"Ümitvar olunuz, şu istikbal inkılâbı içinde en yüksek gür sada İslâm'ın sadası olacaktır."

Piyasalar

Dışarıdan Yeni Asya’ya bakış

10 Ekim 2020, Cumartesi
Namlı, şanlı gazetemiz Yeni Asya’nın, içinde bulunduğumuzdan, pek kıymetini bilemiyoruz. Peki, bizim dışımızdan bakıldığında, nasıl görünüyor acaba? Buna dair, bir kaç misâl verelim istedik.

İlk olarak, “Son Şahitlerden”, rahmetli Mustafa Özsoy Ağabeyin Bursa’daki oğlu, Dr. Muhammed Muhtar’ın, bu makaleyi yazmamıza sebeb olan, bana yolladığı mesajı:          

“Bazı şeylerin bozulmaması, kokmaması için tuz dökülür. Eğer tuz da kokarsa, artık beşer eliyle yapılacak bir şey kalmamıştır.         “

Bir müddet, aynı dershanede beraber kaldığım ve daha sonrasında cemaatimizden ayrılan bir doktor arkadaşım bana şöyle söylemişti; ‘Yeni Asya cemaati, herkesin korkutulup sindirildiği, susturulduğu bu dönemde, korkusuzca, kahramanca hakkı söyleme ve savunma cesaretini göstermektedir. Yeni Asya ‘KÂİNATIN VİCDANININ SESİ’ misyonunu üstlenmiş durumdadır. O, beğenmedikleri ve küçük gördükleri Yeni Asya’nın yüzü suyu hürmetine umumi felâketler gelmemektedir.”            

“Şu anda dinle, diyanetle pek alâkası olmayan bu hakperest arkadaşımın tesbitlerinden sonra, şunu anladım ki; hariçten ve dâhilden, hakkın ve hakkaniyetin yegâne temsilcisi gazetemize, Yeni Asya’ya yapılan operasyon... Ve sonrasında arka arkaya yaşanan felâketler ve nihayetinde, bütün dünyayı etkisi altına alan Kovid19 pandemisi. Bunlar kesinlikle tesadüfî olamaz. Kıyametin bir önceki dönemini yaşıyoruz gibi. Allah aklımızı başımıza almayı nasip etsin.” Muhtar kardeşimizden Allah razı olsun, güzel bir tesbit.            Bizim de, hayatımızda şahid olduğumuz bir iki şeyi de yazalım.          

  Otuz beş sene kadar evvel, Balıkesir’de çalışıyorum, beş yüz civarında personel ve bir o kadar da makine ve vasıtanın sevk ve idaresiyle mes’ulüz.. Çok yoğun bir vaziyette çalışıyoruz. İşyeri de merkezden uzakta. Gazeteyi, ancak çarşıya servis için giden vasıtalara aldırıyorum. Bazen okuyamadığım gazeteleri de iş yerine getirip, fırsat bulunca okuyorum. “Hüseyin” isminde bir müdür muavini var, Alevî, ama beni sever. Hatta bir-iki defa, Cum’a namazına götürmüştüm. Bazen benim odama gelir, bizim gazetenin her tarafını okurdu. Bir gün yine geldi, oturdu, gazeteyi okumaya başladı. Ben de işe dalmışım. Bir baktım, birikmiş gazetelerden almış, bir hafta önceki gazeteyi okuyor, fark ettim ve yeni gazeteyi uzatarak, “Hüseyin abi, o geçen haftaki gazete, bugünkü bu” dedim. Şöyle bir baktı, “Olsun canım, hiç fark etmedim. Sizin gazeteniz, ansiklopedi gibi” dedi. Tabiî, bu medhetmeye sevinmiştik.             

Hatıra çok da, “yazı uzamasın” diye, bir tane daha anlatayım. 8-9 sene kadar evvel, bir trafik kazası geçirmiştim. Bir gün baktım, talebelik senelerimizden bir arkadaş arıyor. Fakat 80 fitnesinden sonra çok görüşemiyorduk. “Osman kardeş, geçmiş olsun” dedi. Ben de teşekkür ederken dedi ki; “Şaşırdın değil mi nereden öğrendiğime?” derken, ilâve etti. “Yeni Asya’daki ilândan” dedi. Hakikatten de şaşırmıştım, o ara devam etti. “Biliyorsun, biz gazete almıyorduk. Bizim, dört sene aynı odada kaldığımız elektrik mühendisi bir kardeş vefat etmiş. Ama bundan benim haberim iki sene sonra oldu ve oturdum ağladım, ‘Niye o kardeşimin cenazesine gidemedim?’ diye. Fakat sonradan öğrendim, meğer o zaman gazetede ilânı çıkmış. Eğer ben gazete alsaydım, haberim olur ve giderdim. O zaman anladım ki, Yeni Asya, cemaatin irtibatını da yapıyormuş. O günden beri alıyorum. Seni de o şekilde öğrendim” dedi.            

