"Ümitvar olunuz, şu istikbal inkılâbı içinde en yüksek gür sada İslâm'ın sadası olacaktır."

Piyasalar

Yanlış istihdam politikaları

İbrahim ERSOYLU
21 Haziran 2024, Cuma
Erkek ve kadın, psikolojik/ruhî ve biyolojik/vücut yapısı yönünden farklı yaratılan, ancak birbirini tamamlayan insanlardır. Bu durum, her birinin ailede ve sosyal hayattaki vazifelerinin de farklı olması gerektiği sonucunu doğurur.

Meselâ erkek eş, bir iş kolunda çalışarak ailenin geçiminden birinci derecede sorumlu iken evin tertibi, aile fertlerinin eğitimi kadının ilk sırada gelen vazifelerindendir. Tabiri caiz ise erkek dış işleri, kadın iç işleri bakanı mesabesindedir. 

Bir toplumun medeniyette ilerlemesi, huzur ve sükûn içinde bir hayata sahip olması, maddî–manevî yönden iyi eğitilmiş, sağlıklı nesillerin yetiştirilmesine bağlıdır. Böylesi nesillerin yetişmesi ise, ailelerde annelerin ve babaların vazifelerini bihakkın yapmaları ile mümkün olur. Bu da erkek gençlerin sorumluluklarını yerine getirebilen iyi bir aile reisi adayı, kızların da anne adayı olmaya, hayırlı nesiller yetiştirmeye özendirilmeleri ile gerçekleşir. 

Aile gelirinin yetersiz olduğu durumlarda çocuklarının nafakasını kazanmak zorunda kalan hanımlar istisna tutulursa, körü körüne Batı taklitçiliğinin bir yansıması olarak genç kızlar ve hanımlar, iş hayatının acımasız çarkları arasına atılmaya teşvik edilmektedirler.

Sağlık, eğitim gibi belli alanlarda kadın istihdamı gerekli olsa da, ülkemizde kamu ve özel sektörleri, milyonlarca üniversite mezunu erkek işsiz dururken, onların yapacağı işleri kadınlara yaptırmayı tercih etmektedirler. Kamu sektörü yanında, özel sektör müesseselerinde, dev AVM’ler ve diğer iş merkezlerinde çalışanların nerdeyse üçte ikisi kadınlardan meydana gelmektedir.

Ne yazık ki bu uygulamalar, ilerideki yıllarda toplumda muhtemel sosyal patlamalara zemin hazırlamaktadır. Zira hissiyatları galeyanda olan işsiz, parasız erkek gençlerin, ailelerinden iyi bir iman ve ahlâk eğitimi almamaları halinde, toplumun sosyal hayatını karartan fuhuş, hırsızlık olayların failleri olmaları, terör, mafya, uyuşturucu tüccarı odakların tuzaklarına düşerek hayatlarının kararması kuvvetle muhtemeldir.

Diğer taraftan çalışma hayatına atılan kadınlar da, birinci derecede işyerlerindeki işlerini düşünürlerken, “ekonomik bağımsızlığının” verdiği öz güvenle(!) evliliği ikinci, üçüncü plana itmektedirler, ya da maddî durumu yüksek olanlarla evlenmeyi beklemektedirler. Böyle birini bulamayanlar evlilikten imtina etmektedir. Bunlardan evlenenlerin çocukları ise, kreşlerde veya akrabalarının yanında anne sevgisi ve şefkatinden uzak bir çevrede büyümektedirler.

Çeşitli sebeplerle meşru evliliklerin zorlaştı(rıl)ğı toplumlarda ahlâksız ve gayr-i meşru ilişkilerin yaygınlaşması kaçınılmaz olur. 

Son söz: Devleti idare edenler, hâlihazırda erkeklerin aleyhine, kadınların lehine işleyen yanlış istihdam politikalarını en kısa bir zamanda gözden geçirmelidirler. Sahanın uzmanlarına danışarak toplumun sosyal dengesini gözeten gerçekçi ve adil bir istihdam politikası belirleyip uygulamaya koymalıdırlar.

Öte yandan Milli Eğitim Bakanlığı, -iyi nesiller yetiştirmeyi netice veren sağlıklı aileler oluşturmak gayesiyle- erkek ve kız öğrencileri yaratılışlarına ve toplumun sosyolojik yapısına uygun hedefler gösteren bir eğitim modeliyle eğitilmelerini sağlamalıdır. 

