"Ümitvar olunuz, şu istikbal inkılâbı içinde en yüksek gür sada İslâm'ın sadası olacaktır."

Piyasalar

İktidarın İsrail çarpıklığı

Cevher İLHAN
10 Mayıs 2024, Cuma
Gazze’nin güneyini, Gazze-Mısır sınırını işgal edip Filistin bayrağını indiren İsrail, bütün bölgeyi topyekûn savaşa sürüklüyor.

Siyasi geleceğini zulüm ve katliam üzerine kuran Netanyahu, bütün dünyanın gözü önünde vahşeti sürdürüyor. Refah’a karadan da askeri saldırıyla sallantıdaki koltuğunu kurtarmak, soykırıma “bahane” uydurmak için “geçici ateşkes”e dahi uymuyor; “rehinelerin serbest bırakılması”na ve “esir takası”na yaklaşmıyor.

Almanya’dan İrlanda’ya, İtalya’dan Japonya’ya bütün dünyada halkların yanısıra özellikle Amerika’da üniversite çevrelerinde on binler miting ve gösterilerle Gazze katliâmını protesto ederken, Beyaz Saray’ın yaklaşan seçimlerden dolayı “İsrail’e mühimmat sevkini durdurduğu”nu bildirse de bunun da “göstermelik” olduğunu bilen İsrail, Refah’a bomba yağdırmaya, çocukları, kadınları katletmeye devam ediyor.

Ve bütün bunlar olurken, “tek kişilik yönetim”de aylardır inkârın ardından önce “kısıldığı,” akabinde toplumda yükselen tepki üzerine “tamamen durdurulduğu” bildirilen İsrail’le ticaret itirafı tartışılıyor.

RESMİ VERİLERLE TESCİL

Hatırlanacağı üzere bu süreçte iktidardakilerce önce “İsrail’le ticaret yok” denildi. Meclis’te Nescafe-Cola boykotlarıyla kalındı; soykırımdan bir ay sonra -7 Kasım’da- dış ticaret verilerine göre İsrail’e ihracat yüzde 35 artarken Ticaret Bakanı “yüzde 50’den fazla azaldı” yanıltmasına başvurdu.

Mart sonunda -27 Mart’ta- TÜİK’e göre “silâh ve mühimmat ihracatı iki katına çıkarken” Ticaret Bakanlığı bu kez “malların Filistin’e gittiğini” açıkladı. Oysa soykırımdan önce bile Batı Şeria dahil bütün Filistin’e ihracatın ancak yüzde 4’ü gidiyordu.

Bir gün sonra -28 Mart’ta- Bakan “kamu kurumları İsrail firmaları ile ticaret yapmıyor” derken devlet şirketi Eti Maden’in bor sevkiyatı ortaya çıktı. Peşinden 9 Nisan’da yine Bakanlıkça İsrail’e gönderilen 150’den fazla maldan, demir-çelik, çimento ve barutun yanısıra çelik borular, dikenli teller ile uçak benzini ve jet yakıtının yer aldığı stratejik malzeme sevkiyatında “kısıtlamaya gidildiği” duyuruldu. (Karar, 4.5.24)  

Vahşet ve zulümle muallel İsrail soykırımının sekizinci ayında -2 Mayıs’ta- “İsrail’le ticaretin tüm ürünleri kapsayacak şekilde durdurulduğu” açıklandı, ama AKP iktidarında, “otoriter rejim”de işgalci İsrail ordusuna her türlü lojistik desteğin verildiği, “Türkiye-İsrail ticaret hacminin yüzde 532’ye çıkarıldığı resmi verilerle tescillendi. 

“İSRAİL KALKANI”NA İLİŞİLMİYOR…

Vahim olan, bu vetirede hastaneleri, mülteci kamplarını, okulları bombalayan İsrail savaş uçaklarının yakıtının Türkiye’den sevkinin çarpıtılması. Azeri ve Kuzey Irak petrolünün İsrail’e “yandaş şirketler”in “gemicikleri”yle ulaştırılması, İsrail askerlerine Manavgat’tan su, Konya’dan askerî eğitim verilmesinin dezenformasyona tabi tutulması.

Ve 42 bin Filistinlinin katledilip 78 bininin yaralandığı katliâma tepkide Türkiye’nin, İsrail’in bombaladığı Gazze’den sonra Refah bölgesini boşaltması dehşetinin uluslararası hukuka aykırı olduğunu, saldırıyı “meşrulaştırılamayacağı”nı bildiren -yüzde 1.5’u Müslüman olan- Güney Afrika’dan yine geri kalması.