Evet, başında da söyledik ya, içinde olduğumuz için, kıymetini çok takdir edemediğimiz gazetemiz, dışarıdan bakınca da, böyle gözüküyor işte. Allah, Risale-i Nurlar’ın, nâşir-i efkârı ve matbuat âlemindeki bir temsilcisi olan gazetemizi, cemaatimizi, her türlü, fitne ve fesattan muhafaza eylesin.

Okunma Sayısı: 1037
YASAL UYARI: Sitemizde yayınlanan haber ve yazıların tüm hakları Yeni Asya Gazetesi'ne aittir. Hiçbir haber veya yazının tamamı, kaynak gösterilse dahi özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan haber veya yazının bir bölümü, alıntılanan haber veya yazıya aktif link verilerek kullanılabilir.

Yorumlar

(*)

(*)

(*)

Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. İstendiğinde yasal kurumlara verilebilmesi için IP adresiniz kaydedilmektedir.
 • Aişe

  10.10.2020 20:05:32

  Evet bende anladım(15temmuzdan sonra) YENİ ASYA'NIN ne kadar güzel. Bir NUR cemaati olduğunu.

 • Hüseyin

  10.10.2020 19:58:53

  Kahraman Mustafa Özsoy ağabeyimizle çok görüşmemiz olmuştu. Demek onun bir oğluda böyle kahramanmış, Allah razı olsun. Osman kardeş, sendende Allah ebeden razı olsun. Çok hayırlara vesile oluyorsun. Bu Ata gardaşın en son yazdığını anlamadım. Gazetemizi övmekten rahatsız olmuş gibi.

 • Oğuz Yiğiter

  10.10.2020 18:02:12

  Ol mahiler ki derya içre, deryanın kıymetin bilmezler, misali. Cenab-ı Hak bu istikamet bayrağını sabah-ı haşre kadar dalgalandırsın inşaallah.. Tebrikler, dualar...

 • Ata

  10.10.2020 12:48:23

  Hadis-i Şerif’te Efendimiz (asm) “Akıllı kimse kendini hesaba çeken ve ölümden sonrası için amel eden (çalışan) kimsedir. Aciz (ahmak) kimse ise nefsini, hevasına (kötü ve boş arzularına) tâbi kılan ve Allah’tan olmayacak şeyleri temenni edendir”buyuruyor. Ömer bin Hattab’dan (ra) şöyle rivayet olunmuştur: “Hesaba çekilmezden evvel nefislerinizi hesaba çekiniz ve tartılmadan önce amellerinizi tartınız.” Meymun b. Mihran Hazretleri ise şöyle buyurmuştur: “Kul iki ortağın birbirini hesaba çekmesinden daha şiddetli bir şekilde nefsini hesaba çekmedikçe müttakîlerden olamaz.”( yaşarken hakiki dostların hesap sorup eleştirmesini düstur yapalım abi!..yoksa övdüler beğendilerle..

 • Hilal

  10.10.2020 12:00:10

  Osman abi, Aysel isimli bir hanım kardeşimiz/ablamızın yorumunu okudum, duygulandım. Ya, siz ne güzel hizmetlere vesile oluyormuşsunuz öyle. Allah razı olsun.

 • Muhammet Muhtar Özsoy

  10.10.2020 11:02:15

  Allah razı olsun , kalemine sağlık Osman abim . Bu kalenin düşmemesi için , çok çabuk birbirimizle barışıp , kucaklaşıp tesanüdü artırmalı , ağır mesuliyetimizin tekrar farkına vararak enaniyeti bir kenara bırakıp nefis ve enelerimizi , şahs-ı manevi havuzunda eritmeliyiz .

 • Ayselunalcinar

  10.10.2020 04:05:38

  Amin ,Aminnn.Allah razı olsun, sayende bizde, gazetemize kavuştuk,okuyabiliyorum, yeni külliyatı mızı da aldık,çok beğendik, hizmeti geçen herkesten Allah razı olsun.🤲👍

(*)

Namaz Vakitleri

 • İmsak

 • Güneş

 • Öğle

 • İkindi

 • Akşam

 • Yatsı