"Ümitvar olunuz, şu istikbal inkılâbı içinde en yüksek gür sada İslâm'ın sadası olacaktır."

Piyasalar

Tek adam: İnce tel Meclis: Kopmaz halat

Kâzım GÜLEÇYÜZ
30 Nisan 2021, Cuma
Bediüzzaman müstebit tek adam rejimi ile Meclise dayanan meşrutî (demokratik) yönetim arasındaki farkı izah ederken ince tel ve kalın-kopmaz halat örneklerini verir:

“Bir ince teli rüzgâr her tarafa çevirebilir. Fakat içtima ve ittihad (birlik) ile hâsıl olan hablül-metin ve urvetül-vüska (sağlam halat) değme şeylerle tezelzül etmez (sarsılmaz.)”

(Eski Said Dönemi Eserleri, s. 223)

Bunun tezahürlerini iç siyasette de, dış politikada da ilginç örneklerle görmekteyiz.

Bilhassa dış politika tarihimiz, Meclisin ve kamuoyunun zayıflatıldığı, hattâ devredışı bırakıldığı dönemlerde büyük tavizlerin verildiğini gösteriyor. Lozan’dan başlayarak...

Lozan’daki Musul-Kerkük tavizi, Birinci Meclisin bu konudaki çok sıkı ve sağlam direnişi tasfiyelerle kırıldıktan sonra verilmedi mi?

Yunanistan’ın NATO’ya dönmesine izin vererek elimizdeki çok önemli bir kozu bir çırpıda harcayanlar 12 Eylülcüler değil miydi?

Bunlar tarihten akla gelen ilk iki örnek.

Ülkenin tek adam rejimiyle yönetildiği günümüzdeki duruma da göz atacak olursak:

Taviz ve zikzakların hangisini sayalım?

“Bizde yargı bağımsızdır” nutukları atılırken Merkel’in bastırmasıyla Deniz Yücel’in, Trump’ın yüklenmesiyle Rahip Brunson’ın, onca “direniş”ten sonra bırakılmalarını mı?

Trump’ın “Aptal olma” diye çıkışan hakaret dolu mektubunun sineye çekilmesini mi?

Aylardır telefonunu bekliyor olma psikolojisi içinde muhatap olunan Biden’ın “soykırım” skandalı karşısında, zevahiri kurtarmak faslından birkaç kelam etmenin ötesinde kayda değer bir tepki gösterilmemesini mi?

Milyarlarca dolar ödenen ve onca gürültü koparılan F-35 ve S-400’lerin âkıbetini mi?

Yine Ramazan günlerinde Kudüs’te, Aksa’da ve Gazze’de Filistinlilere yapmadığını bırakmayan İsrail’le el altından ilişkilerin tekrar ısıtılmasını ve yeniden karşılıklı olarak büyükelçi atama hazırlıklarının yapılıyor olmasını mı?

Rabia selamlarının, Esma Biltaci’ye dökülen gözyaşlarının ve Sisi’yle aynı masaya oturmama “rest”lerinin ardından, rejimin 17 İhvan mensubunu daha idam ettiği bir noktada Mısır’la dostluk grubu kurulmasını ve Türkiye’deki İhvan yayınlarının susturulmasını mı?

Lafa gelince “dünyaya meydan okuyan” bir dış politikanın icraat örneklerinden bazıları...

Okunma Sayısı: 3003
YASAL UYARI: Sitemizde yayınlanan haber ve yazıların tüm hakları Yeni Asya Gazetesi'ne aittir. Hiçbir haber veya yazının tamamı, kaynak gösterilse dahi özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan haber veya yazının bir bölümü, alıntılanan haber veya yazıya aktif link verilerek kullanılabilir.

Yorumlar

(*)

(*)

(*)

Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. İstendiğinde yasal kurumlara verilebilmesi için IP adresiniz kaydedilmektedir.
 • Ali

  1.5.2021 12:08:27

  Bu üslup ve tarz güzel devam..

 • Abdullah Tunç

  30.4.2021 17:28:50

  Seyit Ali, Çuhadaroğlu,hükümetin zerreleri günahlardan te şekküldür;tamamiyle ma sum olamaz diyor.Yani bir çok günahları yanında ma sum taraflarıda vardır de mek istiyor.Ben böyle an ladım.Yanlış anladıysam doğruyu bilenler,doğruyu yazsınlar.

 • Seyit Ali

  30.4.2021 06:29:57

  Çuhadaroğlu kardeş Kazım bey 'in yazısını anladım ama senin yorum yazını pek anlamadım. Yahudiler 1000 yıl önce yazılan eserlerini anlarken şimdi biz burada 70 80 sene önce o günün lisanı ile yazılan eserleri sözde ben az tahsil yapmış biri olarak anlayamıyorum kendi dilimiz ne hale getirilmiş ... Allah-u alem belkide bu kadar tahrifat şu eserler anlaşılmasın diyemi demekte aklıma gelmiyor değil.

 • Oğuz Yiğiter

  30.4.2021 05:27:42

  Allah razı olsun. Hakkı ve hakikati, hukuk ve meşrûîyyet içinde kalarak, güce karşı çekinmeden ifade edebilmek ve Üstadımızın "efkâr-ı âmme nezzâredir." sözü ile, "muhalefet meşru muvazene-i adalet unsurudur" tavsiyelerini cesaretle yerine getirme vazifesi. Tebrikler, dualar...

 • Halil İbrahim Karahan

  30.4.2021 04:17:19

  Allah razı olsun

 • Çuhadaroğlu

  30.4.2021 01:31:35

  Zerratı günahkârlardan mürekkeb bir hükûmet, tamamıyla masum olamaz. Demek nokta-i nazar, hükûmetin hasenatı seyyiatına tereccuhudur. Yoksa seyyiesiz hükûmet muhal-i âdidir. Ben öyle adamlara, anarşist nazarıyla bakıyorum. Zira onlardan birisi -Allah etmesin- bin sene yaşayacak olsa, âdeta mümkün hükûmetin hangi suretini görse, hülya ile yine razı olmayacak. Şu hülyanın neticesi olan meyl-üt tahrib ile o sureti bozmağa çalışacak. Said Nursi

(*)

Namaz Vakitleri

 • İmsak

 • Güneş

 • Öğle

 • İkindi

 • Akşam

 • Yatsı