"Ümitvar olunuz, şu istikbal inkılâbı içinde en yüksek gür sada İslâm'ın sadası olacaktır."

Piyasalar

Siz ne filmler çeviriyorsunuz yahu?

Ali FERŞADOĞLU
27 Mart 2020, Cuma
Aşağıdaki yorumları yapacak kadar Diriliş Ertuğrul ve Kuruluş Osman Bey dizilerini izledik.

Teknik boyutları bir yana, mana ve mesajları bir fecaattir!

Derinlik ise hak getire…

Özellikle Osmanlı, dolayısıyla Ertuğrul Gazi üzerinde böylesine kasti, olumsuz yakıştırmalar, böylesine gerçek dışı sözler, sahneler, manzaralar, hayat tarzları… Saptırmalar, hatta saçma-sapan bir dizi olmaz. Üstelik tarihi şahsiyetler, üstelik Osmanlı üzerine…

Bir sefer tarihi gerçeklere aykırı pek çok hadise ve şahsiyetler.

Bir sefer bu dizilerde “yalan, iftira, saptırmalar” var!

Esasında bu diziler, “Bey” şahsında, “tek adam, tek tip, tek düşünce, rey-i vahit, riyaset-i şahsiye”yi yüceltmek, zihinlere kazımaktır.

Toy dediğimiz meşveret/meclisi yok etmektir. Her şeyi bey bilir, her şeyin en iyisini de bey bilir.

Hıristiyan kadınlar bile Hayme Ana’dan ve Müslümanlardan daha muhafazakar giyindirildi!

Aşk-meşk işleri, günümüzü aratmayacak sefillikte…

İslamın güzel ahlak, sosyal dayanışma, yardım, iyilik, diğergamlık, muhabbet, uhuvvet ve kardeşlik gibi yüksek fazilet/erdemler hiç de öne çıkarılmıyor, dişe dokunur bir mesajcık bile verilmiyor!

Bu dizilerde vurdulu-kırdılı sahneler çokça öne çıkıyor.

 “Şiddet!” zumlanıyor, zumlanıyor. Ertuğrul, Osman bey ve arkadaşları “kıtır kıtır adam kesiyor!”

Filmin öne çıkan öğeleri “şiddet, entrika, hile, tuzak!” O dönemde Müslümanlar arasında, aileler arasında, fertler arasında günümüz şiddet, hile ve tuzaklarını aratmayacak bir ahlâk yapısı yok. Daha ulvi, daha yüce.

Bu nasıl bir gaflet ve ihanettir ki, dindarlar iktidarında, dindarlar eliyle Osmanlı kötüleniyor! Tabii ki bu, dolayısıyla Müslümanları kötülemektir.

Osmanlılara, dolayısıyla İslamiyete, Şeriata saldıran yabancılar bile bundan daha namuslu, bir film çevirebilirlerdi!

Şimdi milyonlar, milyonlarca izleyicilerin zihninde nasıl bir Osmanlı Müslümanı imajı var?

Bu bir filmdir, diyeceksiniz. İyi de, filmlerin mevzuu direkt tarihî şahsiyetler ise, tarihe uygun film yapacaksınız. Bu bir film diyorsanız ve saptıracaksanız, onların ismini vermeyeceksiniz…

Ne filmler çeviriyorsunuz yahu! Osmanlı Osmanlı olalı böylesine bir saptırma, bir zulüm görmedi!

Okunma Sayısı: 3527
YASAL UYARI: Sitemizde yayınlanan haber ve yazıların tüm hakları Yeni Asya Gazetesi'ne aittir. Hiçbir haber veya yazının tamamı, kaynak gösterilse dahi özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan haber veya yazının bir bölümü, alıntılanan haber veya yazıya aktif link verilerek kullanılabilir.

Yorumlar

(*)

(*)

(*)

Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. İstendiğinde yasal kurumlara verilebilmesi için IP adresiniz kaydedilmektedir.
 • Mustafa

  30.3.2020 14:30:22

  Merhaba Ali Bey. İzlemişsiniz ama geç kalmışsınız. Milyonlar bu filimleri izledi. Zaten toplum tarihten bi haber. Üstünede bu filmleri izleyip birde bunları tarih sanıp izlediler ya artık bu yanlışı düzelt düzeltilebilirse. Maşaallah yazarların kalemleri kuvvetli şımdı birde TRT Belgesellerde beyinlere ince ince işlenen Doğa ana Tabiat anadan yazın. Sözde bilimsel olarak araştırmacı kimliği ile tarihin derinliklerinden kanala konuşmacı olarak getirilenlerin sözde hafif mizanda ağır söylediklerinden de yazın.

 • Abdulkadir

  27.3.2020 19:01:18

  Her söylenene de şu cevabı verirler ya,sinir olurum bu duruma gerçekten; 'Eskiyle yeni bir mi ya da aynı mı canım' tavrı.Bu konu da öyle işte.Şimdiki dizilerin hemen hepsi,gerçeğiyle tamamıyla zıt.Ama RTÜK sadece seyirci,garip...

 • Züleyha

  27.3.2020 14:17:11

  Ertuğrul Gaziy'i Diriliş Ertugruldan Osman Bey'i Kuruluş Osman Bey'den Kanuni'yi Muhteşem Yüzyıldan öğrenen bir nesil var. İzlememiş olsalar en azından haklarında bir şey bilmezler bu daha iyi, izleyince ise işin kötüsü, artık yanlış biliyor olmaları. Bazen bilmemek yanlış bilmekten daha iyi olsa gerek.

 • A. Ferşadoğlu

  27.3.2020 13:13:12

  Bir ağabeyimiz hatırlattı: En büyük İslam tebliği filmi diye lanse edilen Çağrı bile, yazınızda ifade ettiğiniz gibi savaş, şiddet yüklü idi. İslam ahlakının insani, kalbi, vicdani derinlik, kuşatıcılık ve maneviyattan yoksundu!..

 • Necmi TORUN

  27.3.2020 11:08:56

  Bu filmlerin tesbit ettiğiniz menfi cihetleriyle birlikte Avrupaya verdiği Osmanlı mesajı Birinci Avrupa'nında Türkiye aleyhine geçmesine,dolayısıyla AB kapısının kapanmasına sebep olma etkisi beni daha çok düşündürüyor.

(*)

Namaz Vakitleri

 • İmsak

 • Güneş

 • Öğle

 • İkindi

 • Akşam

 • Yatsı