"Ümitvar olunuz, şu istikbal inkılâbı içinde en yüksek gür sada İslâm'ın sadası olacaktır."

Piyasalar

Yeni Asya’ya niye saldırıyorlar?

Kâzım GÜLEÇYÜZ
31 Mayıs 2020, Pazar
Yeni Asya yarım asırdan bu yana Risale-i Nur cemaatinin sesi, şahs-ı mane- vînin sözcüsü, devirlere göre eğilip bükülmeden hakkı ve nuru müdafaadan hiçbir zaman vazgeçmemiş bir gazete.

İlk çıktığı dönemin isimsiz kahramanlarından Gazi Nur Dedenin dediği gibi “Herkese Risale-i Nur’u, Bedüzzaman’ı ve Nurculuğu hatırlatıyor.”

Kemalist bir yazarın ifadesi de şu: “Yeni Asya her gün Said Nursî ve Nurculuk pompalıyor.”

Dost-düşman onu “Nur cemaatinin, Nurcuların yayın organı” olarak tanıyor ve anıyor.

Türkiye’de ve dünyada bu vasfa sahip, başyazarı Bediüzzaman olan ve onun imzasıyla her gün Risale-i Nur’dan güncel konularla ilgili ufuk açıcı pasajlar yayınlayan; diğer muhtevasını da, görselliğini de eserlerdeki Kur’anî prensiplere göre tanzim eden başka bir gazete yok.

“Risale-i Nur ve Bediüzzaman gerçeği”nin üzerine örtülmek istenen kalın perdeler onun en zor zamanlardaki kararlı, cesur ve müsbet neşriyatıyla yırtılmış. Onun çıkardığı gazete, kitap, dergi ve diğer yayınlar ile, nice imanlı, ahlâklı ve şuurlu nesiller yetişmiş.

Laikliği “dinsizlik” olarak anlayıp öyle uygulayanların saldırıları onun ilim ve hukuk zeminindeki yayınlarıyla püskürtülmüş.

Zaman zaman tek başına kalıp ağır bedeller ödemeyi göze alarak, Müslüman ve demokrat kimliğiyle adalet, hukuk, hürriyet ve demokrasi mücadelesinin bayraktarı olmuş; darbelere meydan okumuş, zalimlere hakkı haykırmış ve birilerinin hışmını çekmiş…

Samimî dostları onun bu vasıflarını takdirle karşılarken, düşmanlarının bir numaralı hedefi olmasının asıl sebebi işte bunlar.

Sırf bundan dolayı hariçten veya dahilden amansız hücumlara uğramış. “Kapatma, toplatma, dava ve cezalar”la, ekonomik tazyiklerle; bazan küçümseyip yok saymak, bazan bir yazı veya haber ya da başlığından dolayı saldırmak, bazan da inanılmaz iftira ve çarpıtmalarla kara propaganda taarruzlarına hedef yapmak gibi yöntemlerle çökertilmeye çalışılmış.

Zaman olmuş binası, matbaası, müesseseleri... her şeyi elinden alınmış, zaman olmuş bütün kadrosu boşaltılarak yolundan alıkonulmak istenmiş, zaman olmuş içeriden ele geçirilmek istenmiş... Ama bunların hepsi akim kalmış ve kalacak; kervan da aynı kararlılıkla yola devam etmiş ve edecek inşaallah.

Okunma Sayısı: 6670
YASAL UYARI: Sitemizde yayınlanan haber ve yazıların tüm hakları Yeni Asya Gazetesi'ne aittir. Hiçbir haber veya yazının tamamı, kaynak gösterilse dahi özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan haber veya yazının bir bölümü, alıntılanan haber veya yazıya aktif link verilerek kullanılabilir.

Yorumlar

(*)

(*)

(*)

Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. İstendiğinde yasal kurumlara verilebilmesi için IP adresiniz kaydedilmektedir.
 • Talebe Ömer Yavuz

  31.5.2020 18:07:38

  Yeni Asya'nın duruşunu dünya üzerinde takdir edebilecek bir müessese yoktur. Bu eğilmez ve bükülmez Mehdi misal duruşun hakettiği takdiri edecek olan her şeyin en ince ayrıntısına kadar ortaya çıktığı mahşer gününün sahibi Cenab-ı Allah'tır(c.c).

 • Orhan Zengin

  31.5.2020 16:21:21

  Doğru İslamiyet ve Islam'a doğruluk üzere, "Kınayıcıların konuşmalarına aldırmadan", ihlas ve metanetle devam.

