"Ümitvar olunuz, şu istikbal inkılâbı içinde en yüksek gür sada İslâm'ın sadası olacaktır."

Piyasalar

Tasfiye varsa adalet yoktur

Kâzım GÜLEÇYÜZ
17 Haziran 2021, Perşembe
Vefatının altıncı yıldönümünde bir kez daha rahmetle andığımız merhum Demirel’le son görüşmemizi 26.10.14’te İslamköy’de adını taşıyan külliyenin açılışında yapmıştık.

Meğer veda görüşmesiymiş.

Ondan önceki en son sohbetimiz ise aynı yılın 7 Şubat’ında Güniz Sokaktaki evine yaptığımız ziyarette gerçekleşmişti.

Cevher İlhan’ın tuttuğu notlardan:

Hal-hatır faslından sonra, konuya o günlerde yeni başlayan “cemaat” gündemiyle giriş yaptı Demirel ve sordu:

“Size birşey var mı? Size de dokundular mı? Yeni Asyacılar ne yapıyor?”

“Şimdilik birşey yok” cevabımız üzerine “Yeni Asyacılar gayri nizamî iş yapmaz” dedi ve sözlerine şöyle devam etti:

“Tasfiye işine gidildiğinde adalet yok demektir. Tasfiyeler, görevden almalar... Devlette kural var. Rule of law; hukukun üstünlüğü, hukuk devleti, kanun devleti diye birşey var. Kurallar belli. Bunlar ortadan kalktığı zaman fetret  olur. Meşruiyetin dışına çıkılmaması lâzım. Meşruiyet dışına çıkıldığı zaman fetret olur. Meşruiyetin içinde sabır lâzım. Bir gün hepsi döner. Sabırlı olmak lâzım. Bu uysal olmak demek değil. Yanlış işe yanlış diyeceğiz. Ama şiddete âlet olunmamalı. Sürüklendiğimiz sıkıntılar bundan.

“Kim tasfiye ediyor, belli değil. Kim? Meçhul olan o kim? Görünüşte hükümet yapıyor, ama gerçekte bütün bunları yapan kim? Keyfî idarelerde böyle olur. Askeriyle siviliyle keyfîliğin içine girmesi yanlış.

“Gelişmelerin merkezi belli değil. Gelişmeleri aktive eden güçler belli değil. Bu gibi ahvalde sessiz sedâsız oturmak da mümkün değil. Ama sükûneti, adaleti ve sağduyuyu mutlaka muhafaza etmek lâzım.”

Veda öncesi, Ankara’da yapacağımız bir toplantıdan söz ederek bir mesajı olup olmadığını sorduk; şunları söyledi:

“Çok güzel, temiz, hür ve insanlığa yakışır bir hizmet yapılmış, yapılıyor. Üstad, hür ve vakur bir hizmet sunmuş ve o yolda hiç kimseye boyun eğmemiş. Sizler de fisebilillah, Allah için çok güzel hizmet ettiniz ve ediyorsunuz, hiçbir karşılık beklemeden... Herkese selamlarımı ve iyi dileklerimi iletiniz.”

Böylece sohbeti hitama erdirip vedalaştık ve ayrıldık. Bu vesileyle, kendisini bu anlamlı hatıralarla bir kez daha anıyor ve tekrar Allah’tan rahmet niyaz ediyoruz.

Okunma Sayısı: 3295
YASAL UYARI: Sitemizde yayınlanan haber ve yazıların tüm hakları Yeni Asya Gazetesi'ne aittir. Hiçbir haber veya yazının tamamı, kaynak gösterilse dahi özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan haber veya yazının bir bölümü, alıntılanan haber veya yazıya aktif link verilerek kullanılabilir.

Yorumlar

(*)

(*)

(*)

Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. İstendiğinde yasal kurumlara verilebilmesi için IP adresiniz kaydedilmektedir.
 • Necati

  18.6.2021 00:40:31

  Bediuzzaman hazretleri en iyi anlayan, en doğru yorumlayan ve her şartta savunan hakiki dindar, gerçek demokrat bir devlet adamı idi. Allah rahmet eylesin.

 • Hüseyin

  18.6.2021 00:01:11

  Öok güzel Kazım kardeş. Unutulmayası bir isimden bagsettiğinden mütevellit sağol kardeşim.

 • İ. Seyda

  17.6.2021 17:08:13

  Hakperest olan herkes bugün SAMİ SÜLEYMAN GÜNDOĞDU DEMİREL'İ daha iyi anlıyor. “Yeni Asyacılar gayri nizamî iş yapmaz.”, “Herkese selamlarımı ve iyi dileklerimi iletiniz.” demiş ya sizlere. “Aleykümselam” demek düşer bizlere de. Mekanın cennet, ruhun şad olsun. Allah’ın rahmeti eksik olmasın üzerinizden…

 • Feyzullah Ayhan

  17.6.2021 04:48:26

  1960 lı yıllardan başlayıp vefatına kadar ki süre zarfında siyasetin içinde ve başında olan Demirel'in en beğendiğim vasıflarından bir kaç tanesi:1)Hırsız değildi 2)ırkçı değildi. 3)Din istismarcısı değildi 4)Bölücü değildi. 5)yurt dışında gizli döviz hesapları yoktu. 6)Suçluyu bu bizdendir deyip kollamazdı(yanlış yapan murat Demirel'e sahip çıkmadığı gibi) 7)Okula,kışlaya,camiye siyaseti sokmazdı...

 • Abdurrahman

  17.6.2021 01:28:09

  “Çok güzel, temiz, hür ve insanlığa yakışır bir hizmet yapılmış, yapılıyor. Üstad, hür ve vakur bir hizmet sunmuş ve o yolda hiç kimseye boyun eğmemiş. Sizler de fisebilillah, Allah için çok güzel hizmet ettiniz ve ediyorsunuz, hiçbir karşılık beklemeden... Herkese selamlarımı ve iyi dileklerimi iletiniz.” Gerçek devlet adamı Merhum Süleyman Demirele Cenabı Hak gani gani rahmet eylesin..

(*)

Namaz Vakitleri

 • İmsak

 • Güneş

 • Öğle

 • İkindi

 • Akşam

 • Yatsı