Okunma Sayısı: 948
YASAL UYARI: Sitemizde yayınlanan haber ve yazıların tüm hakları Yeni Asya Gazetesi'ne aittir. Hiçbir haber veya yazının tamamı, kaynak gösterilse dahi özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan haber veya yazının bir bölümü, alıntılanan haber veya yazıya aktif link verilerek kullanılabilir.

Yorumlar

(*)

(*)

(*)

Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. İstendiğinde yasal kurumlara verilebilmesi için IP adresiniz kaydedilmektedir.
 • Abdurrahman AYDIN

  26.6.2024 06:00:37

  Oklova gibi dosdoğru bir yazı. 🤌 Muhterem Yazarımız! Bu yazının hamuru İslam kültürüyle yoğrulmuş. Tebrik ederim. Müslüman olsak da beyin işletim sistemimiz, dinsiz komitelerin bize sürekli yüklediği maddeci ve seküler bir programı kullandığından, böyle yazılar eleştiri alabilmektedir. Ama öyle müdellel ve müberhen bir yazı olmuş ki, bu eleştiriler o surdan bir tuğla bile düşüremez. Ne acı ki, bu meselede felaketin ayak sesleri gümbürdediği halde aile düzenini bozmak isteyen dinsizlerin hipnozu, gözümüz önündeki bu gümbürtüyü bize "Mutlu ve Özgür Kadının Çoşkusu" diye yutturuyor. Bu yazıdan ilhamer tarihe şu notu düşelim: "Dünya Deccal'ın etkisinden kurtulduğunda devletlerin yapacakları ilk icraatlardan biri ev hanımlarını sigortalamak ve onlara maaş bağlamak olacaktır."

 • S.topuz

  22.6.2024 02:07:23

  ..."Mimsiz medeniyet, taife-i nisayı yuvalardan uçurmuş, hürmetleri de kırmış, mebzul metaı yapmış. Şer'-i İslâm onları Rahmeten davet eder eski yuvalarına. Hürmetleri orada, rahatları evlerde, hayat-ı ailede. Temizlik zînetleri. Haşmetleri, hüsn-ü hulk; lütf-u cemali, ismet; hüsn-ü kemali, şefkat; eğlencesi, evlâdı. Bunca esbab-ı ifsad, demir-sebat kararı Lâzımdır tâ dayansın. Bir meclis-i ihvanda güzel karı girdikçe riya ile rekabet, hased ile hodgâmlık debretir damarları! Yatmış olan hevesat, birdenbire uyanır. Taife-i nisada serbestî inkişafı, sebeb olmuş beşerde ahlâk-ı seyyienin birdenbire inkişafı."... Bediüzzaman Said Nursî, Risale-i Nur Külliyatı, Sözler - 727

 • Ahmet Zeki

  21.6.2024 15:38:18

  Teşekkürler İbrahim kardeşim. Çok güzel bir konuyu dile getirmişti. Böyle bir uygulama olsa, memleketimizin çoğu problemi hallolur.

 • Ahmet Cemil Çökren

  21.6.2024 10:56:57

  Allah razı olsun. Bu konu sürekli gündeme gelmeli ve ifsad komitelerinin foyası meydana çıkmalı. Bizim Müslüman kardeş, abla ve ağabeylerimizi içine kadar işledi. Çalışmayan hanımı değersizleştirdiler. Değer kazanmak için bile çalışan hanımlar var. Yazıklar olsun zalimlere ve satranç oyunlarına. https://www.yeniasya.com.tr/ahmet-cemil-cokren/kadinlar-iki-iste-calismali-mi_499364

 • Mustafa Said Kara

  21.6.2024 10:24:10

  Ülkede her alanda kadınları da iş hayatına sokan batılı kafa olmasaydı şu anda işsizlik diye bir sorun olmazdı. Bir tarafta işsiz erkekler ordusu var, bir maaş girmeyen aileler var, diğer tarafta çift maaşlı aileler var.

 • Pelin Kurukahveci

  21.6.2024 10:22:11

  Ailenin selameti için kadınların iş hayatından dışlanması gerektiğini ifade etmeniz ne kadar doğru acaba? Üstadımız biz kadınlara tavsiye babında erkeklere minnet edeceğinize evlenmeyin, geçiminizi köylü kadınlar gibi çalışarak kazanın demiştir.

(*)

Namaz Vakitleri

 • İmsak

 • Güneş

 • Öğle

 • İkindi

 • Akşam

 • Yatsı