"Ümitvar olunuz, şu istikbal inkılâbı içinde en yüksek gür sada İslâm'ın sadası olacaktır."

Piyasalar

Şimdi de aşı ve PCR dayatması

Kâzım GÜLEÇYÜZ
07 Eylül 2021, Salı
Bir buçuk yıldır hayatın bütün alanlarını etkileyen pandemi sürecinde zikzaklı, çelişkili ve tutarsız politikalar da devam ediyor.

Zamansız ve erken gevşemelerin de, rast gele kapanmaların da faturası çok ağır oldu. 

Öncesindeki soru işaretli fiyaskolar bir yana, geçen bahardaki erken “rahatlama” vak’a ve ölüm sayılarında anormal artışları beraberinde getirince apar topar kapanma geldi.

Ama bu kapanma en çok küçük esnafı vurdu. Birçok işyeri iflas etti ve kepenk indirdi.

Ardından, yaza girerken “turizm hesabı”yla tedbirler gevşeyince sayılar yine artışa geçti.

Güz başlangıcında eğitim-öğretim sezonu yeni çelişki, belirsizlik ve dayatmalarla açılıyor. Evvelce de defaatle “Yapacağız” denilip sonra vazgeçilen yüz yüze eğitim, Bakan değişikliği sonrası tekrar gündeme getiriliyor.

Ama “Ya aşı, ya PCR testi” dayatmasıyla.

Aynı dayatma eşzamanlı olarak şehirlerarası seyahatlerde de uygulamaya konuldu.

Turizm sezonundaki yaz hareketliliğinde gerek görülmeyen bu kısıtlamaların güze girerken başlatılması nasıl bir mantığın eseri?

Şehir içi toplu ulaşım hariç tutulurken!

Konunun hukukî boyutu da problemli.

Eğitim, çalışma ve seyahat gibi en temel hak ve hürriyetlerin Bakanlık genelgeleriyle kısıtlanması, bu cihetiyle yoğun tartışma, itiraz ve tepkilere konu olmaya devam ediyor.

Ve bahis mevzuu genelgelerin iptali talebiyle ilgili mahkemelere davalar açılıyor.

Bir taraftan “Aşı için zorlamaya taraftar değiliz” denilirken, diğer taraftan bu dayatmaların uygulamaya konulması bir diğer çelişki.

İşin bir başka ciheti, gerek aşıyla, gerekse PCR testiyle ilgili kafa karıştıran ve tereddütleri arttıran açıklamaların bizzat yetkili ağızlardan sâdır olması. Sağlık Bakanının “İki Sinovac aşısı olanlar riskte” ve bir tıp fakültesi dekanının “Sahte PCR raporları veriliyor” beyanları gibi.

PCR testlerinden çelişkili sonuçlar çıkıyor olması da zihinlerdeki istifhamları arttırıyor.

Hadisenin temelinde yatan en önemli hususlardan biri, koronavirüs salgınıyla ilgili bilinmezlerin ve cevapsız soruların fazlalığı. Habire yenisi ortaya çıkan varyant iddiaları zihinleri daha da bulandırıyor ve karıştırıyor.

Doğru, sağlıklı, güvenilir ve şeffaf bilgi vermesi gerekenlerin gerçekleri gizlemesi ise işi daha da içinden çıkılmaz bir hale getiriyor.

Okunma Sayısı: 3746
YASAL UYARI: Sitemizde yayınlanan haber ve yazıların tüm hakları Yeni Asya Gazetesi'ne aittir. Hiçbir haber veya yazının tamamı, kaynak gösterilse dahi özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan haber veya yazının bir bölümü, alıntılanan haber veya yazıya aktif link verilerek kullanılabilir.

Yorumlar

(*)

(*)

(*)

Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. İstendiğinde yasal kurumlara verilebilmesi için IP adresiniz kaydedilmektedir.
 • Selman Toprak

  8.9.2021 03:55:41

  Devlet eliyle yapılan dolaylı baskıdan ziyade, aşı yaptıranların psikolojik baskısına maruz kalmak dikkatimi çekiyor. Bir tür vicdan rahatlatmak gibi bir şey. Kendileri de tam emin olamadıkları için, madem ki ileride yan etkileri görülebilir; o zaman sen de yaptır, zarar sadece bana değil sana da dokunsun der gibi.. faizli kredi çekerek ev alan birisinin, seni de buna teşvik etmesi gibi.. Madem aşı olanlar da virüse yakalanıp bulaştırıcı olabiliyor, o zaman aşı olmayandan farkın ne? Hastalığı daha kolay atlatmak ise eğer; seni tutan yok, aşını ol ve kolay atlat. Olmayanın zor atlatacak olmasını dert ediniyorum dersen; maşaallah dağ gibi bir şefkatin varmış derim ben de..

 • Züleyha

  7.9.2021 22:54:51

  Virus bulaştığı herkesi öldürüyor diye bir veri yok, aşı denen sıvı kaynaklı yan etkilerle rahatsızlanan insanlarında olduğunu yakın çevremizde de duymaya başlamışken, var olan sağlığımı riske atmak istememek kişinin kendi tercihi, buna da saygı duyulmalı diye düşünüyorum.

