"Ümitvar olunuz, şu istikbal inkılâbı içinde en yüksek gür sada İslâm'ın sadası olacaktır."

Piyasalar

Üniversiteler...

Kâzım GÜLEÇYÜZ
02 Temmuz 2020, Perşembe
Bütün vesayetleri kaldırarak demokrasiyi güçlendirdiğini iddia eden Saray iktidarı, uygulamalarıyla tam tersini yapmaya dolu dizgin devam ediyor. Şehir Üniversitesi’nin bir CB kararnamesiyle kapatılması, son örneği.

15-20 Temmuz OHAL sürecinde binlerce akademisyen sorgusuz sualsiz bir şekilde, neyle suçlandığını dahi bilmeden, savunma hakkı verilmeden, bütün kazanılmış hakları da gasp edilerek üniversiteden ihraç edilmiş ve epeycesi gözaltına alınıp tutuklanmıştı.

Benzer duruma düşürülen diğer kamu görevlileri gibi.

İlim ve fikir yuvası olması gereken üniversiteler ihbarcıların cirit attığı fitne yuvaları haline getirilmiş; sayısını bilmediğimiz birçok nitelikli akademisyen, asılsız isnad, iftira ve jurnallerle tasfiye edilip devredışı bırakılmıştı. Hocaların ve öğrencilerin karşılıklı olarak birbirlerini jurnalleme yarışına girdiği bu durumun yol açtığı inanılmaz mağduriyetlerin yanında nasıl bir cinnet ortamına zemin hazırladığını da, Eskişehir’deki bir üniversitede yaşanan dehşet verici katliamda görmüştük.

Bu kıyımların akademi ortamında sebebiyet verdiği kan kaybının ölçümü ve hasar tesbiti hâlâ yapılabilmiş değil. Ama yapılıp ortaya konulduğu zaman karşılaşacağımız tablonun son derece ağır ve vahim olacağı şimdiden belli. Görünen köy kılavuz istemez.

Uluslararası standartlarda tek bir bilimsel makalesi dahi olmayan, ama Saray dalkavukluğunda sınır tanımayan bazı rektörler; rakip gördüklerinin ayağını asılsız ihbarla kaydırarak makam sahibi olan dekanlar ve bölüm başkanları; ders verecek hoca kalmadığı için boşalan kürsüler; ameliyat yapacak ehil uzmanlar kalmadığı için hastalara hizmet veremez hale gelen tıp fakültesi hastaneleri...

Ayyuka çıkan bunca hukuksuzluk karşısında gıkını bile çıkarmayan hukuk fakülteleri...

Bu ortamda “Aman benim başıma da birşey gelmesin” deyip kabuğuna çekilerek, yapabildiği ölçüde işini yapmaya çalışan akademisyenleri elbette ki tenzih ediyoruz.

Ama dediğimiz gibi hasar ve tahribat son derece ağır.

Malûm süreçte nice vakıf üniversitesinin kapısına kilit vurulup kadro ve öğrencileri dağıtılır ve herşeylerine el konulurken seyirci kalınmıştı; şimdi aynı şey, yolunu ayıran eski iktidar kurmaylarının kurduğu ve çok emek verdiği bir üniversitenin başına geliyor...

İbret...

Okunma Sayısı: 3626
YASAL UYARI: Sitemizde yayınlanan haber ve yazıların tüm hakları Yeni Asya Gazetesi'ne aittir. Hiçbir haber veya yazının tamamı, kaynak gösterilse dahi özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan haber veya yazının bir bölümü, alıntılanan haber veya yazıya aktif link verilerek kullanılabilir.

Yorumlar

(*)

(*)

(*)

Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. İstendiğinde yasal kurumlara verilebilmesi için IP adresiniz kaydedilmektedir.
 • Hüseyin İlhan

  2.7.2020 08:33:35

  Samimiyet,ahlak,hak,hukuk ve adalet ile demokrasiden nasipsizlerdenı milletimizin ve ülkemizin büyük bir yara aldığını ihtiva eden harika bir yazı.Tebrik ediyoruz. Her vakada 'İSTİSMAR,ana niyet ve kaideleri olanların şimdide yine ikiyüzlü davranışlarına baro,şehir üniversitesinin kapatılması,ekranların karartılması ve sosyal medyaya yasak,sınırlama ve cezai müeyyidelerde görüyoruz. 15 TEMMUZ'un araştırılıp içyüzünün öğrenilmesi için TBMM'deki araştırma teklifine red oyu verenler ülkedeki kaosun,kin,nefretin asıl sorumluları olduğu gayet açık ve nettir.

 • Alparslan

  2.7.2020 08:02:44

  Cumhuriyet döneminde binbir emekle yetiştirilen Anadolu evlatları hizmet etmek için geldikleri mevki ve makamlarda, devletimizin ali makamlarını elinde tutan milletimize ait olmayan habis unsurlarca 97 yıldır tasfiye ediliyor. Savaş meydanlarında netice alamayanlar, şeflik dönemi ve 27 Mayıs 1960 dan bu yana da on yılda bir yapılan cunta ihtilaller ile devlete ve millete göz dağı vererek kendileri için tehlike gördükleri eğitimli, donanımlı kadroları ve onların yetiştikleri müesseseleri gözlerini kırpmadan devre dışı bırakmaktan ne çekindiler, nede korktular. Milletimiz bu habis yapıdan kurtulmadığı müddetçe bu zül devam edecektir. İnşallah bu da başarılacaktır.

(*)

Namaz Vakitleri

 • İmsak

 • Güneş

 • Öğle

 • İkindi

 • Akşam

 • Yatsı