"Ümitvar olunuz, şu istikbal inkılâbı içinde en yüksek gür sada İslâm'ın sadası olacaktır."

Piyasalar

Bayrama ulaştıran Rabbimize hamdolsun!

Süleyman KÖSMENE
24 Eylül 2015, Perşembe
Kavgadan, kandan, kinden, fitneden, sıkıntıdan yana suları durulmayan İslam coğrafyasında bir bayrama daha ulaştık.

Rabbim bayramı lütfediyor elhamdülillah. Fakat biz İslam coğrafyası olarak ne kadar günahkârız ki, bayramın ruhunu idrak edemiyoruz, yaşayamıyoruz, beşerî ve sosyal hayatımıza adapte edemiyoruz. Şu asr-ı ahirde öyle ihanet şebekeleri peydah oldu ki, kardeşi kardeşe düşürdü, kırdırdı, Müslüman’ı Müslüman’a düşman etti. Parçaladı, böldü, yuttu. 

Bize İslam coğrafyası sakinleri olarak ya düşman safında yer almak, ya zalimi alkışlamak, ya şaşkınca ve çaresizce ağlamak ve dua etmek düştü! Nerede o uhuvvet, nerede o vefa, nerede o tarih, nerede o fende, hukukta, adalette lider medeniyet? Biz yine de ümitsiz olmayalım, ümitsizlik aşılamayalım. Bu gün bayram günü; bayram ruhunu çevremizle, yakınlarımızla, etraf-ı erbaamızla yaşayalım. 

İslam coğrafyası çapındaki problemlerimiz için de dua edelim. Bayramı gösteren Rabbimiz, inşallah coğrafyamıza bir çıkış yolu da gösterir diye ümit edelim. 

Biz bayramı barış kılalım inşallah.  

Bugün Biz Oluşun Farkına Varalım!

Bu gün bayram namazlarımızı kılıp kurbanlarımızı keseceğiz inşallah. Dünyaya barış mesajı vereceğiz. 

Bizi huccacıyla, mukimiyle barış ve sevgi bayramına eriştiren Rabb’imize sonsuz hamd ü sena olsun. 

Bayrama erişmek, Cennete ulaşmak kadar güzeldir. Çünkü Allah’ın ikrâmıdır. Yeter ki biz, bayramın kadr ü kıymetini bilelim. Ve benlikten kurtulup, biz oluşun farkına varalım, biz oluşu sevelim. Bayramı benlikten bizliğe hicret kılalım.     

Bu gün ulaşabildiğimiz kadar çok dostumuza ve yakınımıza ulaşalım, akrabalarımızla gönül bağımızı tazeleyelim, Mü’minlerle tebrikleşelim, musafaha yapalım, birbirimize “Ğaferallahu lenâ ve leküm= Allah sizi de bizi de bağışlasın!” veya “Tekabbelallahu minnâ ve minküm= Allah Teâlâ bizden ve sizden kabul buyursun!” diye duâ edelim, komşularımızla kaynaşalım, toplumumuzla bütünleşelim.  

Büyüklerimize gidelim, yaşlılarımızı ziyaret edelim, annemizin, babamızın ve büyüklerimizin ellerini öpelim, gönüllerini alalım.

Küçüklerimize gönlümüzün en nadide şefkatiyle gülücükler dağıtalım. Onları sevelim, sevindirelim. Dostlarımıza gidelim, hal ve hatırlarını soralım; dostlarımızı kabul edelim, onlara ikramlarda bulunalım.

Bayramı Yakınlaşma Kılalım

Allah Resûlü’nün (asm): “Allah’a ve Âhiret Gününe îman eden komşusuna iyilik etsin. Allah’a ve Âhiret Gününe îman eden misâfirine ikrâm etsin! Allah’a ve Âhiret Gününe îmân eden hısımlarına, akrabalarına, yakınlarına, dostlarına, komşularına ve arkadaşlarına muhakkak ulaşsın, kendisine ulaşanlara müşfik davransın.  Allah’a ve Âhiret Gününe îmân eden ya hayır söylesin, veyahut sussun!”1 Hadisini bu gün doya doya yaşayalım. 

Bu gün dargınlıklar, kırgınlıklar, küskünlükler sırf Allah rızası için, sırf Resûlullah aşkı için son bulsun. 

Haklı haksız aramadan, barışmanın ve barış içinde yaşamanın, hayatımızda sürekli uygulamamız gereken bir sünnet-i seniyye olduğunu ne bu gün, ne yarın, ne de hiçbir zaman unutmayalım.  Bu gün öfkemizi yutalım; onurumuzu, gururumuzu düşünmeyelim; haklılığımızı aramayalım. Allah rızası için!...  Kucaklaşalım bu gün.  

Hastalarımıza gidelim, kalbimizin en sıcak ilgisini götürelim onlara, Şâfî-i Hakîkî’den  şifâ dileyelim.  

Fakirleri, yoksulları, kimsesizleri, öksüzleri, yetimleri unutmayalım bu gün. Onların da sevilmeye, sevindirilmeye, şefkate lâyık bir kalbi, bir gönlü bulunduğunu; bu imtihan dünyasında onlara kucak açtığımız derecede, en muhtaç olduğumuz bir gün, Allah’ın şefkat ve merhametinin de bizimle beraber olacağını unutmayalım.  

Bu mübârek günlerde, Müslüman’ların üzerinde yoğunlaşan fitnelerin ve fesatların bozulması ve bertaraf edilmesi için Allah’a duâ edelim. 

Duâdan başka sarılacak gücümüz yok çünkü.

Mübarek bayramın âlem-i İslâm’ın huzuru, sükûnu, şu fitnelerin bir an önce bertaraf edilmesi ve insanlığın barışı için hayırlara vesîle olmasını niyaz edelim bu gün. 

Bayramınızı tebrik ederim.                   

Dipnot: 1- R. Sâlihîn, 308, 314

Okunma Sayısı: 2334
YASAL UYARI: Sitemizde yayınlanan haber ve yazıların tüm hakları Yeni Asya Gazetesi'ne aittir. Hiçbir haber veya yazının tamamı, kaynak gösterilse dahi özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan haber veya yazının bir bölümü, alıntılanan haber veya yazıya aktif link verilerek kullanılabilir.

Yorumlar

(*)

(*)

(*)

Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. İstendiğinde yasal kurumlara verilebilmesi için IP adresiniz kaydedilmektedir.
  (*)

  Namaz Vakitleri

  • İmsak

  • Güneş

  • Öğle

  • İkindi

  • Akşam

  • Yatsı