"Ümitvar olunuz, şu istikbal inkılâbı içinde en yüksek gür sada İslâm'ın sadası olacaktır."

Piyasalar

Mahvedilen nesiller

Kâzım GÜLEÇYÜZ
22 Eylül 2020, Salı
Merhum Osman Yüksel Serdengeçti’nin “Bir Nesli Nasıl Mahvettiler?” adlı bir kitabı var. Orada 1950 öncesindeki tek parti döneminin laikliği dinsizlik olarak anlayıp o şekilde uygulayan zihniyetinin nesiller üzerinde meydana getirdiği derin ve büyük manevî tahribatını anlatıyor.

Bu tahribat öylesine kalıcı izler bıraktı ki, tezahürleri nesiller boyunca devam etti.

Ve sonraki dönemlerde çıkış adresi resmî ideoloji olan her darbe, açık veya örtülü müdahale, gerek kendi devrinin, gerekse sonraki devirlerin nesillerine benzer durumları yaşattı.

27 Mayıs’tan 12 Mart’a, 12 Eylül’e, 28 Şubat’a ve halen yaşadığımız 15-20 Temmuz’a, defalarca tekrarlanan berbat bir fâsit daire.

Bediüzzaman’ın 40’lı yıllardaki seslenişlerinde yaptığı “Niçin bizimle ve Risale-i Nur’la uğraşıyorsunuz? Biz elli sene sonra gelecek nesli manevî ve ahlâkî tehlikelerden kurtarmaya çalışıyoruz. Şimdiki yanlış politikalarla ekilen tohumların mahsulleri ıslah olmazsa hayatın her alanında anarşiyi doğuracak” ikazları, bu tehlikeyi gören bir hassasiyetin ifadeleriydi.

Manevî değerlerin tahribine yöneldiği ölçüde adalet ve hakkaniyetten uzaklaşıp en temel hak ve hürriyetleri gasp eden uygulamalar, nice neslin mahvına sebebiyet verdi.

Kirli ve karanlık eller tarafından yönlendirilip anarşi ve terör girdabına sokulan ve su yolundaki testi misali kırdırılan gençlerin vebali onları bu yola sürükleyenlerin boynuna.

Türkiye yine çok sıkıntılı bir dönemi yaşıyor. 

Öncesinde başlayıp 15-20 Temmuz sürecinde şiddetlenen hukuksuz uygulamalarla nice ailenin düzeni tarumar edildi. Hukukî hiçbir değeri ve geçerliliği olmayan suçlamalarla “terörist” ilân edilen kadınlı erkekli birçok insan yıllardır zindanlarda süründürülüyor.

Farklı dünya ve siyaset görüşlerine sahip oldukları halde benzer muameleye tâbi tutulan çok daha fazlası, hukuksuz KHK’larla, bütün kazanılmış hakları gasp edilerek işlerinden çıkarılıp ihraç edildi, ortada bırakıldı.

Bu durum her alanda yetişmiş kadroların biçilip tasfiye edilmesini netice verirken, yapılanlar masum çocukların hayatını da zehir etti. Şu anda yüzlerce bebek hapiste, sayısını bilmediğimiz on binlerce çocuk anne ve babasına hasret, türlü zorluk ve imkânsızlıklar içinde. Peki, onların bu hali kimin umurunda?

Ahmet (8) ve Selman (6) Cennete uçtu.

Diğerlerinin çilesi ağırlaşarak sürüyor...

Okunma Sayısı: 4566
YASAL UYARI: Sitemizde yayınlanan haber ve yazıların tüm hakları Yeni Asya Gazetesi'ne aittir. Hiçbir haber veya yazının tamamı, kaynak gösterilse dahi özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan haber veya yazının bir bölümü, alıntılanan haber veya yazıya aktif link verilerek kullanılabilir.

Yorumlar

(*)

(*)

(*)

Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. İstendiğinde yasal kurumlara verilebilmesi için IP adresiniz kaydedilmektedir.
 • Şahin

  25.9.2020 00:12:07

  Efendiler! Siz, ne için sebebsiz bizimle ve Risale-i Nur'la uğraşıyorsunuz! Kat'iyyen size haber veriyorum ki: Ben ve Risale-i Nur, sizinle değil mübareze, belki sizi düşünmek dahi vazifemizin haricindedir. Çünki Risale-i Nur ve hakikî şakirdleri, elli sene sonra gelen nesl-i âtîye gayet büyük bir hizmet ve onları büyük bir vartadan ve millet ve vatanı büyük bir tehlikeden kurtarmağa çalışıyorlar. Şimdi bizimle uğraşanlar, o zaman kabirde elbette toprak oluyorlar. Farz-ı muhal olarak o saadet ve selâmet hizmeti bir mübareze olsa da, kabirde toprak olmağa yüz tutanları alâkadar etmemek gerekti Emirdağ Lâhikası 1 - 21

