"Ümitvar olunuz, şu istikbal inkılâbı içinde en yüksek gür sada İslâm'ın sadası olacaktır."

Piyasalar

Muhalefet ne yapmalı?

Kâzım GÜLEÇYÜZ
18 Nisan 2024, Perşembe
Yerel seçimde Millet İttifakı seçmeninin ağırlıklı olarak anamuhalefet partisine yönelmesiyle ortaya çıkan yeni siyasî tabloda muhalefetin moral üstünlüğünü de ele geçirdiği bir vakıa.

Seçim sonucunun ve bu avantajın heba edilmemesi ve çok sağlam bir strateji ile iyi değerlendirilmesi gerekiyor.

Muhalefetin ve özellikle Millet İttifakında yer almış olan partilerin birinci önceliği Mayıs-2023 seçimlerine giden süreçte ortaya koydukları birlikteliği tekrar ihya ve tahkim etmek olmalı.

Evet, İttifakın CHP dışındaki ortakları yerel seçimde fazla bir varlık gösteremediler. Ama sandıktan çıkan sonuç, özünde Millet İttifakının başarısı olarak görülmeli. Çünkü CHP’nin tek başına, kendi bilinen seçmen potansiyeli ile bu neticeyi alması mümkün değil. Aradaki farkın çoğu Millet İttifakı tabanından geldi.

Partiler bu seçime öncekinde olduğu gibi kurumsal bir ittifak halinde girmediler, ama onların yapmadığı ittifakı sandıkta seçmen kurdu ve o sayede bu sonuç ortaya çıktı.

Şimdi İttifak partilerinin bu mesajı doğru okuyup yeniden adalet, hukuk ve demokrasi ortak paydasında çok güçlü bir dayanışma tesis etmeleri ve bu eksende gündem hâkimiyetini ele almaları lâzım. Birlikte hazırlayıp imza attıkları ve yine beraberce kamuoyuna deklare ettikleri ortak mutabakat metinleri bunun için hazır ve sağlam bir zemin.

Böyle bir hukuk-demokrasi dayanışmasına Türkiye’nin duyduğu ihtiyaç ortadan kalkmış değil. tam tersine daha da artarak devam ediyor. Tek adam rejimi varken hukukun da, demokrasinin de ne hale geldiğini ve bu durumun ekonomi dahil her alanda ne sıkıntılara yol açtığını hep birlikte gördük, görüyoruz.

Millet İttifakı ile hukuk ve demokrasiden yana olan diğer kesimlerin verdiği ortak ve güçlü tepki, 31 Mart sonrası Van’da yapılmak istenen kayyım darbesine geçit vermedi. 

Keza aynı tepki Gazze’deki siyonist vahşet devam ederken iktidarın İsrail’le ticareti arttırarak sürdürmesine de gösterildi ve etkili oldu. Öyle ki, iktidarın 31 Mart’ta uğradığı ağır yenilginin en önemli sebeplerinden biri bu.

Bu dayanışmanın, tek adam rejimi kaynaklı diğer keyfi ve hukuksuz uygulamalar karşısında da artan bir kararlılıkla devam ettirilmesi lazım.

Muhalefetin bu anlamda göstereceği performans, tek adam rejiminin iyice bunalttığı toplumun adalet ve demokrasi özlemine ne ölçüde cevap verebilirse o derece karşılık bulur; karşılık bulduğu oranda da hukuk ve hürriyet mücadelesine kuvvet vererek ülkenin önünü açar.

Bu çerçevede 15-20 Temmuz mağduriyetlerine son verecek adımlar ve buna yönelik bir genel af, yeni dönemde öncelik verilmesi gereken konu başlıklarından biri olmalı.

Okunma Sayısı: 2164
YASAL UYARI: Sitemizde yayınlanan haber ve yazıların tüm hakları Yeni Asya Gazetesi'ne aittir. Hiçbir haber veya yazının tamamı, kaynak gösterilse dahi özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan haber veya yazının bir bölümü, alıntılanan haber veya yazıya aktif link verilerek kullanılabilir.

Yorumlar

(*)

(*)

(*)

Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. İstendiğinde yasal kurumlara verilebilmesi için IP adresiniz kaydedilmektedir.
 • Abidin

  18.4.2024 21:55:15

  Hukuk olmalı, bunun için özel çaba gerekiyor. Emeğinize yüreğinize sağlık.

