"Ümitvar olunuz, şu istikbal inkılâbı içinde en yüksek gür sada İslâm'ın sadası olacaktır."

Piyasalar

Yeni başkent neresi olsun?

M. Latif SALİHOĞLU
13 Ekim 2021, Çarşamba
GÜNÜN TARİHİ: 13 Ekim 1923

Ankara’nın hükümet merkezi, yani Türkiye’nin yeni başkenti olmasına, bundan 98 sene evvel bugün (13 Ekim 1923) karar verildi.

Cumhuriyet’in ilân edilmesine yaklaşık iki hafta kala toplanan Millet Meclisi, Türkiye’nin yeni başşehrinin neresi olacağını görüştü. Görüşmeler esnasında, Ankara’nın yanı sıra, Kayseri, Sivas ve Konya gibi Orta Anadolu şehirleri üzerinde de duruldu.

Zira, bu şehirler de hem güvenlik açısından, hem de tarihî ve kültürel misyonları itibariyle önemli birer merkez hükmündeydi.

Bilhassa Selçuklular döneminde devlet merkezi olma hüviyetini taşıyan bu şehirler, Anadolu’nun düşman işgalinden kurtarılması esnasında da son derece güvenilir ve mukavemetli birer merkez olma özelliğine sahip olmuşlardır.

Ne var ki, Meclis’teki mebusların çoğunluğu Ankara’yı tercih etti. Dolayısıyla, burası yeni Türkiye’nin resmî başşehri olmasına karar verildi.

*

İstanbul dışındaki bir merkezin başşehir yapılması hususu, tâ Meşrûtiyet günlerinde de tartışmaya açılmıştı. Özellikle de, Balkan Savaşı’nın mağlûbiyetle neticelenmesi (1912) ve Edirne’nin de kaybedilmesinden sonra.

O tarihlerde Türkocağı kurucularından olan Ahmet Ferit, İstanbul’da çıkan İFHAM isimli gazetede “Kostantiniye’den Osmaniye’ye” başlıklı bir yazı yazarak, bu meseleyi tartışmaya açtı. Onun teklif ettiği yer, Adana ve Kayseri yakınlarındaki Osmaniye şehridir. Çünkü, İstanbul artık ciddî bir tehlike altındadır.

Alman yanlısı bazı İttihatçıların tercihi ise, Konya, Sivas, Şam ve Halep gibi şehirler idi.

*

Kayseri’nin yeni başşehir olması hususu, İstiklâl Harbi’nin en kritik aşamasında da gündeme getirilmişti.

Hatta, Yunan ordusunun Polatlı’ya kadar ilerlediği 1920 yılı sonlarında, Ankara’da bulunan bir kısım hükümet evrakı ve hatta bazı resmî birimler demiryoluyla Kayseri’ye taşınmıştı.

Ancak, 1921 yılı başlarında Yunan kuvvetlerinin peşpeşe almış olduğu mağlûbiyetlerden sonra geri adım atması üzerine, Ankara rahat bir nefes aldı ve Kayseri’ye gönderilen evraklar tekrar geri getirtildi.

*

Ankara’nın, İstanbul’dan sonra yeni Türkiye’nin yeni başkenti olmasına dair 13 Ekim 1923 tarihli Meclis kararı, hemen her yıl dönümünde âlâ-yı vâlâ ile konuşulurken, her nedense bu meselenin serencâmından pek söz edilmiyor. Neden acaba?

Tarihî hadiseleri, yine tarih seyri içinde bilmenin, öğrenmenin, öğretmenin acaba ne gibi bir sakıncası var?

Gerçekte, herhangi bir sakınca yok. Ama, bir kısım resmî tarih goygoycuları bunu istemiyor; sadece ezberletilmiş olan resmî bilgileri ile yetinilmesini istiyor.

Günümüz ve istikbal nesli müsterih olsun ki, bundan böyle gerçek tarih de konuşmaya ve konuşturulmaya devam edecektir.

Okunma Sayısı: 1547
YASAL UYARI: Sitemizde yayınlanan haber ve yazıların tüm hakları Yeni Asya Gazetesi'ne aittir. Hiçbir haber veya yazının tamamı, kaynak gösterilse dahi özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan haber veya yazının bir bölümü, alıntılanan haber veya yazıya aktif link verilerek kullanılabilir.

Yorumlar

(*)

(*)

(*)

Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. İstendiğinde yasal kurumlara verilebilmesi için IP adresiniz kaydedilmektedir.
 • Ali TAM

  13.10.2021 18:16:53

  Makus MAGLUBIYETLER KONUSUNDA bizden de beter Kaderi olan Bahtiyar Alman Halkinin devleti ikiye bölünmesi BERLIN sehrinin Bati Almanya icin artik Baskent olmadigi onun yerine BONN Bassehir ilan edildi. Almanya 1990 da birlesince Dünya'ya SÖKE SÖKE eski BASKENTLERI BERLININ yeniden BASKENT OLDUGUNU KABUL ETTIRDILER!. Istanbul icin ise bir daha Baskent olamamacasina yapisal degisiklikler planiyla bunun IMKANSIZ olmasi da saglanmaktadir. Ankara Dessas Ingiliz, ABD, Rusya gibi ülkelerin isterse hepsi birden gelsin ASLA ISGAL EDEMEYECEGI BIR COGRAFI KONUMDADIR. Askerleri ne havadan ne karadan canli Ankaraya ulasamaz! Dessas Ingilizin cok heveslerle kurdugu PKK da BITTI! Biz Ankara'ya alistik, kabul ettik. Kiyamete kadar Baskent kalsa hicbir itiraz yok!

 • Cenk Çalık

  13.10.2021 17:43:30

  Tarihi hadiseler tarihi serencamı içinde ele alınırsa toplum arzu edildiği şekilde yönlendirilmez. Kısıtlı ve istedikleri bilgi verilirse at gözlüğüne sahip bir toplum elde edilir. Sorgulamayan, araştırmayan, öğrenmeyen, kısıtlı yanlış bilgisine yapışan insan bu kesimin nihai hedefi. Ümitvarız. Bu karanlıklar gayret ve cesaretle dağılacaktır inşaAllah...

 • Zübeyir

  13.10.2021 15:44:57

  "Günümüz ve istikbal nesli müsterih olsun ki, bundan böyle gerçek tarih de konuşmaya ve konuşturulmaya devam edecektir." İnşallah..

 • Said Yüksekdağ

  13.10.2021 15:13:07

  Bu meselenin serencamını kaleme alacak mısınız ağabeyim?

 • Seyit Ali

  13.10.2021 10:26:55

  Gerçek tarihi yazında artık şu yalan söyleyen tarih baskısından kurtulalım.

 • Kadir sahinoglu

  13.10.2021 10:13:57

  konya olsun :)))

(*)

Namaz Vakitleri

 • İmsak

 • Güneş

 • Öğle

 • İkindi

 • Akşam

 • Yatsı