"Ümitvar olunuz, şu istikbal inkılâbı içinde en yüksek gür sada İslâm'ın sadası olacaktır."

Piyasalar

Zararlı tenkitlerden kaçınmak

Hüseyin GÜLTEKİN
01 Ocak 2024, Pazartesi
Üstad Bediüzzaman’ın “Bu hizmet-i Kur’aniye’de bulunan kardeşlerinizi tenkit etmemek...” şeklinde tavsiyesi vardır.

Merhum Zübeyir ağabeyin de “Kardeşlerinizin zerre kadar hizmetlerini batmanlar kadar değerli görün..” dediği anlatılır. Bu çerçevede, hizmetlerimiz açısından tenkit meselesinin ne derece önemli olduğunu anlıyoruz.

Hadimler olarak her birimizin hemen her konuda rehber olarak ittihaz ettiğimiz üstadımızın bu yöndeki tavsiyelerini, “ama”, “fakat” demeden kabul edip riayet etmemiz gerekir.

Kudsî bir hizmetin müntesipleri olarak; bizimle beraber bu ulvî davaya baş koyan, gücünün yettiği kadar hizmet için çalışan bütün kardeşlerimizi değil tenkit, takdir etmekle vazifeliyiz.

Yine bizimle beraber bu ulvî davaya gönül veren kardeşlerimizin az da olsa hizmetlerini çok görmeliyiz; tenkit değil, takdir etmeliyiz.

Aynı vücudun âzâları mesabesinde olduğumuz kardeşlerimizin hatalarını ve kusurlarını değil; takdire şayan faziletlerini, meziyetlerini görmeliyiz, nazarlara vermeliyiz.

Değil tenkit, bu yolda teşrik-i mesaide bulunduğumuz bütün kardeşlerimizin bizden daha üstün meziyetlere sahip olduklarına ve daha çok hizmette bulunduklarına kalben inanmalıyız.

Gereksiz ve zararlı tenkitlerin birlik-beraberliğimizi, uhuvetimizi, tesanüdümüzü bozacağının; tesanüdün olmadığı bir cemaatte de herhangi bir hizmetin olamayacağının idrakinde olmalıyız.

Tenkit marazının, kudsî hizmetlerimize verdiği zararlar ve tahripler meydanda iken, konu ile ilgili Üstad’ın tavsiyelerini ve ikazlarını kulak ardı ederek hizmet-i Kur’aniye’de bulunan kardeşlerimizi tenkit ediyorsak…           

Bilhassa, meşveret zemininde karara bağlanmış mevzuları başta sosyal medya olmak üzere rastgele ortamlarda gündeme getirerek tenkitlerde bulunuyorsak…

Din kardeşimizin, hem de bulunmadığı bir ortamda aleyhinde konuşarak tenkit oklarımızı reva görmemizin bir yönü ile gıybet olduğunu da hesaba katmadan, kudsî hizmetlerimize vereceği zararı düşünmeden, bu gibi hâlleri ve davranışları âdet haline getirmişsek…

Ehl-i dünya dahi, bazı sıkıntılarını ve problemlerini kendi aralarında çözmeye çalıştığı hâlde; bunlardan ibret almayıp, aramızdaki ufak tefek görüş farklılıklarını medar-ı niza haline getirip tartışarak, fırsat kollayan ehl-i dalâlete malzeme vermeye devam ediyorsak…

Farkına varmadan, bazı muhalif mahfillerin bize isnat ettikleri mesnetsiz iddiaların aynılarını veya benzerlerini, iyi niyetlerle de olsa biz de aynı davaya baş koyan kardeşlerimize karşı yapıyorsak… 

Bilelim ki bu hâlimizle, kudsî hizmetlerimize, ulvî davamıza, farkına varmadan, manevi mesuliyeti mucip çok büyük zarar vermiş oluyoruz.

Birlikte hizmette bulunduğumuz bazı kardeşlerimizin; şahsi fikir ve düşüncelerimize göre değil, Nurlardaki hak ve hakikatlere, ölçü ve prensiplere aykırı olan ve gerçekten ulvî davamıza zararlı olan bazı görüşleri ve düşünceleri varsa kırmadan, küstürmeden, uygun bir üslupla o şahsın yalnız kendisine bazı uyarılar ve tavsiyeler yapılır ve yapılmalıdır.

Okunma Sayısı: 1359
YASAL UYARI: Sitemizde yayınlanan haber ve yazıların tüm hakları Yeni Asya Gazetesi'ne aittir. Hiçbir haber veya yazının tamamı, kaynak gösterilse dahi özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan haber veya yazının bir bölümü, alıntılanan haber veya yazıya aktif link verilerek kullanılabilir.

Yorumlar

(*)

(*)

(*)

Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. İstendiğinde yasal kurumlara verilebilmesi için IP adresiniz kaydedilmektedir.
 • HÇeşitcioğlu

  1.1.2024 12:22:23

  “Bu hizmet-i Kur’aniye’de bulunan kardeşlerinizi tenkit etmemek...” Kardeşlerin şahsını değil, özellikle hizmete zarar veren/ verebilen; davranış ve hareketleri, hakaretsiz amma hakkın hatırı için gerçekçi eleştirmek. Hiç kimsenin yazdığı yaptığı; hizmet kutsiyeti üstünde olamaz, hizmet zırhına bürünemez. Artık; bir eleştiri kültürü geliştirmek zorundayız, yoksa yetişginergen konumuna düşeriz ve hizmete dair faciaların önüne geçilmez ve Basra harap olunca uyanırız... R.Nur' dan tenkit ve kritik derlemesi; sahabe tabiin özeleştiri ve eleştiri birikimiyle yapılmalı, merhum Ailya vb de eklenmeli....

 • Müjdat Bayar

  1.1.2024 09:29:17

  Gıybetin zararlarını, veballerini mütemadiyen hatırlatmak lazım. Ah, şu dilimize bir sahip olabilsek!

 • Osman Yıldırım

  1.1.2024 00:30:54

  Daha çok bu hizmetlerin kıymet ve önemi derken etmeyen sathı insanlar eften püften meselelerle hizmet ehlini tenkit edip hizmetlerin akamete uğraşmaya çalısmaktalar. Bu gibilere karşı birlik ve beraberliği aksatmadan mesveret ekseninde sorunları çözmeye çalışmak gerekmektedir.Birde son yıllarda bu hizmetlerin içinde bulunanlara siyasi sebeplerle tenkitler yoneltilmekte ozelliklede dini siyasete alet edenler Nur camiasına el atarak onları birilerinin aleyhlerine sevk etmekteler. Bunun yegane ilacı sahs ı maneviye dayalı meşveretle hareket etmektir. Bu kutsi hizmetlerin kıymet ve değerini bilen herkes bu tür tuzakçılara pirim vermeden ölçüler müvacehesinde hadiseler yaklaşmaktadır.

(*)

Namaz Vakitleri

 • İmsak

 • Güneş

 • Öğle

 • İkindi

 • Akşam

 • Yatsı