"Ümitvar olunuz, şu istikbal inkılâbı içinde en yüksek gür sada İslâm'ın sadası olacaktır."

Piyasalar

Ruha nesim bir mevsim: Üç aylar

Ali Rıza AYDIN
07 Mart 2019, Perşembe
Şuhûr-u selâsenin birincisi olan Recep ayının ilk Perşembesini Cumaya bağlayan gecesi; yani, bu gece, Regaib Gecesi’dir.

Rağbet edilen, arzulanan; beklenen gece…

Dinî kaynaklarda, bol sevap, mükâfat ve faziletli amel manasına da gelen Regaib Gecesi’nde Allah’ın rahmetinin, lütfunun, ihsanının âlemde sair zamanlardan daha fazla tezahür ettiği; mahlûkatı kuşattığı bildirilmekte. 

Bir defa, fazileti çok yüksek olan Cuma gecesiyle Regaib Gecesi’nin birlikte ihya edilecek olması, geceye ayrı bir mâna kazandırmakta ve bu gecenin ehemmiyetini kat kat arttırmaktadır.

Bunun içindir ki Bediüzzaman Hazretleri, Risale-i Nur’da; “Her hasenenin sevabı başka vakitte on ise, Receb-i Şerifte yüzden geçer” diyor. (Şuâlar, 424)

Rağbet edilen gece; gecenin sabahından itibaren başlayacak olan şuhur-u selâse yani, üç aylar ve yine yeryüzünde arz-ı endâm eden fasl-ı bahar…

Bir arada, ruha nesim bir mevsim.

Gözlerden gönüllere, yüreklerden asumana yol gider.

İnce ruhlu insanların kalbinden dudağına ulaşır.

Dudaklar fikir zikir, tesbih, tehlil ve hamd ile kımıl kımıl kımıldanır bu gece. Gözlerdeki yaş, mahzun gönüllere ilâç olur âdeta.

Bugünün gecesinde bir özellik, gündüzünde ayrı bir güzellik var. Âlemlerin Rabbi’nin, mevcudatı kuşatan bitmek bilmez rahmeti mevcut. Mü’mine düşen, şu bereketli mevsimin gecesini tezekkürle, gündüzünü tefekkürle kazanmak. Yani, müstesna gecelerden bir gece olan Regaib Gecesi’ni ihya etme gayretinin ardından, içinde birçok mübarek gecenin ve Ramazan-ı şerifin bulunduğu rahmet mevsimini, ahiret hesabına bâkileştirmek, kâr içinde kâr olur.

Velhâsıl:

İslâm beldelerinde, husûsan ülkemizde, değerli zaman dilimleri olduğuna inanılan ve dinî duyguların yoğunlaştığı bu geceler vesilesiyle kaza ve nafile namaz kılmak; Kur’ân, Cevşen, Risale-i Nur okumak; hayır hasenat yapmak, rızâ-yı Bârîye kapı aralayacak müstahsen davranışlar olarak görülmekte ve tavsiye edilmektedir.

Ümit ediyoruz ki bu gecede, Rabbimiz, bütün kullarına rahmetiyle, merhametiyle ve mağfiretiyle muamele eyler; bizleri de, “kul” olma şerefiyle şerefyâb eyler inşaallah.

Bilvesile okuyucularımızın Regaib Gecesi’ni ve şuhur-u selâselerini tebrik eder; bu mübarek gecenin ve takip edecek semeredâr mevsimin bütün insanlık hakkında huzura, sükûna, sulh ve saadete vesile olmasını Cenab-ı Hak’tan dilerim.

Okunma Sayısı: 1393
YASAL UYARI: Sitemizde yayınlanan haber ve yazıların tüm hakları Yeni Asya Gazetesi'ne aittir. Hiçbir haber veya yazının tamamı, kaynak gösterilse dahi özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan haber veya yazının bir bölümü, alıntılanan haber veya yazıya aktif link verilerek kullanılabilir.

Yorumlar

(*)

(*)

(*)

Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. İstendiğinde yasal kurumlara verilebilmesi için IP adresiniz kaydedilmektedir.
  (*)

  Namaz Vakitleri

  • İmsak

  • Güneş

  • Öğle

  • İkindi

  • Akşam

  • Yatsı