“İsrail’in toplama kampına dönüştürdüğü Gazze’de soykırımla savaş suçu işlediği” tesbitiyle Güney Afrika’nın Uluslararası Ceza Mahkemesi’nde açtığı davaya Ankara’nın ancak altı ay sonra müdahil olması.

Ve daha evvel “kapatalım, İsrail’i kör edelim” manşetleri atan “yandaş medya”nın Türkiye’den aktarılan istihbaratla İsrail’in güvenliğinin sağlandığı Malatya-Kürecik Radar Üssü’ne suskunluğu ile çarpıklıklara yenileri ekleniyor.  

Gerçekten, İsrail’e kalkan yapılan ABD’nin Radar Üssüne neden ilişilmiyor?

Okunma Sayısı: 891
YASAL UYARI: Sitemizde yayınlanan haber ve yazıların tüm hakları Yeni Asya Gazetesi'ne aittir. Hiçbir haber veya yazının tamamı, kaynak gösterilse dahi özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan haber veya yazının bir bölümü, alıntılanan haber veya yazıya aktif link verilerek kullanılabilir.

Yorumlar

(*)

(*)

(*)

Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. İstendiğinde yasal kurumlara verilebilmesi için IP adresiniz kaydedilmektedir.
 • S.topuz

  11.5.2024 02:23:08

  "Allahü veliyyillezîne amenü!" "Allah c.c iman edenlerin dostudur!" "La tehzen, innallahe meana! Üzülme, muhakkak ki Allah (c.c) bizimle BERABERDIR! "Vallahü alâ külli şeyin GADÎR!" "Allah'ın c.c gücü her şeye yeter!" ALLAHÜEKBER, ALLAHÜEKBER! Allah c.c her şeyden ve herkesten daha BÜYÜKTÜR! "Allah'ü yütimmi NURİHİ, velev kerihel KAFİRUN!" "Allah c.c NUR'unu tamamlayacaktır, KÂFİRLER istemese de." اَللّٰهُمَّ اَجِرْنَا مِنْ فِتْنَةِ اٰخِرِ الزَّمَانِ ٭ اَللّٰهُمَّ اَجِرْنَا مِنْ فِتْنَةِ الْمَس۪يحِ الدَّجَّالِ وَ السُّفْيَانِ ٭ اَللّٰهُمَّ اَجِرْنَا مِنَ الضَّلَالَاتِ وَ الْبِدْعِيَّاتِ وَ الْبَلِيَّاتِ ٭ اَللّٰهُمَّ اَجِرْنَا مِنْ شَرِّ النَّفْسِ الْاَمَّارَةِ ٭ اَللّٰهُمَّ اَجِرْنَا مِنْ شُرُورِ النُّفُوسِ الْاَمَّارَاتِ الْفِرْعَوْنِيَّةِ ٭ اَللّٰهُمَّ اَجِرْنَا مِنْ شَرِّ النِّسَٓاءِ .. "İnnallahe meassabirîn." Allah c.c Sabreden ve müsbet hareket ederek HAK ve HUKUKUNU MÜDAFAA EDENLERLE BERABERDİR! ZALİMLER, Kâfirler ve Münafıklar için yaşasın CEHENNEM! 👏🌷🤲🌷😭😤💗🌙☝️🕊🇵🇸

 • selma

  10.5.2024 15:09:20

  Ticaretin durduğunu sanmıyorum. Ali Cengiz oyunlarıyla başka bir kılıkla devam ediyordur. Şaşırtıcı da gelmiyor, karakterlerinin gereğini yapıyorlar. Asıl şaşırtıcı olan , kendini dindar , milliyetçi olarak tanımlayan kişilerin gerçeği görememesi , sessiz kalması. Katillerin bizim suyumuzu içmeleri, bizim topraklarımızda askeri eğitim almaları çok can acıtıcı. Müslümanların uyanmaları için, daha ne olması gerekiyor ?

 • Erhan

  10.5.2024 05:06:14

  Ellerinize sağlık, doğru söze ne hacet, cesur yürekli doğru insanlar, hep sağolun, hep var olun, daha çok olun inşallah.

(*)

Namaz Vakitleri

 • İmsak

 • Güneş

 • Öğle

 • İkindi

 • Akşam

 • Yatsı