"Ümitvar olunuz, şu istikbal inkılâbı içinde en yüksek gür sada İslâm'ın sadası olacaktır."

Piyasalar

Bu hizmetin Sahibi, onu ortada bırakmaz

Kâzım GÜLEÇYÜZ
24 Temmuz 2022, Pazar
Bilindiği gibi, vaktiyle bize tevdi edilen ve bunca senedir karınca kaderince yerine getirmeye çalıştığımız vazifeleri genç nesillere devretme hususunu her fırsatta gündeme taşıyoruz.

Bu konudaki çabalarımız devam ederken, Külliyattaki ipuçları önümüzü aydınlatıyor.

Onuncu Lem’a’da bu kudsî hizmetin üç nevi kerametinden biri olarak okuduğumuz “O hizmeti ihzar etmek (hazırlamak) ve hâdimlerini (hizmetkârlarını) o hizmete sevk etmek cihetidir” ifadesi bunlardan biri.

Nur’un birinci talebesi Hulûsi Yahyagil’in Barla Lâhikası’ndaki mektuplarında Üstada hitaben yazdığı şu çok manidar pasajlar da:

“Risale-i Nur gerçi zahiren sizin eserinizdir, fakat nasıl ki Kur’an-ı Mübin Allah’ın kelâmı iken Seyyid-i Kâinat, Eşref-i Mahlûkat Efendimiz nâsa (insanlara) tebliğe vasıta olmuştur; siz de bu asırda yine o Furkan-ı Azîm’in nurlarından bugünün karmakarışık sarhoş insanlarına emr-i Hakla hitap ediyorsunuz. Öyle ise; O Hakîm-i Rahîm, size bu eseri yaptırtan, o Nurları ayak altında bıraktırmaz. Elbette ve elbette fânilerden, belki de hiç ümit edilmediklerden sahipler, hâfızlar, ikinci, üçüncü, hattâ onuncu derecede mübelliğler, nâşirler halk buyurur itikadındayım.”

“Üstadım, müsterih olunuz, bu Nurlar ayak altında kalamazlar. Onları dellâl-ı Kur’an’dan enzar-ı cihana (cihanın nazarına) vaz’ eden Hâlık (cc) bizim gibi kimsenin ümit ve tahayyül etmeyeceği âciz insanlarla bile neşr ü muhafaza ettirir. ‘Bu işi ben sa’yim (çalışmam) ile, kudretim ile kazandım’ diyen hüddam (hademeler) o gün görecekler ki; o mukaddes hizmet, zahiren ehliyetsiz görünen, hakikaten çok değerli diğerlerine devredilmiş olur kanaatindeyim.”

Denizli şehidi Hafız Ali’nin yine Barla Lâhikası’ndaki bir mektubunda geçen sözleri de: 

“Hizmet-i Kur’an’dan fakirin hissesine iki erkek ve bir kız çocuğu düşmüş imiş. Aynı emri alıp gelirken düşünüyordum; acaba akraba-i taallûkatımda çocuklar var, hangisini intihab edeyim? Benim bu düşünceme manen denilmiş ki: Hay Ali! Kendi reyine muhtar değilsin. Onun intihabı başka kapıya aittir. Üç gün sonra Yaşar ve Necati isminde iki çocuk, bana hem refik, hem ders arkadaşı ve bir derece onlara kalfa olarak tayin edildim.”

Hizmetin Sahibince tayin edilecek ekipleri bu teslimiyetle aramaya devam ediyoruz.

Okunma Sayısı: 3066
YASAL UYARI: Sitemizde yayınlanan haber ve yazıların tüm hakları Yeni Asya Gazetesi'ne aittir. Hiçbir haber veya yazının tamamı, kaynak gösterilse dahi özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan haber veya yazının bir bölümü, alıntılanan haber veya yazıya aktif link verilerek kullanılabilir.

Yorumlar

(*)

(*)

(*)

Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. İstendiğinde yasal kurumlara verilebilmesi için IP adresiniz kaydedilmektedir.
 • H.Bulat

  24.7.2022 22:02:06

  Emaneti devredeceğimiz gençler .Ah o gençler 15 Temmuz depreminin enkazı altında kalan milyonlarca gencin vebalini kim çekecek.Binlercesi zulmün tramvasını yaşadılar. Allah cc budanan fidanlar gibi daha gür yeşermelerini nasip etsin inşaallah.

 • Hüseyin

  24.7.2022 19:14:04

  Kazım kardeş, bunu bizden evvel gelen ağabeyler düşünmezdi. Bizlerde sizin gibi gelen kardeşleri düşünmezdik. Allah bu davanın sahibidir Kazım kardeş. Onun için, üzülme düşünme. Bu şler tayinle olmaz. Davanın sahibi Allah boş bırakmaz.

 • Ozan

  24.7.2022 13:15:44

  “İşte, ey iki hayatın ruhu hükmünde olan İslâmiyeti bırakan iki ayaklı mezar-ı müteharrik bedbahtlar! Gelen neslin kapısında durmayınız! Mezar sizi bekliyor, çekiliniz. Ta ki, hakikat-ı İslâmîyeyi hakkıyla kâinat üzerinde temevvüc-saz edecek olan nesl-i cedîd gelsin.” Bediüzzaman

 • Tarık Bey

  24.7.2022 12:32:10

  Kazım bey her kuran hadimi talebesi ihlas ile vazifesini yapıp iradesinin haķkını versin gerisine karışmasın. Allah bu dini mubini hiç bir zaman sahipsiz bırakmadı bırakmayacaktır.

(*)

Namaz Vakitleri

 • İmsak

 • Güneş

 • Öğle

 • İkindi

 • Akşam

 • Yatsı