"Ümitvar olunuz, şu istikbal inkılâbı içinde en yüksek gür sada İslâm'ın sadası olacaktır."

Piyasalar

Bu yaklaşım hâkim olsaydı KHK faciası olmazdı

Kâzım GÜLEÇYÜZ
20 Haziran 2021, Pazar
Merhum 9. Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel’in adalet ve hukuk noktasındaki duyarlılığını gösteren çok önemli, çarpıcı ve manidar örneklerden birini de KHK’lar konusuna yaklaşımında görüyoruz.

1987’de Meclisteki bütçe görüşmelerinde DYP Genel Başkanı olarak yaptığı konuşma:

“Yapacağım ikinci ikaz Kanun Kuvvetindeki Kararnamelerdir. KHK fikrini eleştiriyor değilim. Çünkü Kanun Kuvvetinde Kararname fikri 1969’da Adalet Partisi’nin programında mevcuttur. Yalnız, ifrattan tefrite gidilmesini eleştiriyorum.  

“KHK’larla herşeyi halledemezsiniz. Bilhassa kişi haklarıyla ilgili KHK olmaz, olmaması lâzımdır. Temel hakları düzenleyen KHK olmaz. Temel haklar mutlaka Meclislerin işidir. 

“Ayrıca devlet memurlarının, çalışanların haklarını tanzim eden KHK’lar da olmaz. Bunlar kazanılmış hakları zedeleyebilir. 

“Onun içindir ki KHK’ları herşeye teşmil etmekte, herşeye götürmekte yarar yoktur. Bunu sınırlı götürmek lâzımdır. 

“KHK’larda Meclisler yasama yetkilerini kısmen icraya devretmektedirler. 

”KHK’lar daha çok ekonomik faaliyetlerin daha çabuk görülmesi için düşünülmüştür. Öyle de olmalıdır bana göre. Ama bunu bir toplumun her safhasına teşmil ederseniz o takdirde işin içinden çıkma imkânınız olmaz.

“KHK’ları 1982 Anayasası şöyle tanzim etmiş: KHK çıkar çıkmaz Meclislere sevk olacak. Meclisler bunu öncelikle ve acele olarak konuşacak.”

Demirel bunları söyledikten sonra sözü o günkü duruma getirerek, dönemin merhum Özal başkanlığındaki ANAP hükümeti tarafından 211 KHK çıkarıldığını, 65’inin Mecliste onaylandığını, 2’sinin reddedildiğini, kalan 144’ünün ise icra edildiği halde Meclis onayından geçmediğini belirtiyor ve anayasaya rağmen ortaya çıkan bu durumu eleştiriyor.

Ve devamında şöyle diyor:

“Meclis, içinden çıkardığı hükümete karşı da yerini korumalıdır. Bu müessese sessiz milyonların gözü, kulağı, eli ve ayağıdır. Sessiz milyonların hukukunu korumalıdır.”

KHK’larla nice temel hakların yerle bir edildiği ve bunlar olurken Meclisin esamesinin dahi okunmadığı 15-20 Temmuz OHAL sürecinde de böyle bir sese çok ihtiyaç vardı.

Mağdur ve sessiz milyonların hukukunu savunmak adına.

Ama ne yazık ki o ses duyulamadı...

Okunma Sayısı: 4598
YASAL UYARI: Sitemizde yayınlanan haber ve yazıların tüm hakları Yeni Asya Gazetesi'ne aittir. Hiçbir haber veya yazının tamamı, kaynak gösterilse dahi özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan haber veya yazının bir bölümü, alıntılanan haber veya yazıya aktif link verilerek kullanılabilir.

Yorumlar

(*)

(*)

(*)

Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. İstendiğinde yasal kurumlara verilebilmesi için IP adresiniz kaydedilmektedir.
 • Okur

  20.6.2021 12:55:23

  Ya Semî’ Ya Allah…

 • Hüseyin

  20.6.2021 11:40:30

  Ah Kazım kardeşim yahu, büyük bir yaraya neşter vurdun. Hususiyetle 15 Temmuz karanlık hareketinden sonra, Erdoğan bunu tepe tepe kullandı. Yani, bir çok iş, kılıfına uydurulup kanunsuz yapıldı.

 • Aysuna

  20.6.2021 10:41:50

  Allah(cc)razı olsun Kıymetli Abim ...Rabb'im "Gerçek Müflis"olarak âhirete gitmekten,Allah'ın rızasını kaybetmekten,kul hakkına girmekten muhafaza eylesin!!

 • Oğuz Yiğiter

  20.6.2021 07:12:43

  Gel de, arama; "gök kubbeyi başınıza geçiririm." diyebilecek etkinlikteki bir demokratik muhalefetin sesi, Merhum Demirel'i. Bir kez daha rahmetle anıyoruz bu vesile ile. Tebrikler, dualar....

 • Halil İbrahim Karahan

  20.6.2021 05:48:29

  Allah razı olsun

 • Asım

  20.6.2021 05:17:17

  Evet o ses duyulmadığından akp bu kadar pervasızlaştı eğer o sesin sahibi rahmetli Demirel olsaydı bunları şimdiye kadar 50 kez hükümetten göndermişti.

(*)

Namaz Vakitleri

 • İmsak

 • Güneş

 • Öğle

 • İkindi

 • Akşam

 • Yatsı