"Ümitvar olunuz, şu istikbal inkılâbı içinde en yüksek gür sada İslâm'ın sadası olacaktır."

Piyasalar

“Demokrat Nur Talebeleri”

M. Latif SALİHOĞLU
20 Haziran 2022, Pazartesi
Risâle-i Nur Külliyatına dahil olan Emirdağ Lâhikası isimli eserde, gerek tarif itibariyle ve gerekse imza yerinde “Demokrat Nur Talebeleri” ifadesi açık bir şekilde zikrediliyor. Üstelik, mükerrer surette...

Meselâ, aynı eserin ikinci yarısında “Sayın Adnan Menderes” hitabıyla başlayan mektupta, isimleri tek tek zikredilen 14 Nur Talebesi, kendilerini Demokrat Partinin hem mensubu, hem de âzâsı olarak takdim ediyor.

İşte, o “Demokrat âzâlarından Nur Talebeleri”nin isimleri: “Mustafa, Nuri, Nuri, Hamza, Süleyman, Hasan, Seyda, Receb, İbrahim, Faruk, Muzaffer, Tahir, Sadık, Mehmed.”

Bu listede ismi geçen Emirdağ’lı Hamza (Emek) merhumun hatıralarını, yıllar önce ve yaklaşık 300 kişinin huzurunda bizzat kendi lisanından dinleme bahtiyarlığını yaşadık, söylediklerine yakînen şahit olduk.

Hamza Emek, o mümtaz meclisin huzuruna çıkarak şunları söyledi: “Üstadımız Bediüzzaman Hazretlerinin tensib ve tasvibiyle, Demokrat Parti Emirdağ İlçe Teşkilâtında vazife aldık. Bir gün Mehmed Çalışkan’la beni çağırdı ve ‘Kardaşlarım, sizler benim ve Risâle–i Nur’un bedeline Demokrat Partiye kaydolun’ dedi. Biz de kaydolduk ve bilâhare yine onun izni ve rızasıyla Teşkilât Başkanlığı vazifesinde bulundum. (...) Bazı kimseler, dedikodu şeklinde yaydılar ki, ‘Üstad, Demokratları terk etti, onlardan yüz çevirdi, desteğini geri çekti, vesaire...’ Bunun aslı esası yok. Üstad, zaman zaman Demokratlara kızıp hiddet etmekle beraber, yine de onları desteklemeye devam etti, hele hele bir başka cereyana zerrece meyil göstermedi. (...) Üstad bir defasında, Demokratlardan mânevî desteğini çekmesi halinde, ‘ortalığın karışıp altüst olacağı’ şeklinde bir endişesini dile getirdi. Maalesef, Üstad’ın vefatından iki ay kadar sonra (27 Mayıs), ortalık karıştı, bundan da devlet ve millet olarak çok büyük zarar gördük. Yaşananlar, Üstadımızın endişesini doğrulamış oldu.” (Not: Aktardığımız bu bilgileri te’yiden, ayrıca bakınız: Son Şahitler–2, s. 421)

Bayram Yüksel’in hatıraları

Üstad Bediüzzaman’ın has talebelerinden Bayram Yüksel’in bu hususla ilgili hatıralaları da, yukarıda aktardıklarımızla aynı yönde. Her ikisi de birbirini te’yit ve te’kid ediyor.

Sağlığında kendisinden şifâhen de dinlediğimiz Bayram Ağabeyimizin söz konusu hatırâ notlarını, dilerseniz yazılı bir kaynaktan aktaralım. İşte, Son Şahitler–3’te yer alan ifadelerinden bir bölüm: “(Halkçılar gibi) Demokrat milletvekilleri de Üstadın ziyaretine gelirlerdi. Üstadın onlarla görüşmesi ise (Halkçılardan) daha farklıydı. Onlara, ‘Biz Nurcular, sizi destekliyoruz. Ben sizi tutuyorum’ derdi. Misâller verirdi. ‘Hamza Emek benim talebemdir, hem de Demokrattır’ diye Demokratlara anlatırdı.”

Bayram Yüksel’in, yine siyasî mevzularla ilgili olarak merhum Zübeyir Ağabeyden aktardıkları da çok dikkat çekici. İşte anlattıklarından kısacık bir bölüm:

“Zübeyir Ağabey, müstesnâ idi... Bizler Üstadımızın, Risâle-i Nur’un tarz-ı hareketini, ihlâs, istiğna, mahviyet, fedakârlık, kahramanlık, iktisat; kardeşlerine karşı tevazu, şefkat, düşmanlara karşı ise, şecaat, cesaret derslerini Üstaddan sonra Zübeyir Ağabeyden aldık. Risâle-i Nur ve Üstad uğrunda kendisini binler parça da etseler, o, yine Risâle-i Nur diye kalkardı. Onda, Risâle-i Nur’a ve Üstadımıza karşı öyle bir bağlılık vardı ki, katiyyen taviz vermezdi.

“Millî Nizam Partisi kurulduğunda (1969) da hiç taviz vermedi. Daima Nur’un içtimaî hayatımıza dair derslerini anlatırdı. ‘Ama Ağabey, bunlar Müslüman değiller mi? Bunlar kardeşlerimiz değil mi?’ dediğimizde, ‘Bunlar Üstadı anlayamamışlar. Bunlar bilmeyerek Nur Talebelerini parçalıyorlar, çok, pek çok zarar veriyorlar’ diyordu.

