"Ümitvar olunuz, şu istikbal inkılâbı içinde en yüksek gür sada İslâm'ın sadası olacaktır."

Piyasalar

Van Bediüzzaman Mevlidi ve Yeni Asya

Rüstem GARZANLI
04 Ağustos 2018, Cumartesi
Pek yakında icra edilen Van Bediüzzaman Mevlidi’ne bütün gönül dostları dâvetli olduğu üzere, Risale-i Nur ve Bediüzzaman’ı seven, hatta Üstad hakkında şiir yazan, mütedeyyin bir kardeşimiz de dâvet üzerine bizimle Van Mevlidi’ne gelecekti. Mevlide bir gün kala beni telefonla aradı, hiçbir mazeret belirtmeden ”Mevlide gelmeyeceğim” dedi.

Van dönüşümüzden bir gün sonra telefonla tekrar beni aradı, “Mevlid nasıl geçti,” mevlide olan gönül bağını hissettim dedi. “Çok güzel geçti, keşke siz de gelseydiniz,” dedim.

“Van Mevlidi” Yeni Asya tarafından organize edildiği için, yakın çevremdekiler “Yeni Asya tehlikelidir” dediler. Ben de bunun için gelmedim,” dedi.

Dedim ki, Peygamberimiz (asm) başta olmak üzere, bütün peygamberlerin, Ashab-ı Kiramın, hususan Bediüzzaman Hazretleri’nin ve ahirete intikal eden Nur Talebelerinin, sair ehli iman ve şühedanın ruhlarına ithafen Van’da mevlid-i Şerif kıraat edildi.

Mevlidler, Müslümanları mânen bağlayan güzel ahlâk-ı hasenedir. Kimin tarafından organize edildiğine bakılmaz. Yeni Asya’ya duyulan kinden dolayı, Bediüzzaman Mevlidi’ne katılmamak, Bediüzzamanı sevmek mi olur? Dedim.

Teessüfle şunu sormak isterim, Yeni Asya’ya karşı neden kin besleniyor?

Evvelâ bu kini teşhis edelim, ondan sonra Yeni Asya’ya kin duyulanların vicdanlarına hitap edelim.

Yeni Asya Gazetesi’nin başında şöyle bir slogan var: Asya’nın bahtının miftahı, meşveret ve şûrâdır” Bu yüksek hakikati bütün İslâm âleminin adına haykırarak dünyaya ilân eden Yeni Asya’dır.

Yeni Asya, hürriyet ve demokrasi ekseninde İslâm kardeşliği ve dünya barışı isteyen, Kur’ân’ın dört esasından biri olan “Adalet” için, hakkın sesi, hürriyetin sembolü ve Kur’ân’ın delâllığını yapan bir yayın organıdır.

Türkiye’de vuku bulan bütün darbelere karşı duran gazete varsa o da Yeni Asya’dır.

Keza, Yeni Asya, imanî meseleleri esas almakla birlikte Üstad’ın Lâhikalardaki içtimaî meseleleri günümüzde rehber olarak nazara veren, Risale-i Nurlar’ın naşir-i efkârıdır.

Dünden bugüne demokrasi kavramını dile getiren ve daima hakkı elde tutan tek bir gazete varsa o da, Yeni Asya’dır. Korkuları kaldıran ve hakkı savunan ve insanlara umut kaynağı olan, yine Yeni Asya’dır.

Yeni Asya’nın esas hedefi “Hakkın hatırı âlidir, hiçbir hatıra feda edilmez” düsturu ile hareket etmektir.

Bundan dolayı gerek içten, gerek dıştan Yeni Asya’nın yüksek ve ulvî hizmetlerini engellemek isteyenler, Yeni Asya’yı “Tehlikeli” görüyorlar.

İşte, teşhis bu; tedavi ise el-insaf!... diyorum.

Van ile yazıya başladım, Van ile bitirmek istiyorum. Van Bediüzzaman Mevlidi’ne Türkiye’nin dört bir tarafından yüzlerce gönül dostları akın ederek uhuvvet ve kardeşliğin kenetlendiği bir kez daha görülmüştür. Bütün Van halkına selâm olsun!....

İnşallah Van Mevlidi, Kocatepe Bediüzzaman Mevlidi’ne de vesile olur ve Ankara’da tekrar buluşur, kucaklaşırız.   

Okunma Sayısı: 872
YASAL UYARI: Sitemizde yayınlanan haber ve yazıların tüm hakları Yeni Asya Gazetesi'ne aittir. Hiçbir haber veya yazının tamamı, kaynak gösterilse dahi özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan haber veya yazının bir bölümü, alıntılanan haber veya yazıya aktif link verilerek kullanılabilir.

Yorumlar

(*)

(*)

(*)

Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. İstendiğinde yasal kurumlara verilebilmesi için IP adresiniz kaydedilmektedir.
 • ahmed said

  4.8.2018 20:52:52

  Uzak diyarlardan Rıza-i Bari için ta uzaklardan gelenlere selam olsun,ancak nurcu geçinen ancak korkaklık sebebiyle nurcu olduğunu ketm edenlere veyl olsun.Bu konuda yalnız başına olan ve hadsiz hasmı bulunan Resulullahın yanından bir dakika bile ayrılmayan cesaret ve sadakat abideleri sahabe-i güzin,süfyan ve avanesi zulümlerin en büyüğünü yaptıkları halde korku nedir bilmeyen ve üstadımla her an beraber olan zübeyirler ceylanlar sungurlar bizim için en büyük numune-i imtisaldirler.Cemaate gidenleri korkutup evhamlandıran sapı bizden ipsiz sapsız kalasları da Allah'a havale ediyoruz bildiği gibi yapsın.

 • Ahmet ilhan

  4.8.2018 17:08:43

  Yaz tatilinde olan kişilerin çoğu çoluk çocuğunu taşrada bırakıp VAN mevlidine dahil olamadılar. Halbuki VAN mevlidi okullar açılışını müteakip 2-3 hafta sonda sonra olsa aile efradı ile asıl memleketine dönenler Ankara, Bursa, Isparta mevlidine yoğun katılımın sağlandığı gibi buraya da yoğu katılım olabilir. Uçak bileti bulmada zorlanma, yaz aylarında uçak biletlerinin yüzde 60- 70 pahalı oluşu da mühim bir handikaptır. Eylül ayında VAN, ekim ayında Ankara mevlidinin düzenlenmesi daha sağlıklı olabilir.

(*)

Namaz Vakitleri

 • İmsak

 • Güneş

 • Öğle

 • İkindi

 • Akşam

 • Yatsı