 • Züleyha

  7.9.2021 22:46:05

  Aşı olanlara "nasıl olursun" denmiyorsa, olmayanlara da "nasıl olmazsın" demek kimsenin üzerine vazife değil, kaldı ki bu konuda doktorlar, işin uzmanları bile ikiye bölünmüş durumda, ortadaki durum aşı karşıtlığından ziyade insanlar denek olmaya karşı, bu ayrım gözden kaçırılıyor. Birde ülkemizdeki rakamlara güvenmeyi bırakalı çok oldu. Çoğunluğun "aşı olun" diye ısrar ettiği bir dönemde bu tarz bir yazı yazdığınız için Allah razı olsun.

 • Osman

  7.9.2021 21:01:36

  Aşı ve teste kimse zorlanamaz Yasaklama yapılamaz Yazı için teşekkürler ler

 • Arzu

  7.9.2021 16:06:15

  Covit den önce ölüm yok muydu ? Biraz araştırın. Aşıdan sonra ölenleri de. Ve bu küçük yan etkiler 1-2 sene sonra büyüklerinin habercisi olmıcağı ne malum? Ne çocuğuma ne kendime vurdurtmıcam o aşıyı.. İsteyene lazım yok herkesin kişisel tercihi. Ölüm haktır..İzzetle mevti zilletle hayata tercih ederim.. Bu zorlamalarda kimlerin parmağı var ise. Allahın adaletine bırakıyorum...

 • Zübeyir

  7.9.2021 15:52:40

  Çok güzel noktalara temas etmişsiniz, teşekkür ederiz. İstifhamlar, tutarsızlıklar ve cevaplanmayan sorular ortada iken sorgulayan insanları hemen "aşı düşmanı" ilan edip ayrıştırmak da ayrı bir garabet... "Turizm sezonundaki yaz hareketliliğinde gerek görülmeyen bu kısıtlamaların güze girerken başlatılması nasıl bir mantığın eseri? Şehir içi toplu ulaşım hariç tutulurken! Konunun hukukî boyutu da problemli." Yaz sezonu açılacağı bile bile Ramazan da yasakların konması da ayrı garabet. Teravihler cemaatle kılınmadı ama toplu halde tatil yapıldı (!)

 • Ali

  7.9.2021 15:46:50

  Korona sürecinde ölümler zirve yaptı ve 300e yaklaştı. Öyle böyle şöyle amma; aşısız biri kalabalıkta öldürür bini! Bu zulüm ve katliam değil mi?

 • Arzu

  7.9.2021 12:20:11

  Gönüllülük esas deyip insana zulmetmek aşağılık bir komplo hareketidir. Derinizi yüzeceğiz ama ölmek istemeyebilirsiniz ama bu acıyı çekeceksiniz demek gibi malesef.... Aşı ,pcr dayatmalarına karşı her türlü hakkımızı hukuki yönden bulmaya çalışıcaz. İsteyen yaptırsın istemeyene karışılmasın artık.. Bu büyük bir vebaldir. İlerde aşının yan etkileri çıktımı bunun vebalini nasıl ödeyecek bu dayatmayı yapanlar?

 • mustafa

  7.9.2021 12:13:36

  Selamün aleyküm. Yazınızdaki hususları göz önüne alarak aşı ile ilgili hususlarda gazetenin tarafsız bir yayın politikası izlemesi güzel olurdu ve gerekirdi de. Selam ve dua ile,

 • Mehmet FIRAT

  7.9.2021 11:09:38

  3- Aşı ve hastalığın varlığını ve etkisini kabul etmeyip inkâr etseler de bir salgın olduğunu anlamak için uzman olmaya gerek yok. Son 1,5 yıl içinde birçoğumuz değer verdiğimiz birçok insanımızı toprağa verdik ve bazıları yok dedi diye bu hastalık yok olmadı. Aşılama konusu ve PCR bir yandan özel hayatı ilgilendiren, hürriyeti kısıtlayıcı tedbirler olarak nahoş uygulamalar getirip tepki toplarken buna aykırı düşünceler de insanların hayatını hiçe sayan duyarsızlıklar olarak tepki toplamaktadır. Devletin kendi insanlarının sağlığını koruma gibi anaysa tarafından verilmiş bir görevi varken bu dengeyi sağlamak zor görünüyor. Görünen o ki tüm tarafları memnun edecek bir çözümde kolay değil. Bu iş için hukukçular ne yapar bilemiyorum. Hasılı devletin çelişkilerine bakıp hastalık konusunda gevşeklik göstermeye bıkkınlık içine girip yapılması gerekenleri hafife almak doğru değil. Biz hafife alsak da ‘’corona virüs’’ almayacaktır. Dr. Mehmet Fırat

