"Ümitvar olunuz, şu istikbal inkılâbı içinde en yüksek gür sada İslâm'ın sadası olacaktır."

Piyasalar

Hakemli gazetecilik

Yeni Asya'dan Size
13 Kasım 2023, Pazartesi
Geçen hafta da belirttiğimiz gibi Sonbahar Dönemi Temsilciler Toplantısı, İstanbul Güneşli’deki tesislerimizde 4 Kasım Cumartesi günü Türkiye’nin dört bir yanından, Avrupa’dan ve Avustralya’dan gelen temsilcilerimizin de iştirakiyle gerçekleştirilmişti.

Muhabbet dolu bir kucaklaşmanın yanında temsilcilerimizin hasret giderdiği toplantıda tesanüd ve uhuvvet tezahürleri   yaşandı. Toplantıda geçmiş dönemin faaliyetleri gözden geçirilmiş, gelecek döneme ait plan ve projeler üzerinde durulmuştu.

Bu projelerden biri de “hakemli gazetecilik” çalışmasıydı. Fikir gazetelerinde dünyada yeni bir trend olarak ortaya çıkan ve daha nitelikli makaleler üretilmesini sağlayan hakemli gazetecilik uygulaması, bilgi akışının doğruluğunu, tarafsızlığını ve güvenilirliğini sağlamak amacıyla uygulanan bir gazetecilik prensibidir. Tarafların birbirini eğittiği bu uygulamada gazetecilik mesleğinde etik standartlara, doğruluk prensiplerine ve belirli bir profesyonellik seviyesine ulaşma hedefi vardır. Hakemli gazetecilikte, muhtevanın doğru, güvenilir ve gerçekçi olması esas olup kaynaklar doğrulanmalı ve güvenilir olmalıdır.

Hakemli gazetecilikte, bir konu hakkında bilgi toplamak için çeşitli ve güvenilir kaynaklara başvurmak önemlidir. Bu, bir yazının kapsamlı ve dengeli bir şekilde sunulmasına katkı sağlar. Makaleler, editörler ve uzmanlar tarafından dikkatlice incelenir ve doğrulukları, tarafsızlıkları ve etik standartlara uygunlukları açısından değerlendirilir. Bu süreç, yazının kalitesini artırmaya yöneliktir.

Hakemli gazetecilik, yazarların etik kurallara uymasını gerektirir. Makalelerin hazırlanması, yayınlanması ve dağıtılması sırasında dürüstlük, saygı ve tarafsızlık gibi etik prensiplere riayet edilir. Hakemli gazetecilikte, uzman okuyucu geri bildirimine açık olmak önemlidir. Bu kişilerin teklifleri, eleştirileri ve geri bildirimleri değerlendirilir ve bu süreç, gazetecilerin daha iyi bir hizmet sunmalarına yardımcı olur. Bu prensiplere uygun gazetecilik, toplumun doğru ve güvenilir bilgilere erişimini sağlayarak demokratik bir toplumun oluşturulmasına da katkı sağlar.

Farklı uzmanlık alanlarına sahip okuyucular arasından oluşturulan üçer kişilik makale tetkik heyetleri marifetiyle, yazarlardan gelen makalelerin tetkik edilerek, uygun olanların yayınlanması ve uygun görülmeyen yazıların da ihtiyaç duyulması halinde hakem heyetine gönderilmesiyle yazarın yazısını takip imkânı sağlanmıştır. Bu uygulama ile ortak aklın işletildiği bir iş bölümü de hayata geçirilmiş olmaktadır.

Bu vesileyle gazetemizde daha önce yazı yazan, ama bir şekilde irtibat kopukluğu yaşadığımız eski yazarlarımızı da bu çerçevede yazı yazmaya çağırıyor, gazetemize katkı yaparak “matbuat aleminde tezahür” hakikatine destek vermeye davet ediyoruz.

 

Okunma Sayısı: 1686
YASAL UYARI: Sitemizde yayınlanan haber ve yazıların tüm hakları Yeni Asya Gazetesi'ne aittir. Hiçbir haber veya yazının tamamı, kaynak gösterilse dahi özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan haber veya yazının bir bölümü, alıntılanan haber veya yazıya aktif link verilerek kullanılabilir.

