"Ümitvar olunuz, şu istikbal inkılâbı içinde en yüksek gür sada İslâm'ın sadası olacaktır."

Piyasalar

İslâm ülkeleri ve birlik

M. Said ZEKİ
11 Aralık 2023, Pazartesi
Adaleti tesis etmek için güçlü olmak gerekiyor. İslâm dünyasının önceliği baskıcı rejimlerinden kurtulmak, birlik ve adaleti tesis edecek güce kavuşmak olmalı.

***

İslâm ülkeleri arasında ortak bir tavır belirleyebilecek ortak ekonomik ve siyasi birlik maalesef henüz yok. İslâm İşbirliği Teşkilatı (İİT) etkisiz. “Dış düşmanlar engelliyor” tarzındaki komplo teorisi basit ve kolayına kaçış.

“Ehl-i imanı birbirine bağlayan nurani rabıtaları” bilmiyoruz. Mesela Hac ibadetimiz İslâmi bir kongre, bir meşveret görevi görmüyor.

Doğru İslâm’ın ve İslâmiyete layık doğruluğun yaşanmaması başka bir sebep. Elbette dürüst, adil, güzel ahlak sahibi salih, kâmil ve erdemli insan olmadan sağlıklı bir toplum oluşmaz. Toplum düzgün olmadıktan sonra, devletinin adı İslâm olsa ne olur?

***

Seçilmiş de olsa İslâm ülkelerinin çoğunda birbiriyle uğraşan otoriter yönetimler var. Cehalet ve fakirlik de cabası.. İdareciler zenginleşirken, halk fakirleşiyor.

Birbiriyle boğuşanlar müspet hareket edemezler ki! İttihad-ı İslâm ve ümmetçilik şuuruyla birlik hedeflense de, İslâm devletlerine egemen olan resmî ideolojiler birliği değil, ulusalcı-milliyetçi ayrışmayı körüklüyor.

Siyasal İslâm düşüncesi, Türk milliyetçiliği, Pan-Arabizm, İran milliyetçiliği gibi ideolojiler ile Vahhabilik, Şiilik gibi mezhepçi ideolojiler de, İslâm dünyasının bir birlik çatısında ortak hareket etmesini engelliyor.

***

İttihad-ı İslâm deyince zihinlerde daha çok siyasi birlik akla gelmektedir. Çok kimse “Bütün Müslümanların bir devlet çatısı altında toplamak” Şeklinde ütopik bir İttihad-ı İslâm fikri hayal ediyor. “Turancılık fikrinin bütün Türkleri tek bayrak altında toplamak” şeklindeki hayali bir “Kızıl Elma” sına benziyor.

Hâlbuki İttihad-ı İslâmın, Nebevî bir yöntemle ele alınması, politik bir slogan yüzeyselliğinden çıkartılarak, içinin ahlâk, fazilet ve hikmetle doldurulması gerekiyor.

“Siyasi boyutu da olmakla beraber; İttihad-ı İslâm bütün mü’minlerin aynı değerler etrafında birleşmesini ifade eden, aynı Allah’a ve aynı peygambere inanan, kalpleri aynı muhabbetle dolu olan, güzel ahlakı ve doğruluğu hedef edinen insanların zihniyet ve duygu birliğidir.” (İttihad-ı İslâm hakkında geniş bilgi için bkz. https://www.koprudergisi.com/guz-2009/)

***

1969 yılında İslâm Konferansı adıyla kurulan İslâm İşbirliği Teşkilatı (İİT), 57 üyesi ve iki milyarı bulan toplam nüfusuyla tüm İslâm ülkelerini bir araya getiren tek birlik. İİT’ye üye 57 İslâm ülkesinin liderleri 11 Kasım 2023 te Riyad’da toplandı.. Ancak...

Müslüman ülkeleri sahip olduğu maddi kaynaklar ve insan gücüne rağmen, İsrail’e karşı güçlü bir yaptırım kararı aldırmayı başaramadılar, maalesef. Nihai bildirinin çoğu paragrafı “kınama” fiiliyle sona eriyor. Kınamakla bir yere varılamadığı ortada.

İsrail’in bu kadar pervasız olabilmesinin bir sebebi ise; Müslüman ülkelerle açıktan ya da perde arkasından kurduğu siyasi ve ekonomik ilişkiler.

Mesela; Türkiye - İsrail ekonomik ilişkileri son 20 senede önemli gelişme göstermiş. İsrail’le ticaret hacmimiz 9.48 milyar dolar olmuş! İsrail’le ilişkilerin bozulmasından korkuyoruz!.

Müslüman ülkelerin yönetimleri, hem kendi halklarını hem de Filistin’i aldatıyor. Mağduriyet ve mazlûmiyetin istismarı, hamaset, boykot, yürüyüş diyerek “kitlelerin gazını” alıyorlar. Kendi ülkelerinde yaptıkları zulümleri, her türlü insan hakları ihlallerini örtmeye çalışıyorlar.

Uyanmak ve gerçekleri görmek için ciddi bir özeleştiri şart.

Okunma Sayısı: 1226
YASAL UYARI: Sitemizde yayınlanan haber ve yazıların tüm hakları Yeni Asya Gazetesi'ne aittir. Hiçbir haber veya yazının tamamı, kaynak gösterilse dahi özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan haber veya yazının bir bölümü, alıntılanan haber veya yazıya aktif link verilerek kullanılabilir.

Yorumlar

(*)

(*)

(*)

Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. İstendiğinde yasal kurumlara verilebilmesi için IP adresiniz kaydedilmektedir.
 • HÇeşitcioğlu

  11.12.2023 12:15:15

  Emirdağ Lahikası 206.Mektup “İkinci vazifesi: Hilâfet-i Muhammediye (a.s.m.) unvanıyla şeâir-i İslâmiyeyi ihya etmektir. Âlem-i İslâmın vahdetini nokta-i istinad edip beşeriyeti maddî ve mânevî tehlikelerden ve gazab-ı İlâhiden kurtarmaktır. Bu vazifenin, nokta-i istinadı ve hâdimleri, milyonlarla efradı bulunan ORDULAR! lâzımdır.”

 • Neslinur

  11.12.2023 11:45:50

  👏👏👏

 • Aysuna

  11.12.2023 08:46:42

  Tevrat'ta mü'minlerin vasfı anlatılırken,"Onlar,kendi aralarında çok merhametlidirler."diyor Fetih Süresinde..Oysa kendi içlerindeki İsrailden(kin,nefret,adâletsizlik,zulme sessiz kalma,destek verme...)haberleri bile yok..

 • Aysuna

  11.12.2023 08:41:39

  Allâh razı olsun Hocam.Evet,kendi halklarına adâletsiz olanlar,mazlum milletlerin hamisi olamaz...

(*)

Namaz Vakitleri

 • İmsak

 • Güneş

 • Öğle

 • İkindi

 • Akşam

 • Yatsı