 • Mehmet FIRAT

  7.9.2021 11:09:16

  2- Aşıların özellikle başından beri ikinci tercih olması gereken fakat cevaplamaya muhtaç bir sürü soru arasında Sinovac’ın tek olması bugünkü tablonun en önemli sebebi. Sinovac hem etkisi düşük, hem de varyantlara karşı daha az etkili. Bu başından beri biliniyordu. Bereket Çinli’ler taahhütlerine uymayınca etkili olan Biontech getirildi. Aşıda kafa karışıklığına gerek yok. Antikor seviyelerini ve varyantlara etkisini gösterdiği sürece gerektiğinde ek aşılara devam edilmeli. PCR sonuçlarında çelişki olması kafa karıştırmamalı. Unutulmamalı teşhis sadece PCR sonucu ile konulmaz. Şunu biliyoruz PCR’ın vak’a bulunan insanlarda doğru sonuç verme oranı %60 tır. Yani 100 kişide COVİD varken bunun 40 negatif çıkabilir. Bu negatif olanlar başka bir testte pozitif çıkabilir. Pozitif çıkanlar virüsü taşıyor demektir. Negatif çıkanlar belirtiler uyuyorsa tomografi ve kan tahlilleri sonuçlarına göre ayrıca değerlendirilir.

 • Mehmet FIRAT

  7.9.2021 11:08:56

  1- Aşı ve tedbirler konusunda yapılacaklar belli. Tüm tıp âleminin büyük kısmının ittifak ettikleri konular aşı, maske ve mesafenin doğruluğu artık bariz görülen uygulamalardır. Bizde kafa karıştıran uygulamaların temel sebebi tıbbın gerektirdiklerini yerine getirecek ekonomik alt yapının yetersiz olması. Sonuçta kapanma ve kısıtlamalar esnafı ve halkı zorluyor; İflas eden esnafa, işten çıkan garibana, sıkıntı içindeki ahaliye lafın ötesinde yeterince destek veremiyorsanız hamaset, kendi kendine reklam karın doyurmayacak ve tedbirleriniz bir yerlerde delinecektir. Mevcut tabloda devletin bunları sübvanse edecek durumu yok. O yüzden turizm sezonunda saldım çayıra, Mevlam kayıra düşüncesi hâkim. Kışın da kendi vatandaşına gücü yettiği kadar tedbir ve kısıtlama. Bu durum haliyle bir sürü çelişki ve soruyu akla getiriyor.

 • Ahmet

  7.9.2021 10:31:37

  Bize günlük olarak vefat rakamları sunuluyor, o rakamlarla beraber diğer hastalıklardan vefat sayıları da sunulursa onlara karşı da insanlar tedbir alabilirler diye tahmin ediyorum. Şafi olan Allah Teala tüm maddi, manevi hastalıklarımıza şifa nasip etsin, sağlık sıhhat nasip etsin cümlemize. Allah tüm insanlara hürriyet, adalet ve güzel geçimlikler versin.

 • Ahmet Fevzi OKURER

  7.9.2021 08:56:47

  Aşı konusunda bir şeyler yapmak lazım,dayatma ise dayatma.Şu an itibarı ile dünyada aşıdan başka seçenek olmadığı görülüyor.Dünya tıp bilim insanları aşı diyor.Başka seçenek görünmüyor.Başka seçenek varda halktan mı gizleniyor?Diğer yandan pandemi iyi yönetilmedi doğru,hatalar yapıldı doğru,ancak hataların yapılması aşıya"dayatma"ifadesini meşru kılmaz. Selam ve dua ile Allaha emanet olun.

 • Toprak

  7.9.2021 06:56:20

  2- Rabbim rahmet etsin bizlere ve çoluk çocuğumuza ki mantıksızlıklar ortadan kalkıp akl-ı selim galip hale gelsin bir an önce.

 • Toprak

  7.9.2021 06:50:23

  Baştan beri yapılan çoğu uygulama da da mantık yoktu ki hangisini sayalım. Tedbir amaçlı halk pazarlarının ikisini üçünü kapatıp milletin tek açık kalan pazara hücum etmesinde miydi mantık? Güneş ve temiz hava ile bağışıklığını ve moralini yüksek tutacak insanlara parkı, yeşil alanı dahi yasaklamakta mıydı mantık? Tek başına parkta yakınında kimse olmadığı halde, insanlara gözüne kadar maske taktırmak mı mantıktı? Spor yapan koşan çocuklarda ve tek başına kalabalık olmayan yerlerde yürürken bile maske takmak mıydı mantık? Aynı evde aynı yatakta yatan iki eş, şahsi araçları ile bir yere gidecek iken ve araçta sadece ikisi var iken zorunlu tutulan maskede miydi mantık? Doğru bilgi, moral ve aklı başında açıklamalar, uygulamalar ile sakin kalabilmek süreci daha doğru ilerletecek iken korku pompalamak insanları telaşa sevkedecek konuşmalar yapmanın neresindeydi mantık? Bazı doktorların yazıları var süreç hiç de lanse edildiği gibi değil. Resmen akıl tutulması yaşanıyor.

(*)

Namaz Vakitleri

 • İmsak

 • Güneş

 • Öğle

 • İkindi

 • Akşam

 • Yatsı