Yorumlar

(*)

(*)

(*)

Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. İstendiğinde yasal kurumlara verilebilmesi için IP adresiniz kaydedilmektedir.
 • Sertaç LÜSER

  15.11.2023 16:40:41

  Bizim meşlek ve meşrebimiz gereği hakemli gazetecilik uygun olmadığını uygulama yaptıktan sonra görülmez inşALLAH.Zira bu gazetenin çıkış maksadı lahana yaprağı kadar da olsa cemaatin birbiri ile irtibatının sağlanması.Yaşayan bir lahika olan gazetemizin profesyonellik adı altında lahika yapamaması his dünyamızda sıkıntı oluşturacaktır.

 • Meral

  14.11.2023 15:49:59

  Yeni Asya gazetesi, okuyucusunun hakemlik yaptığı, hürriyet zemininde hakikate dayalı fikir ve düşüncelerin kaleme alındığı bir gazete zaten.Böyle bir kararın neye dayanarak alındığı ve sebepleri açıklanmalı

 • Mustafa yaprak

  13.11.2023 23:40:15

  Umarız ki bu yazı tetkik heyetimiz, umumî heyetimiz tarafından alınan karar gereği yazı yazmasında sakınca bulunan, eski veya yeni yazarların yazılarına da geçit vermeyecektir.

 • cafer

  13.11.2023 18:35:47

  Günlük siyasi gazetede, günlük olayları tahlil eden bir yazıda hakemli gazetecilik mümkün değil. O yazi yazarının ve okuyucusu değerlendirir. Begenir veya eleştirir. Yazı yuvarlak masa etrafından ortak akılla yapılacaksa o bambaşka bir şey. Hakemli yazarlık akademik yazılarda olur ki bu uzmanlık işidir. Karışan veya karıştırılan bir şeyler var. Köprü dergimiz var, hakemleri oraya gönderelim...

 • Nurefşan

  13.11.2023 16:08:04

  Üçer kişilik heyetleri kimler oluşturacak.

 • Emine Karahan

  13.11.2023 15:50:07

  Hayırlı olsun. Ancak bir dava gazetesi, makalede ifade ettiğiniz şekliyle, "dünyada yeni bir trend olarak ortaya çıkan" bir gazetecilik türünden hangi oranda istifade edebilir , hangi yönlerini uygulayamaz bu da önemli bir nokta. Yeni uygulamanın tarafsızlığını ve güvenilirliğini sağlamak amacıyla, farklı uzmanlık alanlarına sahip okuyucular arasından oluşturulan üçer kişilik makale tetkik heyetlerinin kimler olduğunu da cemaatimizle açıkça paylaşmanızı talep ediyorum. Biz dava gazeteciliği yaptığımız icin, bir gazete okuyucusu olmaktan ziyade, bir cemaat üyesi olarak ekiplerde kimlerin bulunduğunu öğrenmek isterim. Allah hayırlara vesile kılsın.

 • Ahmet Cemil Çökren

  13.11.2023 13:14:49

  Çok güzel bir konu. Davet te güzel. Fakat gazetemiz 8 sayfa ve çok az. O yüzden eski yazarları çağırmadan önce sayfa sayısını arttırmak gerekir. Kağıt olmasa bile dijital olarak sayfa sayımız arttırılmalı.

 • Hüseyin

  13.11.2023 12:50:30

  Buna bütün muharrirlerin dahil olması lazım Kazım kardeş. Ayırımcılık yapmamalı.

 • Atilla

  13.11.2023 12:44:00

  Fikir gazeteciliğinde her okuyucu bir hakemdir. Hele ki Yeni Asya okuyucusu

 • HÇeşitcioğlu

  13.11.2023 10:45:41

  Hakemli gazetecilikte, uzman okuyucu geri bildirimine açık olmak önemlidir. Bunu yapsanız yeter....

(*)

Namaz Vakitleri

 • İmsak

 • Güneş

 • Öğle

 • İkindi

 • Akşam

 • Yatsı