"Ümitvar olunuz, şu istikbal inkılâbı içinde en yüksek gür sada İslâm'ın sadası olacaktır."

Piyasalar

Cemaatler de demokratikleşmeli

Kâzım GÜLEÇYÜZ
11 Şubat 2020, Salı
GazeteDuvar yazarı İslam Özkan, İbrahim Özdabak’la birlikte aldığımız malûm cezalarla başlayıp demokrasimizin güncel sorunlarıyla devam eden çeşitli konularda sorular sordu ve biz de cevapladık.

Mülâkattan bazı anekdotlar aktaralım:

* Dinin demokrasiyle bağdaştığını, hak, hukuk ve adaletin aynı zamanda dinin de emri olduğunu anlamaları lâzım dindarların. Bediüzzaman Said Nursî, yüz küsur yıl öncesinden itibaren bu konuyu işlemiş. Meşrutiyete sahip çıkmış. Yine Said Nursî’nin 2. Abdülhamid döneminde söylediği “Padişah Peygamberimizin (asm) emrine itaat etse ve yoluna gitse halifedir. Biz de ona itaat edeceğiz. Yoksa Peygambere tâbi olmayıp zulmedenler padişah da olsalar hayduttur” sözü bu ilkeli duruşun altını çiziyor. Ayrıca zaman toplumsal ve kolektif irade zamanıdır. Adaleti ve demokrasiyi hiçe sayan tek adam yönetimleri İslama büyük zarar veriyor. Dindarların “Başımızda bir halife olacak, biz de ona itaat edeceğiz” düşüncesinden çıkmaları gerekiyor. İslamın özgürlükçü, demokrasiyle bağdaşan bir yorumunu benimsemeleri lâzım ki bu sıkıntıları aşabilelim.

* Söylediğimiz şeyler cemaatler için de geçerli. Dinî cemaatler de meşvereti esas almalı, tek adam kararlarıyla hareket etmemeli. Tabana yayılan istişare sisteminin oralara da yayılması gerekiyor. Cemaatler de kendi içlerinde demokratikleşmeli.

* Batının AB başta olmak üzere geliştirmiş olduğu değerler manzumesi, aslında büyük ekseriyeti itibarıyla kaynağını bizim inançlarımızdan alan şeyler. Adaleti, hakkaniyeti, eşitliği, özgürlükleri, insan haklarını, her insanın doğuştan gelen haklara sahip olduğunu, istişareyi, ortak aklı, çevre duyarlılığını, kaliteyi, aldatmamayı, dürüstlüğü esas alıyorlarsa bunların hepsi bizim aslî değerlerimiz. Dolayısıyla bize ait olan değerleri onlar sistemleştirip bugünkü aşamaya taşımışlar. Batıdan geliyor diye onları reddetmek değil, tam tersine kendi değerlerimiz olarak görüp sahip çıkmak gerekir.

* Gerçekten de Türkiye’nin ihtiyacı demokrasi ve hukuk eksenli bir ittifak. Bunu yapabilmek için “Sadece bana demokrasi ve adalet” yaklaşımından çıkıp herkes için adalet isteyen bir yaklaşım taşımak lâzım.

Mülâkatın tamamı bu linkte okunabilir: 

https://www.gazeteduvar.com.tr/yazarlar/2020/02/08/kazim-gulecyuz-dindarlar-halifeye-biat-anlayisindan-vazgecmeli/

Okunma Sayısı: 3398
YASAL UYARI: Sitemizde yayınlanan haber ve yazıların tüm hakları Yeni Asya Gazetesi'ne aittir. Hiçbir haber veya yazının tamamı, kaynak gösterilse dahi özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan haber veya yazının bir bölümü, alıntılanan haber veya yazıya aktif link verilerek kullanılabilir.