 • Erhan

  18.4.2024 17:22:54

  yap işlet, sömür, soy soğana çevir yatırımlarının tek tek inceleneceği ve kamu zararına sebep olanlardan hukuk önünde hesap soracakları taahhüt etmeli, halka, yaptıkları söylemleri eylemlerle destekleyerek, tam manası ile güven oluşturdukları anda, derhal erken seçim dillendirilmeli ve gerekirse ihtiyaç duyulan sayıda milletvekilinin istifa etmesi sağlanarak, seçimi kaçınılmaz hale getirmeliler. Böyle bir durumda da ittifaklarla beraber en az % 50’nin üstünde bir oyla, ülkenin gelecek 20 yılına damga vurabilirler. Kendileri bilir!

 • Erhan

  18.4.2024 17:22:46

  Khk mağdurlarını, yapılan zulümleri, çıplak arama ve işkenceleri ayrıca darbeyi araştırma komisyonu kurulması için sürekli baskı yapmalı, elektrik, doğalgaz, akaryakıttaki fahiş vergi oranlarına vurgu yaparak aşağı çekilmesi için baskı yapmalı bu baskıyı yüksek sesle halka duyurmalı, kendi yönetimlerinde ki belediyeler su fiyatlarını acilen aşağı çekmeli. 128 mr. Dillendirilmeli unutturulmamalı, sürekli sorulmalı, yandaşların dedikleri gibi hukuku siyasetin köpeği olmaktan kurtaracaklarını taahhüt etmeli, mülakatı derhal kaldıracaklarını taahhüt etmeli,

 • Erhan

  18.4.2024 16:59:08

  Muhalefet, iktidarın başı ile görüşmemeli, iktidarı eleştirdikleri hataları kendileri yapmamalı, tüm alınan belediyelerin mali performans verilerini çıkarıp bilboard ve diğer basın yolu ve görsellerle halkı bilgilendirmeli, kutsal varlıklarımız, yaşam biçimi vb değerleri hiçbir şekilde eleştirmemeli, hak, hukuk, adaleti her zaman her manada haykırmalı savunmalı, haksız hukuksuz işten çıkarmalar yapmamalı, sürekli kapsayıcı, bütünleştirici kucaklayıcı politikalar üretmeli, çalmamalı, çaldırmamalı! Emekliler konusuna, her gün, her platformda, sürekli vurgu yapmalı, 2022 ile 2024 tüm ekonomik verileri sürekli dillendirmeli, darbenin aydınlatılmasını her hafta, cesurca, yüksek sesle dile getirmeli,

 • Munir

  18.4.2024 14:06:09

  DEMİRKIRAT’IN AYAĞA KALKMASI LAZIM Uysal ve ekibi devasa İstanbul, Ankara şehirleri başta olmak birçok şehirde aday göstermediği için (1393 seçim bölgesinden sadece 346’sında aday çıkarılmış) oralardaki belde adayları adeta yetim ve öksüz bırakıldılar. Merkezden enerji ve destek alamadıkları için bu seçimde sesleri çıkmadı veya cılız kaldı. DP'nin derhal genel kongreye gidip 13 yıldır başında olan, yolda kalmış taş arabası gibi kımıldamayan ve güzelim partiyi yerlerde süründüren liyakatsız kişiyi ve ekibini değiştirmesi lazım. Yeni bir ekip, yeni bir ruh ve heyecanla demirkırat misyonu Menderes-Demirel çizgisine oturtulmalıdır.

 • İsmail Atak Cebecili

  18.4.2024 11:56:46

  Son konuşmalar gösteriyor ki, AKP-MHP İttifakının önceliği ve gündemi Anayasa Değişikliğidir. Bu değişikliğin muhtevası ise karanlıktır. Bu yanlış hedef karşısında MİLLET İTTİFAKI’na düşen, Parlamenter Demokrasiye dönmek hedefidir. İyiP. Yönetimi dışında, İttifak Partileri ve Seçmenin ciddi bir çoğunluğu bu hedef doğrultusunda OY kullanmıştır. Bu İTTİFA diri/canlı tutulmalı, hedef saptırmalarına kanılmamalıdır.

 • Ali Seymen

  18.4.2024 11:38:04

  Kazım bey Çok teşekkür ederim Allah razı olsun ve sayınızı artırsın Selamlar

(*)

Namaz Vakitleri

 • İmsak

 • Güneş

 • Öğle

 • İkindi

 • Akşam

 • Yatsı