"Ümitvar olunuz, şu istikbal inkılâbı içinde en yüksek gür sada İslâm'ın sadası olacaktır."

Piyasalar

Barla’nın hatırlattıkları

Ahmet ÖZDEMİR
07 Ağustos 2023, Pazartesi
Bir zamanlar kuş uçmaz, kervan geçmez bir yerdi, Barla. Ama şimdi kuşlar da uçuyor, kervanlar da geçiyor. Artık kalabilecek veya konaklayabilecek yerler de var.

Gerek yurt içinden, gerekse yurt dışından kadın-erkek, genç-ihtiyar, çoluk-çocuk pek çok insanın uğrak yeri oldu, bu şirin beldemiz. Yaşlar ayrı, başlar ayrı. Renkler ayrı, cinsler ayrı. Belki yaşadıkları dünyalar da ayrı.

Barla’da insan manzaralarını görünce şu soruları kendinize sormadan geçemezsiniz: Bu insanlar kim?

Nereden geliyorlar, nereye gidiyorlar? Burada ne arıyorlar?

Bu insanları Barla’ya çeken sır nedir?..

Risale-i Nurda geçen şu satırları birlikte okuyalım: “Barla, ehl-i îmanın manevî imdadına gönderilen Risale-i Nur külliyatının telif edilmeye başlandığı ilk merkezdir. Barla, millet-i İslamiyenin, husûsan Anadolu halkının başına gelen dehşetli bir dalalet ve dinsizlik cereyanına karşı, Kur’an’dan gelen bir hidayet nûrunun, bir saadet güneşinin tulû ettiği beldedir. Barla, rahmet-i İlahiyenin ve ihsan-ı Rabbanînin ve lûtf u Yezdanînin bu mübarek Anadolu hakkında, bu kahraman İslam milletinin evlatları ve âlem-i İslam hakkında, hayat ve mematlarının, ebedî saadetlerinin medarı olan eserlerin lemean ettiği bahtiyar yerdir.” (Tarihçe-i Hayat, s. 240)

Çünkü Barla, ilk medrese-i Nuriye şerefini kazandığından mübarek bir yerdir. Nur risalelerinin önemli bir kısmının yazıldığı yerdir. Mahrumiyetin ve sıkıntıların hat safhada olduğu 1920’li yılların sonunda Sıddık Süleyman abi bir gün “Biz yazıyoruz, biz okuyoruz, Üstad bu kadar zahmeti niye çekiyor?” diye içinden geçirir. Ona bunları düşündüren ve sorduran ümitsizlik tufanının o gün azgınlaştırdığı şartlardı. O böyle düşünürken Bediüzzaman birden, “Kardaşım göreceksin, ben bunları bütün dünyaya okutturacağım” diyerek ona ve onun gibi düşünenlere ümit veriyordu.

Kendisinden de dinlediğim Merhum Bayram Yüksel abinin buna benzer bir hatırası da şöyledir:

“Bir gün bulaşık yıkıyordum, Üstadımız da balkonda (Barla’daki Hacı Enver’in balkonunda) okuyordu. Aramızda on beş metre kadar mesafe vardı. İçimden dedim. Bu Barla çok mahrumiyetli bir yer, mübarek Üstad, geldiği zaman burada duruyor. Hâlbuki Isparta daha güzel, her şey mükemmel ve Isparta’da hem talebe çok, hem hizmet geniş, vasıta filan da bol, diye içimden böyle konuştum. Üstad beni çağırdı. ‘Gel evlâdım Bayram’ dedi. ‘Evlâdım sen burayı kerih görme, burası çok mühim, cidden çok mühim, burası ileride nurlanacak inşaallah’ dedi.”

İki olay arasında belki otuz- otuz beş sene geçmiştir. Ufuklar henüz aydınlık değildir. Ama Bediüzzaman’a göre ne karanlık, ne de ümitsizlik vardır. O hep ümitvardır. Yıllar önce de “Ümitvar olunuz. Şu istikbal inkılâbı içinde en yüksek gür seda İslam’ın sedası olacaktır” diyordu.

O gün hayal kabul edilen sözler bugün gerçek oldu. Risale-i Nurları dünya okuyor. Pek çok yabancı dile çevrildi. Nura susayan gönüller Nurlu beldelere, nurun parladığı yerlere koşuyor, artık.

Bugün nurun bayramından söz edebiliyorsak, Barla’yı iyi okumak ve iyi tanımaktan geçiyordu. Nur sevdalıları Barla’ya koşuyorlar, hakkı ve hakikati öğrenmek için. Uzun yıllar önce yaz mevsiminde Barla ziyaretlerimize başladık ve devam ediyoruz. Gelenlerle güzel günler geçiriyoruz. Ertesi yıl tekrar buluşmak duasıyla ayrılıyoruz. Barla’yı doğru rehberle gezmek en güzeli.

Okunma Sayısı: 1531
YASAL UYARI: Sitemizde yayınlanan haber ve yazıların tüm hakları Yeni Asya Gazetesi'ne aittir. Hiçbir haber veya yazının tamamı, kaynak gösterilse dahi özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan haber veya yazının bir bölümü, alıntılanan haber veya yazıya aktif link verilerek kullanılabilir.

Yorumlar

(*)

(*)

(*)

Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. İstendiğinde yasal kurumlara verilebilmesi için IP adresiniz kaydedilmektedir.
 • S.Aslan

  14.8.2023 15:31:57

  Allah razı olsun, kaleminize sağlık muhterem ağabeyim.

 • Necati

  10.8.2023 18:30:36

  Allah razı olsun. Bu seneki Barla programı, seyahati, ziyareti derdiniz deyin bize de nasip oldu.. Altı günlük programdan ailece çok istifade ettik. Barla ziyareti yepyeni hizmetler için bataryaları doldurmamıza, maddi olarak da yılın yorgunluk ve stresini atmanıza vesile oldu. Emeği geçen herkesten Allah razı olsun. Üstadımız Bediüzzaman hazretleri ve Barla sıddıklarına sonsuz rahmetler diliyoruz. Cennet hep birlikte olmamız duasıyla...

(*)

Namaz Vakitleri

 • İmsak

 • Güneş

 • Öğle

 • İkindi

 • Akşam

 • Yatsı