Yorumlar

(*)

(*)

(*)

Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. İstendiğinde yasal kurumlara verilebilmesi için IP adresiniz kaydedilmektedir.
 • Erdem MASTAR

  18.2.2020 10:35:38

  Yazılarınız yaralarımıza merhem oluyor islamcıların yönetimindeki ülkemiz kan ağlıyor necip fazıl kısakürek dediği gibi Geminin sahibi kaptandır gerisi muratabattir kalbin sahibi ALLAH dır gerisi teferruattir siz ülkedeki zulmü her zaman dile getirin adetlerin tesisine yardim edin gerisi teferruattir

 • feyzullah ayhan

  11.2.2020 22:14:42

  Malesef bazı mensuplar da kendilerini ahfeşin keçisi olmaktan kurtaramıyorlar alenen iradelerini birilerinin cebine koymuş ,düşünme ve karar verme iradelerini kaybetmişlerdir.Doğru yanlış araştırmadan fikir beyan etmeden "abeler bilir" moduna düşmüşlerdir.Elbette böylesi bir yerden de sağlıklı bir netice çıkmaz.

 • Yusuf taha

  11.2.2020 18:09:28

  Maalesef dini gruplar,cemaatler,tarikatler kendini kur 'an ve sünnetin,hâk ve hakikatin ūstünde gören bir ego,kibir,asabiyet ve grup taassubu içindeler.bu hastalıklardan ancak eleştiriye açık olmakla kurtulabilirler.toplulukları felakete sürüklüyorlar.Allah hepsini ıslah etsin...

 • Ali Tam

  11.2.2020 10:28:54

  Istisare nedir, nasil yapilir, neler hakkinda istisare yapilabilir, neler KIRMIZI cizgiyi gecer bunlarin tam bilindigini sanmiyorum. "Onlar islerini istisare ile yaparlar" övgüsü Allah'tan kullarina yol ve kaide ve övgü. Demekki akil, kalb unsurlarini Allah rizasi dogrultusunda amelî islerde o islere baslamadan evvel kullanmak iki kisi ve fazlasi icin DEMOKRATIK, ADIL bir yöntemdir. Hatta kisi TEK olsa VICDANINA danisarak istisare eder! Yapilacak ise evet veya hayirla karar vermek insani KADER NOKTASINDA MUTLAK SORUMLU YAPACAKTIR. Asr-i Saadette vefat eden kisi hakkinda iki veya üc sahabe iyi biliriz demisse Peygamberimiz ASM o kisiye Cennet vacib olmustur demistir. Aksine iki veya üc sahabi kötü biliriz demisse Peygamberimiz ASM kararlarini hic sorgulamaz, o kisiye Cehennem vacib olmustur demistir. El hasil hem hayat hem de memat hakkinda istisare haktir ve dogru yoldur. Aklini tek adamin cebine koyup "Agam bilir" diyenler istisareden nasibsiz gafillerdir.

 • Abdurrahman

  11.2.2020 09:09:29

  " Dinî cemaatler de meşvereti esas almalı, tek adam kararlarıyla hareket etmemeli. Tabana yayılan istişare sisteminin oralara da yayılması gerekiyor. Cemaatler de kendi içlerinde demokratikleşmeli." olmazsa olmaz kural budur.

 • Abdurrahman AYDIN

  11.2.2020 00:53:46

  Evet. "Korkmayınız! Medeniyet, fazilet, hürriyet âlem-i insaniyette galebe çalmaya başladığından bizzarûre terazinin öteki yüzü şey'en fe-şey'en hafifleşecektir." (Münazarat) "Medeniyet-i İslâmiyenin, medeniyet-i hâzıradan farkı, yalnız menahî ve rezâil ve esaret-i nefisten men'dir." (Makâlât) "Avrupanın medeniyeti heves ve heva ve tahakküm üzerine bina edildiğinden ihtilalci komitelerle kurtlaşmış bir ağaç hükmüne girdiği cihetle Asya medeniyetinin galebesine kuvvetli bir delil hükmündedir." (H. Şâmiye) "İnşallah istikbaldeki İslamiyetin kuvvetiyle medeniyetin mehasini galebe edecektir." (H. Şâmiye)

(*)

Namaz Vakitleri

 • İmsak

 • Güneş

 • Öğle

 • İkindi

 • Akşam

 • Yatsı