"Ümitvar olunuz, şu istikbal inkılâbı içinde en yüksek gür sada İslâm'ın sadası olacaktır."

Piyasalar

İman hizmeti ve tesanüt

İbrahim ERSOYLU
01 Ocak 2021, Cuma
Nur Talebeleri, sağlıklı ve başarılı bir iman hizmeti ifa edebilmeleri için, aralarında ihlâstan sonra, kuvvetli bir dayanışmayı ve tesanüdü tesis ve tahkim etmeleri lâzımdır. Tesanüt yoksa veya bozulmuş ise orada tesirli ve iyi hizmet yapılamaz.

Üstadımız Bediüzzaman, mektuplarında Nur Talebelerinin, fitne ve fesat tuzaklarına karşı teyakkuzda olmalarının, uhuvvet ve tesanütlerini azamî derecede muhafaza etmelerinin lüzumunu ifade etmiştir. 1

Zira Nur Talebeleri, Risale-i Nur yoluyla insanların imanlarını kurtarma ve muhafaza gibi, mükâfatı Allah’ın rızası ve ebedî saadet olan büyük bir hizmeti ifa etmektedirler.

Onlar bu önemli hizmeti yaparken, insanlar arasında dinsizliği ve ahlâksızlığı yaymaya çalışan ilhad/dinsizlik komiteleri ve şer odakları şüphesiz boş durmayacaklardır. Hedeflerine ulaşmada kendilerine en büyük engel gördükleri Nur Talebelerini rahat bırakmayacaklardır.

Nitekim o komitelerin, hiçbir dönemde onları rahat bırakmadıklarını görmekteyiz; tek partili istibdat döneminde hizmetlerine engel olmak için, devletin adliye ve inzibat güçlerini iğfal ederek onlara musallat etmişlerdir. Onlara hapis, sürgün, tecrit, zehirleme gibi dünyada emsali bulunmayan envaî çeşit zulmü reva görmüşlerdir.

Ancak onlar, yollarına kurulan fitne ve fesat tuzaklarını boşa çıkararak, uhuvvet ve tesanütlerini güçlü tutarak başarılı iman hizmeti yapmışlardır. 

Günümüzde benzer dehşetli oyunlar oynandığı anlaşılmaktadır. Nur Talebelerinin, özellikle Yeni Asya Camiası arasına nifak sokarak onları ayrıştırma, düşmanlık tohumları ekme, sonra birbirlerine tokuşturarak enerjilerini tüketip hizmetlerini akamete uğratmak planı işletilmek istenmektedir.

Nur Talebeleri bu plana karşı, Üstad ve saff-ı evvel ağabeylerin yaptıkları gibi demir gibi sarsılmayarak, uhuvvet ve tesanütlerini ne pahasına olursa olsun muhafaza ederek tuzakları etkisiz hale getirmeleri gerekmektedir. 2

Bunun yolu: Her bir Nur Talebesinin, İhlâs ve Uhuvvet Risalelerindeki düsturları özümseyerek hayata tatbik etmesi, enaniyetini şahs-ı manevînin havuzunda eritmesi, haklı da olsa kardeşlerini tenkit etmemesi, 3 medarı niza bir mesele varsa istişare zemininde çözülmesine çalışması, uhuvvet ve tesanüdü bozacak söz ve hareketlerden yılandan, akrepten kaçar gibi kaçmasıdır.

Nur Talebesi uyanık olmalıdır. Hücum eden dehşetli yılanlar gibi zındıkların hücumuna arka çevirip, kardeşlerinin sinek mesabesinde olan küçük hatalarıyla uğraşmaması lâzımdır.

Elhasıl: Nur Talebelerinin tesanüt ve ittihadı sadece kendileri için değil, Türkiye’deki ehl-i İman, hatta bütün Müslümanlar için lâzımdır. Çünkü onların zındıka ve dinsizliğe karşı imanlarının ve kuvve-i maneviyelerinin muhafazası bu ittihad ve tesanüde bağlıdır. 4

Dipnotlar:

1- Şuâlar,YAN, 2010, s. 506. 

2- A.g.e. 777. 

3- Kastamonu L.YAN, 2011, s. 319. 

4- Şuâlar, YAN, 2010, s. 507.

Okunma Sayısı: 1627
YASAL UYARI: Sitemizde yayınlanan haber ve yazıların tüm hakları Yeni Asya Gazetesi'ne aittir. Hiçbir haber veya yazının tamamı, kaynak gösterilse dahi özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan haber veya yazının bir bölümü, alıntılanan haber veya yazıya aktif link verilerek kullanılabilir.

Yorumlar

(*)

(*)

(*)

Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. İstendiğinde yasal kurumlara verilebilmesi için IP adresiniz kaydedilmektedir.
  (*)

  Namaz Vakitleri

  • İmsak

  • Güneş

  • Öğle

  • İkindi

  • Akşam

  • Yatsı