"Ümitvar olunuz, şu istikbal inkılâbı içinde en yüksek gür sada İslâm'ın sadası olacaktır."

Piyasalar

Hakperest olmak değişmeyen prensip

Hüseyin GÜLTEKİN
08 Ocak 2024, Pazartesi
Geçmişte, malum partinin laiklik(!) adına dine ve dindarlara karşı uyguladığı, “gerici”, “yobaz”, “mürteci” gibi çirkin söylemlere karşı onların hak ettiği en sert cevapları Yeni Asya’nın verdiğini dünya alem biliyor.

Başta başörtüsü olarak, her türlü tesettür ögesine karşı yine malum partinin geçmişte takındığı yasaklayıcı tavra karşı yine Yeni Asya’nın attığı manşetlerde, köşe yazılarında nasıl da tarihe geçecek cevaplar bulunduğunu, herkes biliyor. 

Yine geçmişte malum partinin, Kemalizm adına demokrasiyi, adaleti, hak ve hukukları hiçe sayan uygulamalarla karşı Yeni Asya’nın nasıl bir mücadele verdiğini, o günleri hatırlayanlar biliyor.  

Malum parti de görmüş olmalı ki, kahir ekseriyeti Müslüman olan bu ülke insanlarıyla ve onların dinî değerleriyle kavga ederek bir yere varmanın mümkün olmadığını anladılar ki millete dayattıkları hukuk dışı, baskıcı, keyfî siyasetlerinden vazgeçerek; inançlara saygılı, hakkı ve hürriyeti önceleyen, parlamenter sisteme dayalı bir demokrasiyi getireceklerini ilan eden bir duruş sahibi olma mecburiyetinde kaldılar.  

Geldiğimiz noktada, o parti; geçmişte yaptığı hukuk dışı uygulamaların yanlış olduğunu ve işledikleri bu gibi yanlışlıklardan dolayı milletten helallik dileğini ısrarla dile getirdi. 

Ayrıca, tek parti-tek adam sistemiyle ülkeyi maddi manevi sıkıntılara sokan bu parti, geç de olsa var olan sıkıntıların ve problemlerin ancak parlamenter sistemle halledileceğini dile getirdi. 

Ülke ve millet hayrına olacak böyle müspet adımları atmışken buna karşı nasıl bir tavır almalıydık? “Yok efendim inanmayın bunların dediklerine. Bunlar aslında din düşmanı” deyip, eskiden yaptıkları yanlış uygulamalar üzerinden yine hedefe koyup, habire aleyhlerinde manşetler mi atılmalıydı? Yoksa, ülkenin ve milletin hayrına olacak bu yeni siyasetlerinden dolayı onları cesaretlendirip, teşvik ve taltif mi edilseydi? 

 Doğru işleri yapan hangi kişiler veya partiler olursa olsun ona taraftar olmayı, yanlış işlere ve uygulamalara hangi şahıslar veya partiler yaparsa yapsın karşı olmayı prensip edinen Yeni Asya; demokrasi, adalet, inanç ve düşünce ile alakalı dile getirrilen beyanları yerinde görüyor; bu yönde teşvik ederek tavsiyelerde bulunuyor. Tıpkı Üstad Bediüzzaman’ın Hilmi Uran’a yazdığı mektupta, yol gösterici telkinlerde olduğu gibi. 

Şimdi her konuda olduğu gibi, siyasi konularla ilgili de Üstad Bediüzzaman’ı örnek alan Yeni Asya’nın, son zamanlarda attığı müspet adımlara karşı takındığı isabetli ve hakperestâne tavrından ötürü, öteden beri Yeni Asya’ya karşı malum çevrelerin yaptıkları karalamalar bir tarafa, dost bildiğimiz bazı çevrelerin de bu müfterilerin yalanlarına inanarak Yeni Asya’ya karşı tavırlarda bulunmaları gerçekten üzücü. 