“Zübeyir Ağabey, Risâle-i Nur prensiplerine aykırı hareketlere katiyyen müsamaha göstermezdi.”

Okunma Sayısı: 1506
YASAL UYARI: Sitemizde yayınlanan haber ve yazıların tüm hakları Yeni Asya Gazetesi'ne aittir. Hiçbir haber veya yazının tamamı, kaynak gösterilse dahi özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan haber veya yazının bir bölümü, alıntılanan haber veya yazıya aktif link verilerek kullanılabilir.

Yorumlar

(*)

(*)

(*)

Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. İstendiğinde yasal kurumlara verilebilmesi için IP adresiniz kaydedilmektedir.
 • Zübeyir

  21.6.2022 17:33:19

  Suphi Kardeşim/Ağabeyim, Özellikle belirttim, söz basım yayın mobil uygulamasında diye. Elimde matbu hali yok. Tekrar tahkik ettim, söz basım yayın mobil uygulama sayfa 602'de görebilirsiniz. Ttümen cami temel atma mektubunun ardından Hüseyin Avni ve Tahsin Tola ile bir hasbihaldir mektubu geliyor. Yeni Asya'da arada bir mektup daha var, sonunda "demokrat nur talebeleri imzalı". Yeni Asya'da mezkur imzalı mektup "acip bir hadise" serlevhası ile münteşirdir. Olmasın inşallah. Ben yanılayım.

 • Ömer

  20.6.2022 20:41:23

  Bizde elimizden geldiğince ve alınan karar neticesinde, DP Parti'ninde içinde bulunduğu 6 ' lı millet ittifakında olan ahrarları desteklemeye devam. Bu masa güzel ülkemizi herşeye rağmen refaha çıkaracak inşallah.

 • Suphi Deniz

  20.6.2022 20:31:46

  Zübeyir kardeşim, aradığın ifade, Söz Basım, Emirdağ II, sayfa 594, 128 numaralı mektubun sonundadır. Kimsenin bir şeyi değiştirdiği yok. Ayrıca, söz basımın risale baskısı ile, Yeni Asya Neşriyat'ın baskısı bir birinin aynıdır. Tek fark sayfa düzenidir.

 • Hüseyin İlhan

  20.6.2022 13:23:50

  Allah razı olsun.Aziz üstadımıza sağlığında ve şimdide risalei nurlara tam kulak veren,aklını,kalbini bu iman ve kur'an hakikatleri ile istikametlendiren ehli iman hak davada sebat ve daimiyette .Lakin bu hakikatleri bildikleri,okudukları ve dinledikleri halde ehli imanın arasına necis siyaset fitnesini sokanalra kananlarında hali ortadadır. Cenab-ı Hak CC.bu iman sahiplerine mü'min ferasetini nasip etsin.

 • Zübeyir

  20.6.2022 10:46:19

  Demokrat nur talebeleri, ifadesinin bazı risale yayımcıları tarafından kaldırıldığını düşünüyorum. Örneğin Söz Basım Yayın akıllı telefon uygulamasında aratın, bu ifadeyi (demokrat nur talebeleri) göremeyeceksiniz. bu imzalı mektubun kaldırılmış olduğunu tahkik etmiştim. Bilinçli yapıldı ise ciddi bir sıkıntı işareti...

 • Hasan DOĞAN

  20.6.2022 08:52:43

  Evet çok doğru, elbette tüm kuvvetimiz ile Demokratları destekleyeceğiz.Ancak bugün DP çok derin bir çukura düşürülmüş, onu oradan çıkartmak için Demokrasi taraftarı diğer kuvvetler ile birlikte hareket edilmeli ki karşısındaki müstebit kuvvet zayıflasın ve Demokratlar meydana çıksın.Yoksa sadece biz çukurda da olsa DP ye tek başına destek vereceğiz demek;kırık kol ile savaşmaktır üstadın dediği gibi.

 • Oğuz Yiğiter

  20.6.2022 05:15:38

  Allah razı olsun. Tebrikler dualar

 • Abdullah Tunç

  20.6.2022 05:10:51

  Evet,çizgimiz bu.Siyasette Tarzı hareketimiz bu.De mokrat olmak ve Demok rat partiyi destekkemek, onlara nokta-i istinad ol mak.Ve bunda hiç taviz vermemek.Daime bu çizgi yi muhafaza etmek.Dün böyle idi,bugünde böyle ol malı.Diyanette dosdoğru olmak gerektiği gibi, siya sette doğru gitmek geteki yor.Milletin huzur ve sela meti bu doğru ve musta kim çizgilerdedir.Şartlar ne olursa olsun bunlar de ğişmez.Bunlar değişmedi ği gibi,bizler de değişeme yiz.Çünkü bunlar pusula dır,haritadır,yol işaretleri dir.Şaşmaz ve şaşırtmaz ölçü,prensip ve kaideler dir. Rabbim bu doğru çizgi lerden bizleri ayırmasın. İstikamet dairesinde hiz met etmeği nasip eylesin. Son nefese kadar bu doğ ru çizgi üzerinde bulundur sum.Amin.

(*)

Namaz Vakitleri

 • İmsak

 • Güneş

 • Öğle

 • İkindi

 • Akşam

 • Yatsı