"Ümitvar olunuz, şu istikbal inkılâbı içinde en yüksek gür sada İslâm'ın sadası olacaktır."

Piyasalar

Büyük halifelerden tavsiyeler

Hüseyin GÜLTEKİN
08 Temmuz 2019, Pazartesi
Hz. Peygamberin (asm) din-i mübini tebliğ yolunda karşılaştığı bütün engeller, sababelerin maruz kaldıkları her türlü işkence ve azapları ve onların gösterdikleri sebat ve kahramanlıkları ifade etmeye kalemimiz kifayet etmez.

Üstad Bediüzzaman, Nur Külliyatı’nın muhtelif yerlerinde Sahabe-i Kiramın hasletlerini beyan ettikten sonra kısaca iki kelime ile; “sahabeye yetişilmez” der.

Manevî mertebe itibarıyla peygamberden sonra ikinci mertebe olan bu güzide örnek insanları Hz. Peygamber (asm); “sahabilerim yıldızlar gibidir; hangisinin arkasından gitseniz yolunuzu bulursunuz” buyurarak onların her birisinin ümmete şaşmaz yol gösterici, rehber olduğunu haber veriyor.

Evet değil yalnız Müslümanlar, gayr-ı müslimler dahi hangi sahabiyi örnek alsa biiznillah Allah’a giden yolu bulurlar.

Hele bunlardan ümmetin reyleriyle başa gelmiş, Hülefa-i Raşidin dediğimiz dört güzide halifenin hayat hikâyeleri ve bütün insanlık âlemine yönelik dile getirdikleri söz ve beyanları dikkate değer kıymettedir. Şimdi bunlardan bilhassa idarecilere rehber olacak ve Ahmet Taşgetiren’in de nazarlara verdiği bazı tavsiyeleri nazarlara vermeyi uygun gördük.      

Hazreti Ebubekir diyor ki:

- Herhangi bir yericinin yermesinden korkarak hakkı söylemekten çekinen kimsede hayır yoktur.

- Kendini beğenmişlikten sakının. Topraktan yaratılmış ve yine toprağa dönecek olan, sonra da haşeratın azığı olacak bir kimse neyle gururlanabilir ki?

- Mazlûmun bedduâsından sakının ve kendinizi ölüme hazırlayın.

- Müslümanların işlerini deruhte ederken ellerini kanlarından, mideni mallarından uzak tut, haysiyetini kırma. Güç ve kuvvet ancak Allah’ın elindedir.

- Gizli ve aleni bütün davranışlarında Allah’tan kork. Çünkü O seni ve yaptıklarını görür.

Hazreti Ömer diyor ki:

- Bana hatalarımı gösteren adamdan Allah razı olsun.

- Günah işlemekten vazgeçmek tevbe ile uğraşmaktan daha kolaydır.

- Şunu iyi biliniz ki bir zalime karşı hakkı haykırmak, kişinin ölümünü yaklaştırmayacağı gibi rızkına da engel olmaz.

- Allah’tan korkanın öfkesi kabarmaz.

Hazreti Osman diyor ki:

- Ey insanlar, kimsenin görmediği, vakıf olmadığı işlerinizde Allah’a muhalefetten sakınınız.

Hazreti Ali diyor ki:

- Elbiseniz eski de olsa kalbleriniz yeni ve temiz olsun.

- Allah’ın kullarına zulmedenin ibadullah tarafından dâvâcısı Allah’tır. Allah da bir kimsenin hasmı oldu mu o kimsenin tutunabileceği bütün hüccetler batıldır.

- Tebaya karşı kalbini merhamet, muhabbet, güzel muamele ile doldur. Sakın onlara karşı ganimet yiyici bir arslan kesilme.

- Sakın hiçbir affından dolayı pişman olma. Bir de sakın “Ben kudret sahibiyim, emrederim, itaat ederler” deme. Çünkü bu kalbe fesat, dine zaaf verir. İnsanı mağrur eder, gurur da insanı helâke götürür.

- Sana müşavir olacakların en kötüsü senden evvel şerlilerle beraber olan, onların suçlarına ortaklık eden kimselerdir. Sakın yüzüne karşı medh edilmeyi isteme. 

Hiddetine, gazabına, eline, diline hâkim ol.

Okunma Sayısı: 1331
YASAL UYARI: Sitemizde yayınlanan haber ve yazıların tüm hakları Yeni Asya Gazetesi'ne aittir. Hiçbir haber veya yazının tamamı, kaynak gösterilse dahi özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan haber veya yazının bir bölümü, alıntılanan haber veya yazıya aktif link verilerek kullanılabilir.

