"Ümitvar olunuz, şu istikbal inkılâbı içinde en yüksek gür sada İslâm'ın sadası olacaktır."

Piyasalar

Saldırıyı kınamada bile çifte standart

M. Latif SALİHOĞLU
16 Nisan 2024, Salı
Mâsumların kanını döken, canını yakmayı hedefleyen her türlü saldırıyı kınamak lazım.

Bu tür saldırılar kimden gelirse gelsin ve kime karşı yapılırsa yapılsın, insanî ölçü, prensip, standart aynı olması ve hiç değişmemesi gerekiyor.

Ayrımcılık manasında değişiklik varsa eğer, orada bir insanlık sorunu, bir vicdan yoksunluğu var demektir. Tabir-i diğerle, orada bir “çifte standart” var demektir.

Aynen, şu son aylarda İsrail ile bağlantılı olarak gerçekleştirilen saldırılarda olduğu gibi…

Aşağıdaki örneklemelerde de açıkça görüleceği gibi, saldırıları kınama meselesinde orta yerde kerih mi kerih, iğrenç mi iğrenç bir çifte standart uygulaması var.

*

İşte size aktüel bazı misâller:

Hamas’ın İsrail tarafında saldırı düzenlemesini kınayan yalancı dünya, İsrail’in misilleme yapmasına da, masum sivillere yönelik katliâm saldırıları yapmasına da seyirci kalmayı tercih ediyor. Bunu dahası var: 40 bin masumun ölümüne rağmen, sivillere yönelik saldırılara karşı bir ateşkes sağlanmasını dahi istemiyor. Bir bakıma İsrail’e “Vurmaya, öldürmeye devam et” denilmiş oluyor.

Öte yandan İsrail'in Şam'daki İran Konsolosluğu binasına düzenlediği saldırıda iki general olmak üzere birçok kişiyi katletmesini kınamayan yalancı sahtekârlar, İran’ın, öncelikle kendi kamuoyunu tatmine yönelik füzeli-dronlu kof saldırı harekâtını şiddetle kınama yarışına girdiler. İranı kınamakla da kalmayıp, İsrail’e her türlü desteği vermekte bir beis görmediler.

Özetle, İran’ın misilleme saldırısını şiddetle kınayan çifte standartlı medeniler, İsrail’in haddi-hududu aşan misillemesine hiç ses çıkarmadıkları gibi, onun her türlü saldırısına var gücüyle destek çıktılar, ayrıca…

İran, İsrail için bir tür “dalgakıran” oldu

Yeri gelmişken, ara ara birbirine horozlanıp duran İran ile İsrail’in kaypakça ilişkilerine de bir paragraf açalım.

İran ile İsrail arasındaki son gerginlik, dünyanın nazarında İsrail’e puan kazandırdı. Gazze’ye yönelik katliamlı saldırılar sebebiyle, dünya genelinde İsrail’e karşı bir nefret dalgası uyanmıştı. İran’ın misilleme adı altında İsrail’e karşı düzenlemiş olduğu davullu-zurnalı saldırı, İsrail’in lehinde bir tür “dalgakıran” vazifesini görmeye yaradı. Gaddar İsrail, bir anda mağdur duruma düştü. Başta ABD olmak üzere, Fransa ve İngiltere bütün kuvvetiyle İsrail’in safında yer aldı.

Netice itibariyle, dünya çapında gitgide yalnızlaşan İsrail, İran’ın kaypak politikaları sayesinde, müttefikleriyle birlikte dünya devlerini arkasına almış oldu.

Bu durumda, generalleriyle birlikte konsolosluktaki vatandaşlarını da kaybeden İran, günler sonra İsrail’e yönelik uyguladığı kanavana atışlarının işe yarayıp yaramadığı, daha doğrusu ne işe yaradığı bir tartışma konusu olarak kayıtlara geçmiş oldu.

*

İran’ın tuhaf bir şekilde bölgede devreye girmesi, Filistinlilere hiçbir şekilde yaramadığı gibi, Gazze’deki içler acısı durumu da bir süreliğine maalesef ikinci plana itmiş oldu.

Oysa ki, Filistin meselesi halledilmeden ve Gazze’deki insanlık dışı saldırılara son verilmeden, bölgede barış, huzur ve asayişi sağlamak mümkün değildir.

Okunma Sayısı: 1309
YASAL UYARI: Sitemizde yayınlanan haber ve yazıların tüm hakları Yeni Asya Gazetesi'ne aittir. Hiçbir haber veya yazının tamamı, kaynak gösterilse dahi özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan haber veya yazının bir bölümü, alıntılanan haber veya yazıya aktif link verilerek kullanılabilir.

Yorumlar

(*)

(*)

(*)

Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. İstendiğinde yasal kurumlara verilebilmesi için IP adresiniz kaydedilmektedir.
 • HÇeşitcioğlu

  16.4.2024 15:00:58

  Kadim İran palavra ve hileleri için ne dense yeri amma önce zarar verme sonra fayda vermeye çalış düsturu var. Dünya hırsı ve yaşama tutkunu Yahudilerin can korkusuyla kaçışmaları bile gönlümüze su serpti.Onlar da şov saldırı olduğunu bilirken; topyekün ve bölge saldırısı olsaydı " ne okurduk!" diye dehşete düştüler.Bu dil İsrail dili; "Filistin/ müslümanlar, bizden korktuktan sonra bırak nefret etsinler."derler.

