"Ümitvar olunuz, şu istikbal inkılâbı içinde en yüksek gür sada İslâm'ın sadası olacaktır."

Piyasalar

Yeni Asya: Pusula ve deniz feneri

Kâzım GÜLEÇYÜZ
14 Şubat 2021, Pazar
Risale-i Nur’un “yasak kitap” muamelesi gördüğü, gizlice basılıp dağıtıldığı, Nur sohbetlerinin polis-jandarma baskınlarına uğrayıp, Nurcuların karakol ve hapishanelerde eziyet görüp mahkemelerde yargılandığı bir devirde yayın hayatına atılan Yeni Asya, yola çıktığı günden itibaren bu baskı ve yasaklarla mücadele etti.

Haksız suçlama ve iftiraları çürüttü. Risale-i Nur hakkındaki asılsız iddiaların geçersizliğini delilleriyle izah ve ispat etti.

İhtilâlci zihniyetin zalimane uygulamaları sebebiyle dağa taşa korku havasının sindiği, “Said Nursî” ve “Risale-i Nur” kelimelerini ağzına almanın dahi cesaret meselesi olduğu o dönemlerde gerçekleri ortaya koyan cesur yayınlarıyla korku perdelerini yırttı, tabuları yıktı. Bediüzzaman’ın hayatını ve fikirlerini anlatan yazı dizileri ve kitap neşriyatı ile toplumu ve yeni nesilleri bilgilendirdi, aydınlattı Geniş çaplı dosyalar hazırlayarak entelektüel kitlenin dikkatini Said Nursî ve Risale-i Nur gerçeğine çekmeye çalıştı ve başardı da.

Böylece, tek parti rejimi ve zihniyetinin, başından beri kendi hedefleri için en büyük engel ve tehdit olarak gördüğü Bediüzzaman ve Risale-i Nur hakkındaki—yalan ve iftiralara dayalı—kara propagandalarıyla zihinlerde oluşturmaya çalıştığı ön yargıları dağıttı, parçaladı. Ve aklı, kalbi ve vicdanı Risalelerdeki hakikatlerle nurlanmış imanlı nesiller yetişmesine, neşriyatıyla çok büyük katkılar yaptı.

Hayatın ve olayların akışı içinde sürekli değişen gündemleri, eserlerdeki Kur’anî ve değişmez ölçü ve hakikatler çerçevesinde yorumladı; toplumun selâmet, huzur ve mutluluğunun bu ölçülere uymakla sağlanabileceğini, aksi halde kriz ve sorunlardan hiçbir zaman başımızı alamayacağımızı vurguladı.

Siyasetle ilgili değerlendirmelerinde, demokrasi, hukuk, adalet, suç ve cezanın şahsîliği, dinin siyasî hedefler için araç ve basamak olarak kullanılamayacağı, siyasetin dine hizmetkâr kılınması gerektiği gibi temel değer ve ölçüleri öne çıkaran bir çizgi takip etti.

Kapalı kapılar ardında hazırlanmış “toplum mühendisliği” projelerine dayalı olarak estirilen konjonktürel rüzgârların aldatıcı cazibesine hiçbir zaman kapılmadı; ne pahasına olursa olsun yerinde sabit durup, şaşmaz bir pusula ve her zaman parlayan bir deniz feneri gibi topluma yol göstermeye devam etti.

Öyle de devam edecek inşaallah.

Okunma Sayısı: 3014
YASAL UYARI: Sitemizde yayınlanan haber ve yazıların tüm hakları Yeni Asya Gazetesi'ne aittir. Hiçbir haber veya yazının tamamı, kaynak gösterilse dahi özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan haber veya yazının bir bölümü, alıntılanan haber veya yazıya aktif link verilerek kullanılabilir.

Yorumlar

(*)

(*)

(*)

Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. İstendiğinde yasal kurumlara verilebilmesi için IP adresiniz kaydedilmektedir.
 • Sezai MUMCU

  15.2.2021 11:15:34

  Feyzullah Ayhan Bey samimi ve umum Nur Talebelerinin tasdikleyecegi halis niyetlerinizden ötürü sizi can-i gönülden tebrik ederim.

