule Karin olur İNŞAALLAH.

 • Emir demir

  26.6.2022 00:39:17

  Hocam şu "Cemaat olma niteliğinin ötesine geçilip ve birilerinin iktidar ortağı olma" cümlesini gerçekten anlayamıyorum?!Bu sürecin kahramanlarından biri olarak ve gelecek nesillere isminiz altın harflerle yazılacak olan sizden bunu öğrenmek istiyorum.iktidar ortaklığından anlaşılan "ergenekon"davaları mi veya yolsuzluk operasyonlarımı nedir?Şimdi de Perinçek iktidarın ortağı olmuyor mu? NEDEN Kimse bunun üstünde durmayıp da diğer tarafa bu noktadan vuruyor.İlk iki döneminde iyi işler yaptılar onlarda destek verdi ,vermesemiydi?olaya neden bu bakış açısıyla bakılmıyor ben de anlayamıyorum!!!

 • Rasim

  26.6.2022 00:06:33

  Allah razı olsun..

(*)

Namaz Vakitleri

 • İmsak

 • Güneş

 • Öğle

 • İkindi

 • Akşam

 • Yatsı