"Ümitvar olunuz, şu istikbal inkılâbı içinde en yüksek gür sada İslâm'ın sadası olacaktır."

Piyasalar

Mescid-i Aksa’nın kandilleri

Yasemin GÜLEÇYÜZ
03 Ocak 2024, Çarşamba
Haftalardır devam eden Gazze’de masum sivillerin soykırıma tabi tutulması karşısında tarafını belli etmek adına ülkemizde birçok faaliyet düzenlendi. (Her ne kadar zalim ülke ile kimileri ticari ilişkileri devam ettirse de) Mitingler, protesto yürüyüşleri bir tarafa, kermes ve kahvaltılarla maddi yardım, bağış tarzında organizasyonlar da yapıldı. İstanbul Yeni Asya hanımları olarak biz de ‘OnlineÖzel Filistin Programı’ ile bu külli duaya iştirak ettik.

Milli şairimiz Mehmet Akif’in tabiriyle ‘’Şarkın Sevgili Sultanı: Selahaddin Eyyubi’’ hakkındaki eseriyle edebiyatçı yazar İslam Yaşar ve konu hakkındaki çizimleriyle karikatürist İbrahim Özdabak ile kardeşlerimiz önceden video çekimleri yaptı. İsmail Tezer sinevizyon seslendirmesiyle programa destek verdi. Sunumu ve Risale-i Nur dersiyle, sinevizyon metniyle, videolarıyla, sinevizyon film çekimleriyle, duası ile geniş bir ekibin çalışmasının ürünü olan programımız yorumlardan okuduğumuz kadarıyla beğeniyle takip edildi. Rabbimiz bu külli duamızı kabul etsin ve zulüm en kısa zamanda nihayete versin inşallah.   

HANIM SAHABENİN SORUSU

Peygamber Efendimizin (asm): “Kişinin evde kıldığı namazı bir namaza, mahalle mescidinde kıldığı namazı yirmi beş namaza, Cuma namazlarının kılındığı ca­mideki namazı beş yüz namaza, Mescid-i Aksa’da kıldığı namazı beş bin namaza, benim şu mes­cidimde kıldığı namazı elli bin namaza, Mescid-i Haram’da kıl­dığı namazı ise yüz bin namaza bedeldir” hadisini duyan hanım sahabelerden Hz. Meymune (ra) telaşla “Ya Mescid-i Aksa’ya gidemezsek?” diye sorar. (O sırada Kudüs işgal altında Bizans ve Persler savaş halindedirler) Peygamberimiz (asm) ‘Oraya gidip namaz kılamayacak olursanız, oranın kandilleri için yağ gönderin’ buyurur.” (Ebu Davud, Salat, 457.)

Kandil bir cihetle düşündüğümüzde, ışık, ibadet, maddi yardım, oradaki ruhun, dinin yaşatılması anlamına da gelir. Hadisin mutlaka alanında uzman ilim sahiplerince izah edilmeyi bekleyen çok farklı yorumları vardır. Bununla birlikte hadisteki kesin maksatlardan birinin “Mescid-i Aksa’yı unutmayın! Karanlıkta bırakmayın, o mukaddes belde ile irtibatınızı her daim canlı tutun!” olduğunu söyleyebiliriz. Duamız odur ki bizim de ‘çorbada tuz misali’ İstanbul hanımları olarak organize ettiğimiz online Filistin programımızı Rabbimiz  ‘Mescid-i Aksa’nın kandillerine gönderilen yağ’ olarak kabul eder.

CİHAD-I MANEVİ

Bu hadis açısından Filistin olaylarını tefekkür ettiğimizde Bediüzzaman’ın “cihad-ı mânevî”nin esas olduğu tesbitini bir kez daha müşahede ediyoruz. “Evvela nefsi ıslâh etmek” gerekir. Zira “Bu âleme ilim ve duâ vâsıtasıyla tekemmül etmek” yani istidatlarımızı geliştirmek için gönderildik. Nefsimizi terbiye etmek nurlandırmak büyük cihaddır. Cihad-ı maddi (silahlı mücadele) dönemi artık bitmiştir; cihad-ı mânevî (akıl, ilim, fikir, ispat, izah, ikna, lisan-ı hâl, kal ile tebliğ) zamanıdır! 

Bediüzzaman Hazretleri bunun çözümünü eserlerinde izah ediyor. Manevî bir doktor sıfatıyla Müslümanların altı hastalığına ‘Hutbe-i Şamiye’ isimli eserinde mealen şu altı reçeteyi sunuyor: 

1. Hastalık: “Ümitsizlik-yeis”, çaresi; “ümitvar olmak”

2. Hastalık: “Hilekârlık”- tedavisi; “dürüstlük”

3. Hastalık: “Husûmet-Düşmanlık” çaresi “Sevgi”

4. Hastalık: “Bölünmüşlük”, çaresi “birliktelik”

5. Hastalık: ”İstibdat”, çare “İslâmî değerler”

6. Hastalık: ”Ferdiyetçilik”, çaresi “meşveret”

HÜLASA

Bir Yahudi atasözü “İhtiyarlar ölür, gençler unutur” der. Belki bu söz ‘karanlık olaylara böylece alışılır’ anlamına da geliyor. 