 • kemal

  31.5.2020 16:07:26

  Hak yolu çilelidir ama ecri de o nispette yüksektir. Çizginiz doğruysa yola devam.

 • Mehmet Türeli

  31.5.2020 16:02:24

  Üstadı ve Risale-i Nur davasını hergün tavizsiz, hiçbir şahsi, dünyevi ve siyasi menfaate alet etmeden çıkan başka bir gazete varsa söylesinler onu da alırız. Yok diyorlarsa saydıklarını harfiyen yerine getiren Yeni Asya 'yı almıyorlarsa bari insafsızca saldırmasınlar.

 • Alparslan

  31.5.2020 14:23:54

  Hakkın rızasına talipsen, talip olan uluların haleti ruhuyla hareket ederek, ciğeri yanan vicdanların da sesi soluğu olmak gerekir. Herkes hesabını vereceği emanetleri hak yoluna revan etmeli. Mazlumlara sahip çıkmalıdır. Asıl vazifemiz de budur. Kendini nurcu lanse edip, üstadı anlayamayan niceleri zalime ve zulmüne payanda oldu. Cenabı Allah rızası yolundaki istikametimizi muhafaza eylesin.

 • Abdulkadir

  31.5.2020 13:34:56

  2) Bu gazete onurludur,şereflidir ve çok büyük bir camianın yayın organıdır.Saldırıya yeltenen şarlatanlar;onu asla mağlup edemeyecek,yoluna taş koymaya çalışanların koyduğu taşlar,dönüp onların başlarını kıracak evvel Allah.Yeni Asya kıyamete kadar hizmetini sürdürecek İnşaallah.Çünkü bu camia Nur hizmetine aşık.Dolayısıyla;kim ne yaparsa yapsın,onu yolundan döndüremeyecek.Yeni Asya yıkılmaz bir kaledir,kimsenin onu yıkmaya gücü yetmez.Onlar,saldırmaya devam etsinler,bakalım onları nasıl bir âkıbet bekliyor,hep birlikte bekleyip görelim.

 • Abdulkadir

  31.5.2020 13:34:47

  1) Yeni Asya'ya neden saldırıyorlar.Evet güzel ve düşündürücü bir başlık.Neden?Kime ne yaptı,ne zararı oldu ki bu yayın organının.Kimin tavuğunu kovaladı bu onurlu kuruluş.Yeni Asya çekilmiyor birileri tarafından,haset var birilerinin içinde.Yeni Asya bir marka,bir ekol ve yegâne hak savunucusudur.Buna kim itiraz edebilir.Gerçi itiraz eden mahlûklar ortada.Yeni Asya 51 yıldır,tavizsiz istikrar çizgisinden en ufak bir şekilde taviz vermeyen,Allah'ın izniyle,doğru bildiği yoldan şaşmayan ve Allah'tan başka kimseye boyun eğmeyen tek yayın organıdır.Kapatıldı;iftiraya,karalamalara,fitneye ve saldırıya maruz kaldı ama asla istikametten ayrılmadı ve ayrılmayacak ta.Birileri ona zarar vermeye çalışıyor olabilir,burası imtihan dünyası sonuçta;fakat şunu unutuyor o zavallılar;bu gazete öyle sıradan,sadece basit sayfalardan oluşan ve basit kalemlerin gazetesi değil hâşâ.

 • İrfan Aslan

  31.5.2020 12:28:59

  İnşallah Allahın izni ve inayetiyle. İtler ürüyecek ama bu kervan durmadan yürüyecek.

 • Erhan

  31.5.2020 11:43:34

  Ben ne nurcu, nede başka bir grup veya cemaate mensup değilim, Hak, Hukuk, Adalet ve samimi bir şekilde Allah diyen tüm grupları dikkatle takip ettim, okudum ve Yeni Asya camiasını çok samimi ve candan gördüm, onlardan Cenab-ı mevlam Ebediyen razı olsun, darbenin bir numaralı faili benim, ezanın aslına yani Arap’çaya çevrildiği gün darbe kararı aldık diyen, bir zihniyetin arta kalanları, ve şimdiki durumdan nemalanan sağcı, solcu, laik, kemalist, dindar(dinci) kendilerini cemaat, tarikat diye adlandıran samimiyetsiz, tüm gruplar Yeni Asya camiası kadar samimi içten, davranmış olsalardı, bu gün ülkemiz çok farklı bir durumda olabilirdi, yani Allah, Hak, Hukuk, herkes için Adalet, demeyi başarabilseydik, kral çıplaksa çıplak demeyi başarabilseydik, bu gün hukuk siyasetin değil, siyaset hukukun önünde esas duruşta olurdu, bu vesile ile her zaman Demokrasi ve Adalet diye haykıran Yeni Asya camiasını tüm kalbi duygularımla kutluyor önünüzde saygıyla eğiliyorum.