 • Abdulkadir

  22.9.2020 18:28:24

  2) Manevî tahribat,ortak değerlerimizin ayaklar altına alınması veya birlik beraberliğin buhar olup uçması;tüm bunların hepsi dünya nezdinde itibarımızı sarsıyor ve ülkemiz çok ciddi anlamda gerilere gidiyor.Yaşam standardı ve refah seviyesi,yerlerde geziyor resmen.Tüm bu olup bitenleri biraraya getirince;ortaya çıkan şey tam bir kaos.Peki ne olacak bu hâlimiz?Sonsuza dek böyle mi olacak?Artık kendimize gelip,harekete geçmenin zamanı değil mi?Yetmez mi bunca eziyet.Son bulmalı artık bu cefa.Çocuklar ölmesin,analar ağlamasın,aileler mutlu olsun.Ama bunun için tüm Türkiye birbirine kenetlenmeli artık.Evet;artık vakit uyanma vakti ve birlik olma vakti,Uyan artık Türkiye...

 • Abdulkadir

  22.9.2020 18:28:17

  1) Ülke çok zor ve kritik bir süreçten geçiyor.Mağduriyetler her geçen gün artarak devam ediyor.Hapishaneler tıka basa dolu.İnsanlar çile çekiyor.Aileler perişan.Nesiller mahvoluyor.Bundan 20-30 sene sonra,şimdiki çocuklar ya da gençler;kendi çocuklarına bu durumu nasıl izah edecek."Biz ne imtihanlardan geçtik,ne dertler çektik,ne sıkıntılara maruz kaldık;siz şimdi bolluğun içindesiniz;bizim dönemde yaşasaydınız ne yapardınız diye,telkinde mi bulunacaklar."Gerçekten çok zor,tarifi imkânsız bir dönemden geçiyoruz.

 • Rafet Özcan

  22.9.2020 18:11:05

  Allah'ım kimseyi kesilirken acı hissetmeyen odunlardan,zarar kendine dokununca bağıran bencillerden, başkası acı çekerken aldırmayan, üstüne üstlük bir de acı çektiren zalimleri alkışlayan gâfillerden etmesin.Amin.

 • hasan

  22.9.2020 17:55:27

  Zalimin zulmü varsa mazlumun ALLAHI vardır bugün insanlara zulmedenler hesap günü olan mahşer gününde geçmiş devirlerdeki zalimlerle birlikte verecekleri hesabı düşünsünler Bediüzzaman hazretlerinin dediği gibi yaşasın zalimler için cehendem

 • Kürsad

  22.9.2020 13:16:02

  kime müslüman denir? İnsanları Müslümanlığa kabul etme yetkisi kimindir? Tabii ki Allah’ın. Bazıları günümüzde bu yetkiyi kendinde görüp şirke sapmış durumda. Üç kuruş çıkar için Bilerek veya bilmeyerek müslüman kardeşlerimiz şirke sapmakta. Yazık.

 • İlker

  22.9.2020 11:05:27

  Ahmet (8) ve Selman (6) Cennete uçtu. Diğerlerinin çilesi ağırlaşarak sürüyor.. Allah anne babasina sabri cemil cocuklarada cennetini versin Kaleminize de kudret versin

 • erhan

  22.9.2020 10:56:14

  zalimler zuriyetleri ile beraber tüm aileleri, makam mevki para şaşalı hayatlarının kaybolma korkusu ile her kim ki zalimleri alkışlar, ALLAH'ın, Müzil, Zelil ve Kahhar ismi ile yön bulsun.

 • Ahmet Cinali

  22.9.2020 10:08:15

  "ZULÜM DEVAM ETMEZ" de... Orman balta misali bazı ...... görünümlü insanların alkış ve desteği ile bazı "CİBALİ BABA"ların duaları olmasa.

 • Abdullah Tunç

  22.9.2020 09:54:00

  Üstad'a ait olduğu yazılan paragrafın Risale'deki kaynağı gösterilseydi da ha faydalı olurdu. Hangi eserde,hangi sa hidede yer alıyor?Yazılmasını bekliyo ruz.

(*)

Namaz Vakitleri

 • İmsak

 • Güneş

 • Öğle

 • İkindi

 • Akşam

 • Yatsı