"Ümitvar olunuz, şu istikbal inkılâbı içinde en yüksek gür sada İslâm'ın sadası olacaktır."

Piyasalar

Atatürkçülük dersiyle bilim dışılığa devam

Kâzım GÜLEÇYÜZ
22 Haziran 2021, Salı
Pandemi sürecindeki “performans”ı ortada olan Millî Eğitim Bakanının, bir soruya verdiği cevap, AKP iktidarının 19. yılında kendi hazırladığı müfredatta resmî ideoloji ve devrim propagandasının tamgaz devam ediyor olması vâkıasını bir defa daha teyid etmiş oldu.

İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük dersi üzerinden yapılan bu propagandanın bazı örneklerine Hürriyet’in EBA eklerinden göz atalım:

12.1.21 tarihli ekten: Türkiye Cumhuriyetinin laik bir sisteme hazırlanması, dinî nitelikler barındıran halifelik makamının yeni rejimle uyuşamayacağını gösterdi. Kaldırıldı ve ileride yapılacak inkılâpların önü açıldı.

16.2.21 tarihli ekteki bazı konular: Atatürk ilkeleri, Tevhid-i Tedrisat Kanunu, laiklik, halifeliğin kaldırılması, Atatürk milliyetçiliği...

23.2.21 tarihli ekten: Şapka, kılık ve kıyafet düzenlemeleriyle hem toplumda laiklik anlayışı güçlendirildi, hem de kıyafette birlik sağlanarak Atatürkçülüğün halkçılık ilkesi doğrultusunda sosyal eşitlik sağlanmış oldu...

2.3.21: Halifeliğin kaldırılmasıyla laik devlet yolundaki en önemli adım atıldı. Şer’iye ve Evkaf Vekâleti kaldırıldı. 1928’de “Devletin dini İslamdır” maddesi anayasadan çıkarıldı. 1937’de Atatürk ilkeleri anayasaya eklendi. 

9.3.21: Temel esasları Atatürk tarafından belirlenen gerçekçi fikir ve ilkelere Atatürkçülük veya Atatürkçü düşünce sistemi denir. İnkılâplar Atatürkçü düşünceyi devlet ve toplum hayatında somutlaştırmayı hedefler.

Dikkat çeken ilginç bir nokta da şu: Hürriyet’in EBA ekindeki bütün derslerde katkıda bulunan yönetici ve öğretmenlerin isimleri tek tek yazılırken tek istisna TC İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük. Acaba sebebi ne olabilir? 

Niye gizleniyor: Bu dersle ilgili içerik ve örnek soruları “İyi saatte olsunlar” mı hazırlıyor?!

Aktardığımız bu örnekleri, Erdoğan’ın “Bizden önce eğitimde kılık kıyafetten müfredata kadar hemen her alanda vesayetçi, tek tipçi zihniyetin renkleri hâkimdi. Eğitim öğretim sistemimizi de bu jakoben bakış açısının tasallutundan kurtarmaya çalıştık” sözleriyle beraber de değerlendirmek icab ediyor.

Vesayetçi ve tek tipçi zihniyetin tasallutunu, o zihniyetin dayandığı resmî ideolojiyi aynen muhafaza ve takviye edip sürdürerek ve ömrünü uzatarak mı kıracaksınız? Geçiniz!

Prof. Halil Berktay’ın dediği gibi: “Atatürk ilkeleri diye bir ders olamaz. Bu ders bilim dışıdır.”

Okunma Sayısı: 2444
YASAL UYARI: Sitemizde yayınlanan haber ve yazıların tüm hakları Yeni Asya Gazetesi'ne aittir. Hiçbir haber veya yazının tamamı, kaynak gösterilse dahi özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan haber veya yazının bir bölümü, alıntılanan haber veya yazıya aktif link verilerek kullanılabilir.

Yorumlar

(*)

(*)

(*)

Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. İstendiğinde yasal kurumlara verilebilmesi için IP adresiniz kaydedilmektedir.
 • Sezai MUMCU

  22.6.2021 12:12:19

  1) Herbiri 1896 tarihli Avam Kamarasinda aciklanan GLADSTONE PLANININ LOZAN ANTLASMASINDA sartnameleri KUR'AN emirlerini, yargi ve yasama ve sosyal hayata yansimalarini Kuran Harfleri, Islami örf ve adetlere uygun giysiler, Ezan-i Muhammedi, Kur'an egitimi veren tüm yerler, Hilafet Makami, Fetih Camii Ayasofya Kur'an ve Islam'i cagristiracak hak iddia edilecek hicbirsey birakilmayacak bunu Türkiye kabul eder ve taahüt ederse bütün NEMALARI, SÖHRETLERI kendilerine bicebilecekler mal mülk hakkinda istedikleri sahsi tasarrufu kullanabilecekler ve kendilerini koruyacak bir IZM te'sis edilecek (Kemalizm) buna muhalif olusumlara mahal vermeyecek kaos ortami yaratmak icin ise DINSIZ KOMÜNIST PKK nin kurulmasini dessas Ingiliz garanti eder.

 • Sezai MUMCU

  22.6.2021 12:11:53

  2) Zaten Filistinde SATIN ALINAN ALCAK, HAIN BIR OSMANLI SUBAYI, INGILIZIN ISTANBULU ISGALI SIRASINDA el bebek, gül bebek imtiyazlarla Anadoluya gönderilmis; git milleti hazirla emrini dessas Ingilizden almistir. GLADSTONE PLANI 12 EYLÜLün bugüne kadar yasatilip Demokrasiyi önlemesini de icerir. Icteki müsbet akalliyet mensublarinin ve yasanan haksizliklari kaleme alanlarin katli dessas Ingilizin EMRIDIR. ABD, Fransa, Yunan , Ermenistan, herzaman taserondur! Dolayisiyla GLADSTONE PLANININ TAHRIBATLARINI tek tek ele almak UZUN is! Bunlari topyekün MAGLUB EDECEK GÜC NE BILIYORUZ! KUR'AN yolunu tikamak icin DEAS gibi kafirleri kötü ahlaklariyla Dünya'ya musallat eden DESSAS INGILIZ ve TASERONLARI bu pisligi de Kemalist Türkiye'nin KEMALIZMINI yasatmak ve kahramanlik kaynagi yapmak icin ona tevdi ediyorlar.

 • Hüseyin İlhan

  22.6.2021 09:49:57

  Samimi dindarlarımızın bu baskıcı ve totaliter anlayışı hakim kılan kimlermiş görmelerini diliyor ve o hesap vercekleri oyları iman sahibinin basireti ve feraseti ile istimal etmelerini yüce rabbimden niyaz ediyorum.

 • Okur

  22.6.2021 08:42:30

  “..Düzgün bir tarihçilik ve tarih öğretimi, tarihi olaylarla aranıza bir mesafe koyabilmenizi ve soğukkanlı bakmanızı gerektirir…”

 • Ali ok

  22.6.2021 07:31:36

  Doğru ifade geçiniz. Geçmişi kotuleyerek aynısının fazlasını yapmak

(*)

Namaz Vakitleri

 • İmsak

 • Güneş

 • Öğle

 • İkindi

 • Akşam

 • Yatsı