"Ümitvar olunuz, şu istikbal inkılâbı içinde en yüksek gür sada İslâm'ın sadası olacaktır."

Piyasalar

Ağlatan vefatlar

Hasan KOÇ
07 Şubat 2024, Çarşamba
Vefatlar zahiren ayrılık göründüğünden kalbimize hüzün verip gözümüzden de yaşlar akıtıyor.

Fakat iman sayesinde bu geçici firakın sonunda ebedi bir kavuşmak olduğunu bilmek her türlü acımızı gideriyor ve onun yerine ferah ve huzur veriyor. 

Risale-i Nur’un bir şehit kahramanı olan merhum Hâfız Ali, hapiste Meyve Risalesi’ni kemâl-i aşkla yazarken ve okurken vefat edip kabirde melâike-i suale mahkemedeki gibi Meyve hakikatleriyle cevap verdiği gibi her bir nur talebesi de bu neviden ahiret âlemine hazırlıklı gidiyor. Hizmet-i imaniye içerisinde ihlasla çalışırken gelen bir ölüm bizler için korkulacak bir vaziyet değil aksine büyük memnuniyet duyacağımız bir hâldir. Çünkü dünyada ahiret işi ile meşgul olurken ahirete göç etmek yani en hazır vaziyette ölüme yakalanmak ne kadar memnun olunası bir durumdur. 

Evet, ben hazırım buyurunuz emaneti alınız diyebilmek imanın verdiği cesareti gösterir. “ …Bu iki akrabamın ölümleri, İhtiyar Risalesi’nde yazılan merhum Abdurrahman’ın vefatı gibi beni ağlatırken, imanın nuruyla o mâsum Fuad, o saliha Hanım insanlar yerinde meleklere, hûrilere arkadaş olduklarını ve bu dünyanın tehlike ve günahlarından kurtulduklarını mânen, kalben gördüm. O şiddetli hüzün yerinde büyük bir sevinç hissedip hem onları, hem Fuad’ın pederi kardeşim Abdülmecid’i, hem kendimi tebrik ederek Erhamürrahimîne teşekkür ettim.” (Asâ-yı Musa) 

Bizi ağlatan vefatlara karşı onların ahiret âlemlerindeki güzel ve rahat vaziyetlerini görmek ve düşünmek şiddetli hüzünlerimizi büyük sevinçlere çeviriyor. Böyle bir vaziyete karşı hem onları hem de onlarla alakadar olanları tebrik etmek ve Rabbimize karşı da teşekkür etmek gerekiyor. 

Çok kıymetli Hüseyin Diker ağabeyimizin vefatı bizim nazarımızda aynen bu neviden bir vefattır. Biz şahs-ı manevimizle birlikte kendisinden razıydık. Rabbimizde inşallah ondan razı olsun. Bu yazımızı da Hüseyin ağabeyimize bir rahmet duası olarak kabul etsin. Amin.

Okunma Sayısı: 3711
YASAL UYARI: Sitemizde yayınlanan haber ve yazıların tüm hakları Yeni Asya Gazetesi'ne aittir. Hiçbir haber veya yazının tamamı, kaynak gösterilse dahi özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan haber veya yazının bir bölümü, alıntılanan haber veya yazıya aktif link verilerek kullanılabilir.

Yorumlar

(*)

(*)

(*)

Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. İstendiğinde yasal kurumlara verilebilmesi için IP adresiniz kaydedilmektedir.
 • S.topuz

  8.2.2024 02:05:37

  Allah c.c Üstad BEDIÜZZAMAN ve onun gibi İMAN, KUR'AN ve İLAYI KELAMULLAH için mücadele, mücahede ve müdafaa edip, maddi veya manevi irtibatlı olan ve VEFAT eden cümle SALİH ve SALİHAT, Mümin ve müminata, muvahhidîn ve muvahhidata gani gani RAHMET eylesin. Cümle aile efradı ve dostlarına sabr-ı cemil ihsan etsin. Mekanları cennet bahçesi olsun inşaallah. Amiiin,Amiiin, elfü elfi Amiiin.

 • Arif Altay

  7.2.2024 15:05:00

  Allah gani gani rahmet ve makamını Cennet eylesin.

 • Fahri Özkan

  7.2.2024 13:54:50

  Allah rahmet eylesin mekanı cennet olsun inşallah

 • Orhan Alagöz

  7.2.2024 08:46:34

  Allah rahmet eylesin mekanı cennet olsun amin inşallah

 • Şakir Argın

  7.2.2024 07:18:17

  Allah rahmet eylesin. Üstadımıza komşu eylesin inşallah

 • Oğuz Yiğiter

  7.2.2024 05:08:41

  Afyondan ayrıldıktan yıllar sonra, altı ayda bir İstanbul'da yapılan Yeni Asya Umumî temsilciler toplantısında tanıştığım cevval bir nur fedaîsinin vefat haberi, beraber hizmette bulunmadığım halde, Hasan Kardeşin yazısında belirttiği, Üstad'ımızın risalelere yansıttığı, merhum Hafız Ali ve Biraderzâdesi Merhum Abdurrrahman ağabeylerin ulvî hüznünün bir cilvesini ben de hissettim ama teselimiz büyük. Onlarda berzaha istirahata çekildiler, ebedî bir cennette sevinçlerle görüşüp kavuşacağız inşaallah. Tekrar ailesi ve hizmet arkadaşlarına sabırlar diliyorum. Ne mutlu yalnız günah cihetinde ölen sevan cihetinde yaşayan nur kahramanlarına, Hüseyin kardeş o bahtiyarlardandı...

 • S. Aslan

  7.2.2024 00:42:30

  Allah cennetü'l-firdevsine nail eylesin.

(*)

Namaz Vakitleri

 • İmsak

 • Güneş

 • Öğle

 • İkindi

 • Akşam

 • Yatsı