Yorumlar

(*)

(*)

(*)

Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. İstendiğinde yasal kurumlara verilebilmesi için IP adresiniz kaydedilmektedir.
 • Gündüz Alp-3

  8.7.2019 15:45:34

  Sorulacak o kadar çok soru, sorgulanacak o kadar çok ahval var ki...Cehalet, sefalet, tefrikayla malul, üçüncü dünya manzarası veren İslam Dünyası, kendi kutsallarının ve manevi dinamiklerinin zıttına bir yol tuttuğu müddetçe saygın, güçlü, sözüne itibar edilir bir dünya olmaktan uzakta kalacaktır. Öncelikle içimizdeki İslami zannedip -bağışlayın- yutturmaya çalıştığımız gayri İslami eylem ve söylemleri düzeltmeliyiz. Sonra ellerimizi ve dillerimizi temiz hale getirmeliyiz. Barışı esas almalı kavgadan fersah fersah uzak durmalıyız. Hele zulüm ve adaletsizlikten yılan ve çıyandan kaçar gibi kaçmalıyız. İnsan haklarına riayet konusunda kılı kırk hatta yüz kırk yarmalıyız. İstibdat ve tahakkümü İslami, muteber ve çağdaş bir yönetim şekli imiş gibi halka dayatmaktan vazgeçmeliyiz. Yani kısaca Hz. Mevlana'nın "Ya göründüğün gibi ol ya da olduğun gibi görün!" tavsiyesine uymalı, üç günlük dünyevi saltanat uğruna takiyye yapmamalıyız...vesselam.

 • Gündüz Alp-2

  8.7.2019 15:33:09

  Yukarıdaki yıldız misal sözleri okuduktan sonra soralım: Yedi milyar nüfuzlu yeryüzü coğrafyasında, dünya siyasetine ve ekonomisine yön veren ya da verecek kaç İslam ülkesi yahut lideri vardır veya var mıdır? "Yoktur" diyorsanız, sebebi nedir? İslam mı Müslüman mı? "Eline-Diline-Beline" sahip ol düsturunun yanında "Hiddetine, gazabına, eline, diline hâkim ol" düsturu varken; "dahilde kılıç çekilmez" denirken...iç siyaseti meydan muharebesine çeviren, muhaliflerine düşman muamelesi gösteren devlet yöneticilerinin hayat ve yönetim tarzları o sözlerle örtüşüyor mu? Örtüşmüyorsa ortada ciddi anlamda bir yanlışlık vardır. Ya o sözü söyleyenler -haşa- hata etmişler, yahut bugün o sözlere muhalif hareket edenler. Sizce hangisi? Mesela, bugün, "korkmadan hakkı söyleme cesareti" gösteren kaç kişi çıkar dersiniz? Ya da "lüks, kibir, israf" batağına saplanmamış, "saltanat sevdasına kapılmamış" kaç idareci?" Mesela, Mazlumun bedduasından "tir tir titreyen" kaç idareci sayabilirsiniz?

 • Gündüz Alp

  8.7.2019 15:16:43

  Sayın Gültekin, Hz. Peygamber'in (asm) yıldızları olan zatlardan (r.a) ve onların yıldız misal sözlerinden bahseden güzel yazınız için teşekkür ederim. Şu sözleri okudukça, bugün, şiddetle ihtiyacımız olan şeylerin ne olduğunu öğreniyoruz. Zira aynı zamanda birer reis-i cumhur olan halifelerin sözleri onların yaşantısını, hayata bakışını da bize anlatıyor. Mesela, hiç birisinin ağzında "İtibardan tasarruf olmaz!" gibi bir söz çıkmamış. Yine mesela onların hiçbiri, "Hizmet israf değildir!" gibi "sureten doğru" bir söz çıkmamış. Yine mesela,"gömleğin hesabını ver!" diyen sahabeye karşı -haşa ve kella- "edepsiz" bir halife, devlet reisi ya da kamu yöneticisi de çıkmamış.....hakeza. Geçmişten günümüze gelelim: Elli küsur İslam ülkesi içinde hangi İslam ülkesi sair milletlere ya da devletlere liderlik, önderlik, kılavuzluk edebilecek pozisyondadır? Kendimizi küçümsemiyoruz. Lakin dev aynasında görmek ve göstermek de gerçeğe uygun değildir.

(*)

Namaz Vakitleri

 • İmsak

 • Güneş

 • Öğle

 • İkindi

 • Akşam

 • Yatsı