 • Mehmet Çaloğlu

  14.2.2021 19:42:25

  Allah sizleri ve bizleri(çalışanlar ve okuyanlar)olarak şahs-ı maneviden ayırmasın, meşveret ve şuraya uyup hizmeti kuran ve iman yolunda daim etsin. Şah si garazlarla ,siyasi mulahazalarla gazetemize ve yazarlarımıza hücum eden gafillere Allah fırsat vermesin. Amin.

 • Feyzullah Ayhan (2)

  14.2.2021 14:50:21

  Müslümanım diyen birilerini maşa olarak kullandılar, kullanıyorlar. Bir nebze de olsa muvaffak oldular: Camiayı bölüp parçalamakla az da olsa zarar verdiler. Ancak küçük gibi görünüp kaya gibi sağlam ve sebatkar olanları hesaba katmadılar.Nurdan rahatsız olanlar, sakalımız kestiler, camia olarak da bizler, bu millete imanı anlatmakla, dinsizliklerine engel olduk ve kollarını kestik.Onların zulmü bize vız gelir ama Müslüman görünüp(nifak kamuflajına bürünenlerin) Risale-i Nurları diyanetin merkez ve taşra teşkilatlarındaki kütüphane ve kitaplıklarında yasaklayan meş'um çabaları bizi ve samimi bütün Müslümanları derinden yaralar.

 • Feyzullah Ayhan (1)

  14.2.2021 14:48:14

  Hey nur kardeşlerim Risale-i Nur'a hasım olan ve üstadıma ve talebelerine enva-i zulmü reva görenler başarılı olamadılar, olamayacaklar. Zira samimiyetle hizmet-i imaniye yapan bu insanlar hıfz-ı ilahi altındadırlar. Darbeciler ve Nurdan rahatsız olan yarasalar şu an kimi cehennemi boyladı(ateşleri bol olsun) bir kısmı da sırasını bekliyor. Camiamızla baş edemeyen(çünkü mahkemelerde itham ettikleri bütün mevzularda iddialarını çürüttük, iftiralarını ortaya koyduk) müstebidler metod ve plan değiştirdiler. Kendilerinin yapamadıklarını bazı imkanlar ve makamlar mukabilinde ahmak ve dünyaperest zayıf iradeli müslümanlara yaptırdılar, yaptırıyorlar.

 • nabi turak

  14.2.2021 13:08:08

  Harika bir yazı olmuş.Selam ve muhabbetle.

 • Nihat

  14.2.2021 10:57:46

  Allah razı olsun

 • Ömer

  14.2.2021 10:39:25

  Zaman en iyi ilaç, maalesef Yeni Asya yıllardır haklı çıktığı gibi gene camiasıyla,gazete çalışanları ve hak ve hakikati savunan cesur yazarları ile gündeme her daim damgasını vuracak inşallah.Gözlerini kapayanlar düşünsün.

 • Oğuz Yiğiter

  14.2.2021 06:00:57

  İnşaallah, gayret bizden tevfik Allah'tan. Tebrik ve dualar....

 • Sezai MUMCU

  14.2.2021 04:36:47

  AYNI MİNVAL ÜZERE NİCE 21 ŞUBATLARA YENİ ASYA Darbeler darbeciler DEFOLUP GITTILER, binbir yamayla düzeltilemeyen makus Anayasaları hâlâ duruyor... AMA SEN YENİ ASYA SAF ve HALİSLİĞİNİ KORUDUN!

 • Mehmet Türeli

  14.2.2021 02:36:46

  Yeni Asya dışında hiçbir gazete hergün Bediüzaman'ı ve risale-i nuru anlatan ve köşe yazıları ile izah ve şerh eden başka bir Gazete yoktur. Meyve veren bir ağaç olduğundan sürekli taşlanmaktadır.

(*)

Namaz Vakitleri

 • İmsak

 • Güneş

 • Öğle

 • İkindi

 • Akşam

 • Yatsı