"Ümitvar olunuz, şu istikbal inkılâbı içinde en yüksek gür sada İslâm'ın sadası olacaktır."

Piyasalar

Elli iki senedir, hep aynı gazete okunur mu?

23 Şubat 2021, Salı
Okunur.

Eğer, o gazete, asrın müceddidi Bediüzzaman Said Nursî Hazretleri’nin  “Risale-i Nur, bu mübarek vatanın manevî bir halâskârı olmak cihetiyle; şimdi iki dehşetli manevî belâyı def’etmek için matbuat âlemi ile tezahüre başlamak, ders vermek zamanı geldi veya gelecek gibidir zannederim... matbuat lisanıyla konuşmak lâzım gelmiş diye kalbime ihtar edildi” sözlerine masadak bir gazeteyse, elbette okunur...

Okunur. Eğer o gazete, asrın müceddidinin sadık talebesi ve “Ben Zübeyir’imi kâinata değişmem.” dediği Zübeyir Gündüzalp’in “Lâhana yaprağı kadar da olsa, kendi gazetemiz olsa, hem Risale-i Nur’un hakikatlerini burada yayınlasak, haykırsak; hem de muarızlarımıza hak ettikleri cevabı verebilsek.” dediği bir gazete olursa, elbette okunur.

Okunur. Nurcular’ın, dünyadaki tek gazetesi ise, okunur.

Okunur. Yine, Zübeyir Ağabeyin Yeni Asya için, “Bu gazete bizim için, adeta günlük bir lâhika mektubumuzdur. Sadece Risale-i Nur’un imanî meselelerini okumamız, ittihadımızı kâfi miktarda temin etmez. Üstad’ın hayat-ı içtimaiye ve hayat-ı siyasiye noktasındaki meselelerinde de ittifak etmedikçe ve onları Üstad’a göre anlamadıkça ittihadımız, ittifakımız tam olmaz. Dolayısıyla bunu sağlayacak gazetedir” dediği gazete ise, elbette okunur.

Okunur. Bu gazete; doğru yazıyorsa, yalana tevessül etmiyorsa, üç kuruşluk menfaat için değerlerini satmıyorsa, yeryüzünü bir mektep yapmaya çalışıyorsa, Üstadın, meslek ve meşrebinden, çok zorda da kalsa, tâviz vermiyor, tâvizsiz istikrar çizgisinde yürüyorsa, okunur.

Evet, elli iki senedir bu gazeteyi okuyanlar olarak diyoruz ki; Yeni Asya, ilk neşir hayatına başladığından bu tarafa, ne diyorsa doğrudur, doğru çıkmıştır. Haklıdır, haklı çıkmıştır. Memleketin anasını ağlatıp, hep geriye gitmesine sebep olan bütün hâin ihtilâllerin karşısında durmuş, hakkı ve doğruyu söylemiş, bedelini çok ağır ödemiş, bir buçuk seneye yakın kapatılmış, ama hakkı ve doğruyu söylemekten hiçbir zaman çekinmemiştir. Ve her ihtilâlden sonra yamulanlar, yanılanlar gibi olmamış, ama üç, ama beş sene sonra her zaman haklılığı anlaşılmıştır.

Yeni Asya, daha on üçüncü ayının içindeyken, onun karşılaştığı ilk hâin ihtilâl olan 12 Mart 1971’den üç hafta sonra Zübeyir Ağabey vefat etmişti. Onun sağlığında, bir iki mevzi, küçük hareketin haricinde, cemaatte pek ihtilâf yoktu. Onun vefatından sonra, “dini siyasete alet edenler”in fitnesiyle yavaş yavaş kımıldamalar başlamış, 1973-74 senelerinde cemaat içerisinde, Ankara merkezli, ilk iftirak hareketleri görülmüştü. (Bunları burada anlatsak uzun olur, kısaca geçiyoruz.) Bizzat bizim de içinde yaşadığımız o hadiselerde, Üstadın sadık hizmetkârı Bayram Yüksel Ağabey çok çırpınıyor, fakat bir türlü, o fitne hareketlerinin önüne geçemiyordu. Bu mevzuyu kendisine devamlı soruyorlardı. Bir gün, bizim de içinde bulunduğumuz bir cemaate, Hacıbayram 27 Dershanesinde şunları söylemişti. “Gazetede (Yeni Asya) Üstadımızın hayatı neşroluyor. (N. Şahiner’in yazdığı Tarihçe-i Hayat). GAZETEYE MUARIZ OLAN, ÜSTADIMIZA MUARIZ OLUR. ÜSTADA MUARIZ OLMAK, RİSALE-İ NURA, ALLAH MUHAFAZA İSLÂMİYETE KARŞI GELMEK GİBİ OLUR” dedi. O zaman bunları not ederek düştüğümüz tarih de; 10 Nisan 1974. Ve o hadisenin şahidlerinden bazıları da hâlâ hayattadır.