 • Hüseyin İlhan

  16.4.2024 12:15:39

  YENİASYA Gazetemizi okumaya başladığım ta ilk yayın yıllarından beridir bir gayesi var'İTTİHADI İSLAM,ve bu gaye için neşriyat dünyasında planlı,doğru rehberlik eden yegane neşriyat ta YENİASYA ve yayınlarıdır. Başta terörist devlet İSRAİL ve onun hamisi silah tüccarı,sömürgeci,zalim devlet ve siyasiler dünya efkarı ammesini hakim oldukları basın-medya ile yanıltarak insanları masum İsrail,terörist müslüman gibi gösteriyorlar-dı. Teknolojideki gelişme ile ,sosyal medyanın yeni aktör olarak arzı endamı bu şer odaklarının klasik oyunlarını bozdu ve yıkıyor. Şu an dünyanın neresinde olursa olsun bir hadiseden anında telefonlar,sosyal medya ile haberdar olan dünya insanlığı,teröriste destek veren siyasilerine reaksiyon gösteriyor. Müslüman ülke idarecileri samimi olarak bu yeni aktörlerden istifade ederek ,meşru dairede gereken say'ini gösterseler terörist devlet ve hamileri mağlup olmaya mahkumduur.

 • A.Yılmaz

  16.4.2024 11:34:53

  Çok çok doğru tespitler. Dünya sözkonusu Müslüman canı olunca iki yüzlü olmaya devam ediyor. İran'ın faydasından çok zararı var. Güçlünün haklı olduğu bir düzende yaşıyoruz.

 • S.topuz

  16.4.2024 00:51:41

  Bunların gözü dönmüş! Suçlu veya Suçsuz ayırmadan, hiç gözünü bile kırpmadan, vicdansızca katletmeye, yakıp yıkmaya devam ederek, etrafa ve tüm muhalif olanlara ve eleştirenlere de tehdit savurmaya devam ediyorlar! Bunların bu sorumsuzca ve kanunsuz ve keyfî uygulamaları sadece Gazzeliler ve Filistinliler için değil, bütün "İNSANLIK ve DÜNYA BARIŞI"çin büyük bir "TEHLİKE ve TEHDİT" mahiyeti taşımaktadır! Tüm suçlular, uluslar arası Mahkemede gerekli ceza ve müeyideyi HAK ettiği şekilde acele almalı! Yoksa herkes kafasına göre, gayr-ı Kanunî hareket edecek olursa, bunun sonu nereye varacağını hayal bile edemeyiz, pek korkunç olur. Akl-ı Selim sahibi olan Dünya âlem "Mercilere ve Siyasîlere" duyurulur! Aksi halde YARIN çoook geç olabilir, Allah muhafaza!

 • S.topuz

  16.4.2024 00:50:45

  Bu yapılan Katliam, Zulüm ve Tahribatların, masum Bebeklerin, Kadınların, Beli bükük Ihtiyarların ve Hayvanat ve Nebatâtın hesabları bu Dünyayla sınırlı kalmaz, işlenen günahlar, ZULÜMLER ve KATTLİAMLAR o kadar çok ki, ancak CEHENNEM, hatta Esfel-i Safilîn ancak temizler bu gibi KATİLLERİ! İyi ki AHİRET ve HAŞİR ve tekrar Diriliş var! Yoksa Zalimlerin yaptıkları yanına kâr kalacaktı! Mazlum ve Masumlar hakkını alamadan yok olup gidilecekti! KATİLLER, KÂFİRLER, ZÂLİMLER ve MÜNAFIKLAR için yaşasın CEHENNEM ve Esfel-i SÂFİLÎN! Lâilâhe İLLALLAH, MUHAMMEDÜN RASÜLULLAH! 👏👏👏🙌😢😓😭😡😤🌹🤲🌹🌙☝️🕊🕊🕊🇵🇸🇵🇸🇵🇸 ELHAMDÜLILLAHi âlâ külli halin, sivel küfri veddalal! Küfür ve DALALET dışında her şey için Allaha HAMDOLSUN! Amiiin.

 • S.topuz

  16.4.2024 00:49:29

  Filistin altmış seneden beri Firaunlaşmış Zalimler tarafından sinsice IŞGAL edilmiş ve binlerce masum insanların KATLEDİLDİĞİ bir ülke! "İŞGALCİ İSRAİLIN kendini SAVUNMA HAKKI VAR"da , "MASUM FİLİSTİNİN yok mu?" Unutmayın, Sabrın da bir SONU vardır ve ADİL olun lütfen! Madem sivillerin hayatı bu kadar önemli, ki çok önemli, o halde hemen Canavarlaşmış ZALİM İSRAİLİN "HAMAS mezaliminin" bahanesine sığınarak yapmakta olduğu Katliamları ve yıkımları ve SOY KIRIMINI hemen ama hemen DURDURUN EYYYY AB, BM, NATO, ABD, ALMANYA, TÜRKİYE, JAPONYA, Endonezya, Çin, RUSYA ve Alemi İSLÂM vs.! Bu ZULÜMLERE ve KATLİAMLARA susarak veya gizli açık destekleyerek, maddî ve manevî ORTAK OLMAKDAN artık vaz geçin geç OLMADAN lütfen!!! Çoook çoookkk geç kaldınız bile! Yuuuh, yuuuhlar olsun imkanı olupta zevkle seyreden vicdansızlara, yuhhh olsunnnn! 😭😭😭🙌🌷🤲🌷😥😭😡😤❤🌙☝️🕊🕊🕊🇵🇸🇵🇸🇵🇸

(*)

Namaz Vakitleri

 • İmsak

 • Güneş

 • Öğle

 • İkindi

 • Akşam

 • Yatsı