Okunma Sayısı: 1404
YASAL UYARI: Sitemizde yayınlanan haber ve yazıların tüm hakları Yeni Asya Gazetesi'ne aittir. Hiçbir haber veya yazının tamamı, kaynak gösterilse dahi özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan haber veya yazının bir bölümü, alıntılanan haber veya yazıya aktif link verilerek kullanılabilir.

Yorumlar

(*)

(*)

(*)

Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. İstendiğinde yasal kurumlara verilebilmesi için IP adresiniz kaydedilmektedir.
 • Necmi TORUN

  10.1.2024 14:25:06

  Genleri (misyonu) değişneyen partinin vizyonu(fenotipi) nekadar değişirse değişşin inamdırıcı olamaz.Üstad Hilmi Uran'a inkilap kafasını bırakın diyor.Bıraktılar mı?Hayır. Hem Üstad bu asil Türk milleti kendi ihtiyarıyla kat'iyen o partiyi iktidara getirmeyecek diyor.Bize ne oluyor.Biz DP ye niçin destek olmakta gevşek davranıyoruz.

 • Abdullahh

  8.1.2024 17:05:00

  İlk cümleniz bana bir fikri çağrıştırdı. Bazı gazetelerin neredeyse 100 yıllık arşivlerini internet ortamına çağrıştırdığını hepimiz biliyoruz. Mümkün olsa da çizgisinde herhangi bir kırık bulunmayan hak ve hakikat noktasında dik duruşunu taraflı tarafsız herkesin teyit ettiği Yeni Asya gazetesinin 50 yıllık arşivinin de internet ortamına taşınmasını Arzu ve dua ediyoruz.

 • Ömer

  8.1.2024 15:48:05

  Doğru işleri yapan hangi kişiler veya partiler olursa olsun ona taraftar olmayı, yanlış işlere ve uygulamalara hangi şahıslar veya partiler yaparsa yapsın karşı olmayı prensip edinen Yeni Asya; demokrasi, adalet, inanç ve düşünce ile alakalı dile getirrilen beyanları yerinde görüyor; bu yönde teşvik ederek tavsiyelerde bulunuyor. Tıpkı Üstad Bediüzzaman’ın Hilmi Uran’a yazdığı mektupta, yol gösterici telkinlerde olduğu gibi. Yeni Asya ve camiası bunu yapıyor. Tebrikler.👏👏👏🌅

 • Osman Yıldırım

  8.1.2024 12:19:19

  Yeni Asya her zaman Hakkı önceleri, Hak kimden şudur ederse sahip çıkar,haksızlık kimden gelirse ona karşı tavır alır karşı çıkar. Bu prensibi ustasından almış ve baştan beri bu prensibi sürdürmeye devam etmektedir. Son yıllarda dini siyasetlerine alet edip, devlet imkanlarını uhdeketine alınca diğer Nur gruplarının iştahlarını celbedip kendi taraflarına geçirmeyi becermislerdir. Fakat kayben ülke olmuştur,dindar camia olmuştur. Herşeye rağmen " Hakkın hatırı alidir hiç bir hatıra feda edilmez" prensibince Yeni Asya Hakkı samimane savunmaya devam edecektir inşallah.

 • Doğukan Pamir

  8.1.2024 01:07:54

  Yeni asyanın bu tavrına karşı gelenlerin bir kısmı zeka seviyelerinin anlamaya imkân vermeyişidir.Betra bir zekaya malik olmalarıdır. Bunu anlıyoruz ve tedavisi mümkün. Ama bir diğer kısmı: düşük seviyeli şahsiyetlerinin icabı olan iblisliklerindendir ki, yeni asya camiasını cüz'i dünyevi bir makam, süfl bir menfaat için alet etmek gibi bir yola tevessül ederler..... Bu tavır iblise yandaşlıktır. Tedavi kabul etmez kronik bir hastalıktır... Uyanık olmak lazım.... Meseleyi iyi anlatmak ve böylelerinin elinde koz olabilecek tavırlardan, sözlerden uzak durmak gerekir.

(*)

Namaz Vakitleri

 • İmsak

 • Güneş

 • Öğle

 • İkindi

 • Akşam

 • Yatsı