 • Feyzullah Ayhan

  31.5.2020 11:24:59

  Saldıranlar iki kesimdir;1-kemalizm ve derin güç mensupları,2-Din kisvesine bürünenler.Birincileri bizi yıldırmadı,faaliyetimize mani olamadı hatta üstümüze gelip baskı yaptıkça istidatlarımız inkişaf etti.Amma din kisvesine bürünenler ile sapı bizdenmiş gibi görünüp şahsî kemalat ve menfaatini Nurun menfaat-i umumiyesine tercih edenlerin durumu farklı; Zahiren efkarı bal gibi görünen hakikat-i halde efkarında zehir bulunanların tasliti, biz görünümlü beyinsizlerin de yardımıyla şiddetli oldu.Hz.Hüseyini Kufe’ye davet edenlerin Hafid-i Resulullah’a ihanet edip O’nu düşmanla baş başa bırakmaları hatta düşman saflarına geçmeleri gibi.İşte bu efkar ve etvar ,camiayı 1 iken 20 pare eyledi.Zulümleriyle ,baskılarıyla bize zarar veremeyen kemalistleri ,şer mihrakları sevince boğdu “Yapamadığımızı kendileri yaptılar”diye.Amma yiğit düştüğü yerden kalkar,davaya sadakat gösteren nur nesli bütün bunların hepsinin hakkından geliyor gelecektir inşaallah.

 • Osman Yıldırım

  31.5.2020 10:59:50

  Kazım Bey; bu meyanda hünümüzd de Nurcuları siyasalislamlaştırma çabaları devam etmekte ve bu konuda büyük ölçüde başarı elde etmiş durumdalar zira Yeni Asya haricinde hemen hemen Nur guruplarının tamamı sitasalislam çizgisine evrilmiş durumdalar. Demokrat fikriyatı sadece Yeni Asya sürdürmeye devam etmektedir bundan dolayı da Yeni Asya hedefe konmakta ve sürekli eleştiriye maruz kalmaktadır.

 • Osman

  31.5.2020 10:52:41

  Yeni asya Karanlık lar için de parlayan yıldızdır Mazlumun yanında zalimin karşısında İyiki varsın iyiki varsınız Allah cc yar ve yardımcımız olsun

 • Toygar

  31.5.2020 10:37:07

  Üstadın meyveli ağacıdır bu risaleler. Elbette taşlayan olacak. Olmasaydı garipserdim. İşleri yolunda gidenlerin dikkatine sunulur!.. İtinayla!.. :)

 • TR 31

  31.5.2020 09:25:23

  Zulme rıza göstermemenizden belli değilmi nur çeşmesinden su taşıdığınız. Selam verenlerin içeri tıkındığı bir zamanda KHK zulmüyle yapılan haksızlıklara karşı durmak her babayiğidin harçı değil. Bu cesaret ancak arkasını güçlü bir yere dayayanlar yapar. Yeni Asya arkasını Allah'a dayadığı bariz bir şekilde görülüyor

 • İbrahim

  31.5.2020 06:31:46

  Yesrib’i Medineleştiren Peygamber Efendmizin yahudi pazarına karşılık kurduğu müslüman pazarının çadırlarını kinle yakan yahudi düşmanlığına karşılık verdiği tepkide: Bu olay bize doğru ve başarılı bir işin neticesini gösteriyor deyip (sa) Daha kapsamlı bir Pazar için başka bir yerde pazar kurduruyor ve yoluna devam ediyor Yaşanan olayları da bu anlamda değerlendirmeliyiz kanaatindeyim

 • İlker

  31.5.2020 05:11:02

  Allah nur hizmetlerini koruyacak ve vicdanlara duyuracak inşaallah

 • Yahya Evrin

  31.5.2020 00:38:33

  Kendini filan görüşle tanımlayan aslinda tanimsiz, değersiz belli bir dünya görüşü olmayan ,birileri tarafından elestirliyorsan iyi yoldasin demektir.Bence

(*)

Namaz Vakitleri

 • İmsak

 • Güneş

 • Öğle

 • İkindi

 • Akşam

 • Yatsı