Şunu da ilâve edeyim. Yeni Asya'nın neşir gayesi Risâle-i Nurlar’a hizmettir. Şimdiye kadar yaptığı hizmetler ortadadır. 70'li senelerde, risalelerin basılmasının yasak olduğu devirde, Yeni Asya matbaasında, Üstad’ın sağlığında basılan, "Sinan Matbaası-1958" klişesiyle basılan risaleler, bütün cemaat tarafından alınıp, okunan Risalelerdi. Hattâ, 12 Mart 1971 ihtilâli sonrası, gazeteye yapılan baskında bu risaleler bulunmuş, asker el koymak istemiş, Faik Türün Paşa da "Bize kitap değil, makineli tüfek lâzım" deyip, o risalelere eldeğdirtmemişti. 

İşte, Yeni Asya bu. Elli iki senedir okuduğumuz Yeni Asya bu. O ilk günkü Yeni Asya ile bugünkü arasında hiç fark yok. Fark, Yeni Asya’yı kendi kafa fenerlerindeki fikirlere göre yönlendiremeyenlerde. Bütün bu hadiselerin; hem bu gazetenin ilk senelerinden beri yazmaya çalışanı olarak, hem de okuyucusu olarak şahidiz.

Okunma Sayısı: 1232
YASAL UYARI: Sitemizde yayınlanan haber ve yazıların tüm hakları Yeni Asya Gazetesi'ne aittir. Hiçbir haber veya yazının tamamı, kaynak gösterilse dahi özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan haber veya yazının bir bölümü, alıntılanan haber veya yazıya aktif link verilerek kullanılabilir.

Yorumlar

(*)

(*)

(*)

Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. İstendiğinde yasal kurumlara verilebilmesi için IP adresiniz kaydedilmektedir.
 • Hilal

  23.2.2021 14:57:41

  Osman abi, hepimizi nur davasının istikametinde sabit ve daim tutan gazetemiz hakkında, geçmişten gelen hatıralarla destekleyip, bizlerin bilmesini de sağladığınız yazdıklarınız için teşekkürler.

 • Said Yüksekdağ

  23.2.2021 12:15:44

  Allah razı olsun Osman Ağabeyim 👏🏼

 • Ömer

  23.2.2021 12:08:58

  Hak ve hakikati hürriyeti demokrasiyi iman veKur'anı savunan cesur yazarları ile gündeme damgasını vuran bir gazete nasıl okunmaz. Binlerce tebrikler 52 yılının tüm yeni asya camiasına hayırlı uğurlu olmasını diliyorum

 • Musa

  23.2.2021 11:36:40

  Hocam o günleri anlatan bir yazı yazabilir mısınız çünkü gazetemizin nasıl ortamda geliştiğini günümüz gençleri pek bilmiyor

 • Canip

  23.2.2021 10:26:55

  Evet bende okunur diyorum çünkü her gün Üstadı aleme neşrediyor binler selamlar

 • Hüseyin

  23.2.2021 08:08:31

  Osman kardeş, İttihad çıktığında sevinçten havalara uçıyorduk. Dönüp dönüp okuyorduk. Bir haftanın çabuk geçmesini bekliyorduk.Daha sonra Yeni Asya çıktı. Bu sefer sevinçlerimiz haftaktan günlüğe geçti. Yazdıklarını hissederek okudum. O gazetede risale baskınını ve Faik Türün paşanın yaptığı hareketi biz tahminimce Kutlular abiden dinlemiştik.

 • Sezai MUMCU

  23.2.2021 00:15:07

  Bütün NURCULARIN TEK YÜREK OLDUGU YILLARI merhum Saban DÖGEN'den dinlemistim. Üstadimizin yazilarinin yayinlandigi eski gazete nüshalari Yeni Asya'da VARDI diye anlatti. Maalesef, Di li gecmis zaman. Hicbirsey kararinda durmuyor bugünlerde Dünya'da yasanilanlarin cogu bambaska, yabanci. Degismeyen sadece HAKIKAT!

(*)

Namaz Vakitleri

 • İmsak

 • Güneş

 • Öğle

 • İkindi

 • Akşam

 • Yatsı