"Ümitvar olunuz, şu istikbal inkılâbı içinde en yüksek gür sada İslâm'ın sadası olacaktır."

Piyasalar

Ölçüler

Ali FERŞADOĞLU
12 Mart 2024, Salı
04 Mart 2024 tarihli, “Çelişki değil mi?” başlıklı yazımıza bazı kardeşlerimiz, “Nurcular seçimlerde sadece Üstadımızın ölçülerini ortaya koysun. Bir parti veya taraf adı zikretmesin...” mealinde yorum yaptı.

Zaten Yeni Asya 55 yıldır Risale-i Nur tefsirinin içtimai, siyasi ölçü ve stratejilerini neşrediyor! “Parti veya taraf zikretmesin” meselesi Risale-i Nur’la çelişir!

Evet, “Herkesin bir fikri var.”1 ve saygıdeğerdir. Ancak, “İnsanın âmâlini (işleri, emelleri, beklentileri ve isteklerini) dağıtan fikr-i infiradî ve tasavvur-u şahsî”2 uyuşukluk sebebidir.

Fikr-i infiradî; kişinin tek başına olma fikri, istişâresiz, kendi hesabına ve kendi için olan ferdi düşünceleri, fikirleri… Tasavvur-u şahsî ise, şahsî düşüncesi, cemaate, şahs-ı maneviye, meşverete önem vermemesi, kabul etmemesi, kendi görüşlerini esas almasıdır. Siyasette de “ferdi ve şahsi” davranamayız; diğer bir ifadeyle mesleksiz olamayız. Zira, “Cemiyete (cemaate) dahil olan, cemiyetin nizamını ihlâl etmemek gerektir.”3 hakikatince isteyen, istediği gibi kendi kafasına göre karar veremez. Kur’an ve Sünnet-i Seniyyenin bu zamandaki içtimai, siyasi ölçü ve stratejilerini ortaya koyan Risale-i Nur’a göre hareket etmek mecburiyet ve mükellefiyetindeyiz.

Şu halde, “Kat’i (kesin) bir hüküm (karar) sahibi” olmalıyız. Aksi halde bu, “Sebatsızlığı intaç eder. Bu da mesleksizliği. Bu dahi emniyetsizliği tevlid eder.”4 “Mesleksizlik, anarşilik sevilmez.”5 Meslek; usûl, tarz, tutulan yol, davranış, doktrin ve sistem, demektir. Tekrar vurgulayalım:

İçtimai, siyasi mesleğimizin ana umdelerini de ortaya koyan Risale-i Nur tefsiridir. Ve bunlar, yoruma meydan verilmeyecek şekilde, isim ve resim verilerek açıklanmıştır. Orijinal ifadelerinden yalnızca dördü şöyledir: “Meşrutiyet (meşveret, demokrasi), adalet ve Şeriattır.”6 “Vazifemiz siyaseti dine âlet ve dost yapmak”, “Demokratlara mânen ve maddeten yardımcı” ve “Bir dayanak noktası olmaktır.”7

Dipnotlar:

1-Divan-ı Harb-i Örfî, Enst./intr., s. 39.; 

2-Münâzârât, s. 137.; 

3-Muhakemat, s. 21.; 

4-İşâratü’l-İ’câz, s. 104.; 

5-Divan-ı Harb-i Örfî, s. 68.; 

6-Age., s. 23.; 

7-Beyanat ve Tenvirler, s. 198, 200, 202.

Okunma Sayısı: 1220
YASAL UYARI: Sitemizde yayınlanan haber ve yazıların tüm hakları Yeni Asya Gazetesi'ne aittir. Hiçbir haber veya yazının tamamı, kaynak gösterilse dahi özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan haber veya yazının bir bölümü, alıntılanan haber veya yazıya aktif link verilerek kullanılabilir.

Yorumlar

(*)

(*)

(*)

Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. İstendiğinde yasal kurumlara verilebilmesi için IP adresiniz kaydedilmektedir.
 • Hamide

  12.3.2024 20:21:29

  Allah razı olsun

 • HÇeşitcioğlu

  12.3.2024 15:51:07

  Zaman en müfessirdir, kayıtlarını (sınır) ortaya koysa itiraz edilmez.Bediüzzaman. 55 yılın dakik bir değerlendirmesi yapılmalı. Tartışılan konu; meslesizlik mi siyasi doz ayarı mı? Bizim mesleğimiz siyaset mi yani?DP 2002 den beri 5 başkan değiştirdi alınan oy ortada.Bunlar da meslek adına savunuldu.( innemel amali bilhavatım). Asıl meslek savunması 15 Temmuz öncesi ve sonrasında gösterilecekti ama gösterilmedi ve Nur mesleği darbeyle anıldı ve özellikle askeri mahkeme kayıtlarına " Risalei Nur okuyor ( nur dersanesine gidiyordum) itirafları darbeci subay itirafları olarak geçti. Belki bu mesleki ihanetten hala haberiniz bile yok veya ısrarla görmüyor duymuyorsunuz sayın Ferşadoğlu!

 • Erhan

  12.3.2024 09:33:53

  Kimse kusura bakmasın, yeni Asya gibi hak hukuk adalet demokrasi diye haykıramayan bazı sözüm ona nurcular, kapı kapı iktidara oy topluyor sonrada bu temiz insanları eleştirip akıl veriyorlar. Bu ne perhiz, bu ne lahana turşusu!

 • Nurullah Kulalı

  12.3.2024 09:13:10

  Demokrat Partiye destek veririz. Güçlenmesine çalışırız. Eğer Demokrat Parti güçlü olsa bugün siyasal islam alan bulamazdı. Her Yeni Asya mensubu mahallindeki Demokrat Parti temsilcisi gibi düşünmeli. Demokrat Parti teşkilatını güçlendirmeli. Yoksa oluşturmalı. Ve Yeni Asya eliyle Demokrat Parti iş başına getirilmelidir.

 • Ömer

  12.3.2024 07:17:35

  İçtimai, siyasi mesleğimizin ana umdelerini de ortaya koyan Risale-i Nur tefsiridir. Ve bunlar, yoruma meydan verilmeyecek şekilde, isim ve resim verilerek açıklanmıştır. Orijinal ifadelerinden yalnızca dördü şöyledir: “Meşrutiyet (meşveret, demokrasi), adalet ve Şeriattır.”6 “Vazifemiz siyaseti dine âlet ve dost yapmak”, “Demokratlara mânen ve maddeten yardımcı” ve “Bir dayanak noktası olmaktır.” Kaleminize sağlık. Binlerce tebrikler ediyoruz.

 • Oğuz Yiğiter

  12.3.2024 06:45:13

  Yani; "ne şiş yansın ne kebap, etliye sütlüye karışma, ortada kuyu var yandan geç, fincancı katırlarını ürkütmeyelim, ömür kısa çeşme akarken kabımızı dolduralım diyen yüzde seksen avam-ı ehl-i imanla ters düşmeyelim, biz hizmetimize bakalım" gibi kaçak güreşçi köylü kurnazlığında uyanıkların taktikleri bizim kitabımızda yazmaz mı diyorsunuz Ferşadoğlu Hocam.... Tebrikler, dualar...

(*)

Namaz Vakitleri

 • İmsak

 • Güneş

 • Öğle

 • İkindi

 • Akşam

 • Yatsı