Kudüs ve Mescid-i Aksa’yı gençler de ihtiyarlar da hele hele çocuklar da unutmayacak, unutturmayacağız inşallah. Zira Peygamberimiz (asm) o beldedeki kandillerin hep aydınlatmaya devam etmesini bizden istiyor.

Okunma Sayısı: 2046
YASAL UYARI: Sitemizde yayınlanan haber ve yazıların tüm hakları Yeni Asya Gazetesi'ne aittir. Hiçbir haber veya yazının tamamı, kaynak gösterilse dahi özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan haber veya yazının bir bölümü, alıntılanan haber veya yazıya aktif link verilerek kullanılabilir.

Yorumlar

(*)

(*)

(*)

Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. İstendiğinde yasal kurumlara verilebilmesi için IP adresiniz kaydedilmektedir.
 • S.topuz

  4.1.2024 00:39:57

  Peygamberimiz (asm) ‘Oraya gidip namaz kılamayacak olursanız, oranın kandilleri için yağ gönderin’ buyurur.” (Ebu Davud, Salat, 457.) Allahü a'lem; Bol bol DUALAR göndermemiz tavsiye edilmekte de olabilir. Şu an avam olarak bizim elimizden de başka birşey germiyor zaten! Çünkü Mü'minin Mu'mine en iyi ve makbul duası, gıyaben yapmış oldukları ihlaslı duası, kabûle karindir, inşaallah. Hem ; "Duanız olmazsa ne ehemmiyetiniz var?" Ayeti de bu hususa ışık tutar diye düşünüyorum! Vesselam.

 • S.topuz

  4.1.2024 00:29:31

  [Bir Yahudi atasözü “İhtiyarlar ölür, gençler unutur” der.] Evet, bu günün hayattaki Yahudileri, ikinci Dünya savaşında ve daha evvel Atalarının yaşadıkları katliam ve meskenete gitmeleri çok cabuk unuttular ve şimdi daha büyük ve FECÎ KATLİAM ve Kıyımları, sürgünleri FİLİSTİNLİ kardeşlerimize, Bebeklere, Kadınlara, Sivillere, Hastahane, İbadethane, Okul, Çevreye, bitki ve Hayvanata karşı yapmaktalar! Ne de çabuk unuttular OSMANLININ Yahudilere yapmış olduğu yardım ve insânî MUAMELELERİ. İnsan bu kadar da mı NANKÖR olur yani? Böyle bir muamele hiç bir zaman ve gerekçeyle İNSANÎ ve AHLÂKÎ olamaz, Dinî hiç olamaz! YAZIKLAR olsun bu Katliamları yapanlara! 😥😥😭😡😤🙌🌷🤲🌷❤😞🌙☝️🕊🕊🕊🇵🇸🇵🇸🇵🇸

 • S.topuz

  4.1.2024 00:10:54

  "Allahü veliyyillezîne amenü!" "Allah c.c iman edenlerin dostudur!" "La tehzen, innallahe meana! Üzülme, muhakkak ki Allah (c.c) bizimle BERABERDIR! "Vallahü alâ külli şeyin GADÎR!" "Allah'ın c.c gücü her şeye yeter!" ALLAHÜEKBER, ALLAHÜEKBER! Allah c.c her şeyden ve herkesten daha BÜYÜKTÜR! "Allah'ü yütimmi NURİHİ, velev kerihel KAFİRUN!" "Allah c.c NUR'unu tamamlayacaktır, KÂFİRLER istemese de."... اَللّٰهُمَّ اَجِرْنَا مِنْ فِتْنَةِ اٰخِرِ الزَّمَانِ ٭ اَللّٰهُمَّ اَجِرْنَا مِنْ فِتْنَةِ الْمَس۪يحِ الدَّجَّالِ وَ السُّفْيَانِ ٭ اَللّٰهُمَّ اَجِرْنَا مِنَ الضَّلَالَاتِ وَ الْبِدْعِيَّاتِ وَ الْبَلِيَّاتِ ٭ اَللّٰهُمَّ اَجِرْنَا مِنْ شَرِّ النَّفْسِ الْاَمَّارَةِ ٭ اَللّٰهُمَّ اَجِرْنَا مِنْ شُرُورِ النُّفُوسِ الْاَمَّارَاتِ الْفِرْعَوْنِيَّةِ ٭ اَللّٰهُمَّ اَجِرْنَا مِنْ شَرِّ النِّسَٓاءِ .. "İnnallahe meassabirîn." Allah c.c Sabreden ve müsbet hareket ederek HAK ve HUKUKUNU MÜDAFAA EDENLERLE BERABERDİR! ZALİMLER için yaşasın CEHENNEM! 😓😥😭🙌🌷🤲🌷😞💗🌙☝️🕊🕊🕊🇵🇸🇵🇸🇵🇸

 • HÇeşitcioğlu

  3.1.2024 08:09:28

  Tebrikler fakat o yağlara banmak için ekmekte lazım. Hayırpazarları kurup, Filistin/ Gazze' ye yardım ulaştıranlara da ulaşmak şart...

(*)

Namaz Vakitleri

 • İmsak

 • Güneş

 • Öğle

 • İkindi

 • Akşam

 • Yatsı