"Ümitvar olunuz, şu istikbal inkılâbı içinde en yüksek gür sada İslâm'ın sadası olacaktır."

Piyasalar

Bu vatan hepimizin

Kâzım GÜLEÇYÜZ
09 Haziran 2022, Perşembe
Dışlama, ayrıştırma, gerilim, kutuplaştırma, kamplaştırma, dayatma... üzerine bina edilen iktidar siyasetlerinde öne çıkarılan temalardan biri “vatanseverlik.”

Geçmiş dönemlerde daha ziyade resmî ideolojinin devrim muhafızlarınca çok kullanılan “Bu vatanı sokakta bulmadık” söylemi, şimdi bu iktidar çevrelerince seslendiriliyor.

Sanki vatan yalnızca bunlara ait; vatanı sevmek de münhasıran bunların tekelinde...

İktidar ortağının bir zamanlar çok kullandığı slogan “Ya sev, ya terk et” değil miydi?

Oysa bu tekelci yaklaşımın demokraside de, çağımız dünyasında da yeri yok. Vatan, bu sınırlar içinde yaşayan herkesin ülkesi.

Dini, dünya görüşü, etnik kökeni, siyasî kanaat ve tercihi, sosyal statüsü... ne olursa olsun, bu devletin vatandaşı olan herkesin en önemli ortak paydalarından biri vatan.

Cumhuriyet tarihinin en renkli, çeşitli, çok sesli ve dinamik parlamentosu olan Birinci Millet Meclisinde çok farklı dünya görüşlerine sahip olan milletvekilleri, bu farklılıklarını koruyarak Kurtuluş Savaşında son derece sıkı ve güçlü bir dayanışma ortaya koydular.

Vatan düşman işgalinden böyle kurtarıldı; zafer ve “Gazi Meclis” ünvanı böyle kazanıldı.

Sonraki dönemlerde, hele hele şu sıralarda arz-ı endam edenlerin hiçbiri, vatanseverlik konusunda o Meclisin eline su dökemez.

Ve vatan sevgisi, vatanseverlik kimsenin tekeline alınamaz ve tekelinde tutulamaz.

Kaderin sevkiyle bilhassa son asırlarda çok farklı coğrafyalardan gelen göç dalgalarıyla bu topraklarda buluşan nesillerin bir araya gelip kaynaştığı, akraba olduğu, sevinç ve acıları, nimet ve külfetleri paylaştığı, sıkıntı ve zorluklara beraberce göğüs gerdiği bu mübarek vatan bir kesimin değil, hepimizin.

Vatan için verilen şehitlerin dünya görüşü ve siyasî aidiyeti hiç konu ediliyor mu, edilebilir mi? Buna yeltenilmesi önce onların ruhaniyetine saygısızlık olarak addedilip toplum vicdanı tarafından reddedilmez mi? 

Din, ezan, bayrak gibi değerlerimiz nasıl ortaksa ve kimsenin inhisarına hapsedilemezse, vatan da öyle. Onun için, dışlayıcı ve tekelci sözde “vatanseverlik” söylemlerinin, gerilim üretmeyi amaçlayan temelsiz provokasyonlar olmaktan öte hiçbir manası yok.

Toplumda da karşılığı yok ve olamaz.

Okunma Sayısı: 2577
YASAL UYARI: Sitemizde yayınlanan haber ve yazıların tüm hakları Yeni Asya Gazetesi'ne aittir. Hiçbir haber veya yazının tamamı, kaynak gösterilse dahi özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan haber veya yazının bir bölümü, alıntılanan haber veya yazıya aktif link verilerek kullanılabilir.

Yorumlar

(*)

(*)

(*)

Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. İstendiğinde yasal kurumlara verilebilmesi için IP adresiniz kaydedilmektedir.
 • YAHYA YILDIZ

  9.6.2022 11:23:26

  Demokrat bir nur talebesinin İslamca, insanca ve vatandaş olarak bakışını yansıtan, herkesi kucaklayan oldukça güzel, isabetli ve istikametli bir makale olmuştur. Kazım Beyi bu makale ve diğer yazılarından dolayı canı gönülden tebrik ediyorum.Allah razı olsun...

 • Hüseyin İlhan

  9.6.2022 10:59:14

  AKPMHP ve avanelerinin ikide bir 'Vatan-millet,şehit ,istismarlarına şahit oluyoruz. Bu sözleri söyleyenelr milli ve dini hassasiyetleri şahsi ve siyasi menfaatleri için değirmen taşından daha fazla öğütüp-yıpratıyorlar. Bunlara soruyorum:Sizler milyonların ve ülkemin soyulmasına neden olan 'garanti geçiş,kullanım ve döviz üzerinden yapılan ihale sözleşmelerinize imza atarken 'vatansever,milli ve dini değerlerine, sahip değilmiydiniz. Bu ülkenin bekasına,milletin ve ülkemin milyarlarca(trilyon doların üzerinde)bir kaybına neden olan ve yine milyonlarca din kardeşimizin mülteci haline düşmesine,yüzbinlerin hayatını kaybetmesine neden olan SURİYE probleminde neden menfi rol aldınız.Neden arabuluculuk yaparak ateşi anında söndürmediniz.Bu problemden yegane karlı çıkan TERÖRİST,KATİL VE CANİ DEVLET İSRAİL iken hala neyin inadındasınız.

 • Oğuz Yiğiter

  9.6.2022 06:49:22

  Hamaset siyasetinin devri geçti, geçiyor. Şimdi geçerli olan milletin refah seviyesini arttırma, daha iyi hizmet ve insan hakları, adalet ve özgürlükler yarışında dünya standartlarını yakalama yarışı dönemi artık... Aksine diretenler çok yakın bir gelecekte boylarının ölçüsünü alacaklar... Tebrikler, dualar...

 • Ferhat ardıç

  9.6.2022 01:13:57

  Ben toplumda çok önemli kayıplar olduğunu görüyorum maddi ve manevi acaba bana mı öyle geliyor.Bu konu üzerinde ne düşünüyorsunuz yazar saniz iyi olur

(*)

Namaz Vakitleri

 • İmsak

 • Güneş

 • Öğle

 • İkindi

 • Akşam

 • Yatsı