"Ümitvar olunuz, şu istikbal inkılâbı içinde en yüksek gür sada İslâm'ın sadası olacaktır."

Piyasalar

Demokratlar nereden çıkacaklar?

Ahmet BATTAL
05 Şubat 2020, Çarşamba
Dünkü Yeni Asya’da Meral Akşener’in beyanatından hareketle şu haber yer aldı:

“Geçmişte vatandaşın, siyasetçiyi, verdiği sözü tutup tutmaması, hizmet getirip getirmemesi üzerinden tarttığını kaydeden Akşener, ‘2002’den sonra hayat tarzları, aidiyetler ve bu aidiyetler arasında asgarî müştereklerin azaltıldığı, o müştereklerin ortadan kaldırılmasına yönelik pis bir siyasî dille insanların tahkir edildiği, korkutulduğu bir siyasî atmosfer’ oluştuğuna dikkat çekti.”

Biz de dünkü yazımızı şu cümlelerle bitirdik: “Bize yeni bir basın, yeni bir devlet ve yeni bir siyaset anlayışı lâzım. Ama hakikî demokrat olanından. Hatta şart. Acilen.” 

Biz bunları yazıyoruz, ama bir yandan da “Demokratlar kimlerdir ve neredeler?” sorusu en sık duyduğumuz ve üzerinde çokça düşündüğümüz konulardan biri. 

Bu sorunun cevabı için yine siyasete bakmak icap eder. 

Şunu rahatlıkla ifade edebiliriz: Demokratlar toplumun bütün katlarında ve katmanlarında varlar. 

- Evet, dağınıklar. 

- Seslerini duyurmakta zorlanıyorlar. 

- Lider kadrosu bulmakta başarılı değiller. 

- İçlerinde ya da yanlarında çok karışık adamlar da var. 

Ama bunlara rağmen varlar. 

Nasıl anlıyoruz?

Başkentte ve bilhassa taşrada ziyaret ve sohbetlerimizde “bu iş böyle gitmez, bir çare bulmak lâzım” diyen herkes aslında bir tür demokrat adayı. 

- Dini siyasete alet etmekten kaçınmak gerektiğini düşünüyorsa…

- Milliyetçiliğin risklerinden haberdarsa…

- Kemalizm’den ve Jakobenizmden yaka silkmişse…

Bu üç şart tamamsa o kişi demokratlığa oldukça yaklaşmış demektir. 

Turnusol kâğıdı testi de kolaydır. 

- AB’ye ve Ortak Avrupa Değerlerine taraftarsa…

- Müzakere kültürüne hayransa ve yatkınsa…

- İnsan hakları sözleşmelerinin koruduğu değerlere taraftarsa…

Bu üç şart da tamamsa sınavı geçmiş demektir. 

Mesele bunları bir araya getirmek, helvayı yapmak. Bu da siyasetçinin işi. 

Yakın gelecekte, bir değil birden çok parti bu işi birlikte başaracak. Belki de kader Demokratları farklı türden koalisyonlarla ortaya çıkaracak. 

Yakın mazimiz, siyaseti, komünizm tehlikesine karşı “milliyetçi cephe”lere icbar etmişti. Yakın gelecek de istibdat tehlikesine karşı demokrasi cephesine ve hatta cephelerine gebe gibi. 

Okunma Sayısı: 2247
YASAL UYARI: Sitemizde yayınlanan haber ve yazıların tüm hakları Yeni Asya Gazetesi'ne aittir. Hiçbir haber veya yazının tamamı, kaynak gösterilse dahi özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan haber veya yazının bir bölümü, alıntılanan haber veya yazıya aktif link verilerek kullanılabilir.

Yorumlar

(*)

(*)

(*)

Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. İstendiğinde yasal kurumlara verilebilmesi için IP adresiniz kaydedilmektedir.
 • R.R.Kalyoncu

