"Ümitvar olunuz, şu istikbal inkılâbı içinde en yüksek gür sada İslâm'ın sadası olacaktır."

Piyasalar

Av. Yakup Alkan

Mehmet ÇETİN
12 Aralık 2020, Cumartesi
Dosttan ayrılık bahsi açıldığında Üstad Bediüzzaman Said Nursi’nin İhtiyarlar Risalesi’nde geçen şu ifade, gönül dünyamda yankılanır: “Eğer dostlardan müfarakat (ayrılık) olmasaydı, ölüm ruhlarımıza yol bulamazdı ki, gelsin, alsın.”

Bu ifadenin gönlümün okyanus sahiline vuran dalgaları en son “Yakup Alkan (1960-2020) vefat etti”, haberi ile yeniden depreşti tıpkı Mustafa Kara’nın1 vefatı haberi geldiğinde olduğu gibi.

Biz, biliyor ve iman ediyoruz ki ölüm, bir tebdil-i mekândır, Allah’ın takdiridir, eyvallah. Lâkin şu ayrılığı kabullenmem inanın o kadar zor ki ne siz sorun ve ne de ben sıralamaya başlayayım…

Hakikaten insanın en ziyade zoruna giden ayrılıktır hem de ahbaptan… Hamdolsun ki ahirete iman, bu yaranın en tesirli ilacıdır.

Müstesna bir insandır, Yakup Bey. Uzun yıllar öncesinden sağlam otuz seneye yakındır; küçük bir arkadaş grubuyla başlanılan Risale sohbetleri ile başlayan dostluk, vefatı öncesi son dersimize kadar devam etti. Vefatının getirdiği mekân değişikliği sebebiyle o, şimdilik kabirdeki Cennet bahçesinde, biz de dünyadaki Mütalâalı derslerimiz vesilesiyle irtibatımız devam ediyor, şükürler olsun.

Derslerimizde ideal bir muhatap idi. En muğlak meselelerde Külliyattan getirdiği kaynaklarla konuyu istikametine kavuştururdu. Sohbeti ibretli, işi başarılı, arkadaşlığı vefalı idi.

İzmir’in; Hukuk mezunu çok eskilerden gelen can evlatlarındandır. Mesleği vesilesiyle nicelerine derman olmuştur ki Allah bilir.

Londra’da ikâmet eden oğluma gideceğim zaman, oradaki müvekkilinin ismini vererek gönül coğrafyasının genişliğini de göstermişti.

Konuşan Yalnız Hakikattir, başlıklı Üstadın makalesinin hukukî tahlili, öyle zannediyorum ki bu alanda tahlili yapılmış ilk video, ilk yorum.2

Kaderin adaleti zaviyesinden Üstadın hayatının manifestosu olan bu makale, Yakup Beyin yorumu ile hukuk dünyasının dikkatine arz edilmiştir. Eğer ecel vuku bulmamış olsa idi kendisiyle Eskişehir, Denizli, Afyon Mahkeme sürecinin hukukî tahlilleri mülakatımızı yapacak idik.

Rahmetli, son yıllarında gördüğü kanser tedavisi gereği son bir ameliyata girer ve başarılı geçer. Yoğun bakımdan odasına geçerek tedavi olumlu seyreder iken hastane enfeksiyonu kaptırılır.

Kaptırılır, diyorum. Hasta henüz ağır vaziyettedir, kendi müdahalesi ile mikrobu kapacak hâli yoktur herhalde. Bu sebeple enfeksiyon kapmasını gönlüm kabul etmiyor, o sebeple ‘kaptırılır’ diyorum ki bu işin sorumluluğunun hukuken araştırılması elzemdir. Elbette her vefatın bir sebebi olacaktır, bu vefata da enfeksiyon sebeptir kader noktasından ama beşerin/kurumun ihmâli de-varsa-sorumludur, derim.


Erol Akar (Tek oturan), Av. Yakup Alkan, Mevlüt Gül, Mehmet Çetin

Ölüme değil, ayrılığadır sitemimiz; hastalığa değil, tedbirsizliğedir itirazımız.

Allah rahmet eylesin, mekânı Cennet olsun inşaallah. Âmin.

1- http://www.mehmetcetin.de/mustafa-karayi-rahmetle-anarken/
2- http://www.mehmetcetin.de/konusan-yalniz-hakikattir-uzerine-hukuki-tahliller-video/; http://www.euronur.tv/konusan-yalniz-hakikattir-uzerine-hukuki-tahliller/

Okunma Sayısı: 3526
YASAL UYARI: Sitemizde yayınlanan haber ve yazıların tüm hakları Yeni Asya Gazetesi'ne aittir. Hiçbir haber veya yazının tamamı, kaynak gösterilse dahi özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan haber veya yazının bir bölümü, alıntılanan haber veya yazıya aktif link verilerek kullanılabilir.

Yorumlar

(*)

(*)

(*)

Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. İstendiğinde yasal kurumlara verilebilmesi için IP adresiniz kaydedilmektedir.
 • Hatice keskin

  13.12.2020 01:48:01

  Rabbim rahmet eylesin,mekanı cennet olsun inşaallah elhamdulillah ahiret var

 • Musa

  12.12.2020 22:15:45

  Allah rahmet eylesin mekanı cennet olur inşallah

 • Abdurrahman KOÇAK

  12.12.2020 20:49:24

  Cenabı Hak C.C. rahmet eylesin...Mekanı cennet olsun...Yakınlarına sabırlar versin...

 • Ali

  12.12.2020 15:07:21

  Allah rahmet eylesin.

 • Bahtiyar Eren

  12.12.2020 12:40:33

  Yakup bey e Allah rahmet eylesin. İnşallah mekanı cennettir veya cennet bahçelerinden bir bahçedir. 1986 yılında birbirine yakın tarihlerde evlenmiştik. Bornovadan Ziraat Müh. Bilal Ağbi bizleri akşam yemeğine davet etmişti. O yemekte tanıştık vefatına kadar muhabbetimiz ders arkadaşlığımız devam etti. Şahsi konular olsun, hizmetle ilgili hukuk konuları olsun daima danışmanımız ve enyakın yardımcımızdı.Bornova mızda yeri dolduralamıyacak ve herzaman eksikliğini hissedeceğemiz bir ders arkadaşımız/nur kardeşimiz.

 • Hüseyin İlhan

  12.12.2020 09:16:12

  Allah rahmeti,mağfireti ile muamele eylesin,kabrini cennet bahçelerinden bir asude bahçe,mekanını cennetülfirdevs eylesin.Ne güzel ne hoş bir ayrılıktır ki arkasından hoş sözler,razı olan gönüller,vefalı arkadaşlar,kardeşler ile dualar alıyor.

(*)

Namaz Vakitleri

 • İmsak

 • Güneş

 • Öğle

 • İkindi

 • Akşam

 • Yatsı