  5.2.2020 23:19:15

  Şair, Insan hayal ettiği müddetçe yaşar, demiş.. Hayal etmek iyidir de hayatın gerçekleri farklı.. Meselâ, DP Programında; "Türk kadını, Atatürk devrimleri sayesinde insan olmuştur"  yazıyor.. Ayrıca, "farklı cinsel yönelim hakkı, olmazsa olmaz insan hakkıdır.." deniyor. Yani çoğu AB ülkesinde oldugu gibi, eşcinsellik anayasal hak kabul ediliyor..  Muhterem Yazarımız, bu gerçeği Nurculukla nasıl telif edecektir. Said Nursi, Avrupadan kanun alınmasına şiddetle karşı çıkıyor..  Bu iktidar AB uyum yasaları ile zinayı suç olmaktan mecburen çıkardı.. Sırada eşcinsellik var.  Demokratlar zaten programlarına almışlar.  Nurculuk buna cevaz veriyor mu? Kemalizmin nihaî hedefi de, her türlü haramın mübah olduğu muasır medeniyet yani Batı tipi hayat tarzı degil midir?  AB ile Kemalizmden kurtulacağız hayaliyle, tam da Kemalizmin hedeflediği hayat tarzına girmiş olmayacak mıyız?

 • Abdulkadir Turan

  5.2.2020 16:32:12

  İnşaallah;Üstadımızın müjdesi,yakın zamanda tahakkuk eder.Demokratlar yeniden sahneye çıkar ve 'işte geldik burdayız" diye hepimizi mesrur ederler.Demokrat güçlere ihtiyaç,şu anda çok fazla.Ne yapıp edip,gerekirse koalisyon kurup;birlikte tek yürek olarak,ülkeyi demokrasi kavramıyla buluşturmalı ve özlenen ve beklenen, Demokrat Türkiye'yi yeniden inşa etmeli.İnşaallah;Demokrat misyonun ve Demokratik şuurun neşv-ü nemâ bulacağı günler yakındır.Bunun için ümidimizi asla kaybetmeyelim.

 • Cetin acar

  5.2.2020 12:22:34

  Ahrarlar iki kere ittihat terakkiden bir kere de Chp nin içinden çıktılar. Nur talebeleri basiret ve ferasetleriyle ellerindeki dürbünle demokratları görürler. O dürbün de RİSALE-İ NUR dur.

 • Abdullah Tunç

  5.2.2020 12:09:57

  Demokratlık için; içtima-i,siyasi,sosyo lojik ve tarihi bilgi birikimi gerekiyor. Kamil manada hürriyet,hür düşünce ile donanımlı olunmalıdır. Siyaset ilminde tam bir maharetle beraber,stra tehi ve zamanlama çok iyi bilinmeli dir.En önemli vasıflardan biri,belki de birincisi cesaret,şecaat sahibi olmak tır. Bir de milli menfaatı her zaman ,şahsi menfaatlardan üstün tutmalı ve uygulamada bunu fiilen göstermeli dir.Bu vasıflara sahip olmayan,demok rat zeminde ve ahrarlık ikliminde fazla kalamaz.Bu vasıflar sahip insanlar var mıdır,vardır.Fakat çok azdırlar diye düşünüyorum.Demokrat platfomunda olupta,yalpalayan,kulvar değiştiren ni ce insanları gördük.Piyasada bunlar dan çok.Demek; demokratlık,ahrarlık öyle kolay bir şey değil.Risk ister,feda karlıj ister,cesaret ister,feraset,basiret ister,bir çok iilmle donanım ister...

 • Zübeyir

  5.2.2020 11:41:51

  Demokratlar nasıl ve nereden çıkacak sorusu güncel bir soru... Nur talebeleri olarak da vazifemiz Üstadımızın bizi 'demokrat' olmaya götüren fikirlerini neşretmek... Yazının sonundaki demokratların tezahürü de ilginç... Kaderin alışık olmadığımız suret-i tezahürleri vardır; niye olmasın?

 • Cetin acar

  5.2.2020 11:22:20

  Üstadın demokrat tarifi " hürriyet, ADALET ve kuvvetin kanunda olmasını isteyen herkes ve her parti DEMOKRATTIR. Başka mecralarda ve isimlerde demokrat aramak abesle iştigaldir.

 • İ.seyda

  5.2.2020 00:51:09

  Evet, partiler artık tek başına bu yükü kaldıramayacak. Partiler arası ama partiler üstü birliktelikten başka yol görünmüyor. Demokrat olanlar... Demokrat olmayanlar...

 • Yunusi

  5.2.2020 00:25:47

  Hayy Maşallah. Ümit bahş bir yazı olmuş.. Teşekkür.. Tebrikler.

(*)

Namaz Vakitleri

 • İmsak

 • Güneş

 • Öğle

 • İkindi

 • Akşam

 • Yatsı