"Ümitvar olunuz, şu istikbal inkılâbı içinde en yüksek gür sada İslâm'ın sadası olacaktır."

Piyasalar

Enes’leri kaybetmeyelim

Kâzım GÜLEÇYÜZ
14 Ocak 2022, Cuma
Enes Kara’nın derin bir inanç krizi ve ümitsizlik halet-i ruhiyesi içinde gerçekleşen intiharını, önyargılara dayanan tek taraflı suçlamalara, algı ve linç operasyonlarına konu ve malzeme yapmanın kimseye faydası yok.

Ama bu yürek yakıcı olaydan herkesin çıkarması gereken çok önemli dersler mevcut.

Konunun odak noktası gençlerle iletişim.

Ailelerden eğitim kurumlarına ve cemaatlere, siyasete ve yönetim kadrosuna herkesi ve her kesimi ilgilendiren hayatî bir mesele.

Daha çok siyasî tercihleri bağlamında konu edilen Z kuşağının dünya görüşü, hayata bakışı, aile ve çevre ilişkileri ihmal ediliyor.

Enes örneğinden devam edecek olursak:

Yazdıklarından anlaşılan o ki, bu gencimiz “aile baskısı” olarak nitelediği durumdan çok bunalmış. Hiç istemediği halde tıpa da, kaldığı eve de ailesinin ısrarlı talebiyle gitmiş.

“Sürekli telefonuyla oynuyordu” diyen baba ise, bu iletişim kopukluğuna çareyi, oğlunu cemaat evine emanet etmekte bulmuş.

Oradakiler sıkıntıyı fark etmişler, ama görünen o ki, onlar da Enes’in kendisini iyice kapatan bu tavrı karşısında çaresiz kalmışlar.

Bu tür haller karşısında ne yapılması gerektiğini iyi bilen profesyonel bir psikolog devreye girseydi sonuç değişir miydi? Belki.

Enes’in dramı, kendi dünyasında sadece yakın arkadaşlarıyla paylaştığı bir inanç krizine girmiş olması. Sorularını çekinmeden sorabileceği bir ortam bulsaydı ve tatminkâr cevaplarını alabilseydi böyle olur muydu?

Zübeyir Gündüzalp’in “Teessür ve ıztırap karşısında kalpten bir parça kopsaydı, ‘Bir genç dinsiz olmuş’ haberi karşısında o kalbin atom zerratı adedince param parça olması gerekirdi” dediği yakıcı hal yaşanır mıydı?

İstemediği bir okul ve evde iyice bunalıma giren Enes’in daralan ruhunu, zoraki tahsil ettiği ve derslerindeki başarısızlığı “Notlarım berbat” diyerek ifade ettiği branştaki kronik sorunlar, emeğe saygı gösterilmemesi, gelecek kaygısı ve umutsuzluk iyice bezdirmiş.

Enes Kara, AKP iktidarında cemaatlerin de dünyevîleşmesine ilaveten, 15-20 Temmuz sürecinin manevî hizmetlerde yol açtığı gerileme ve tek adam rejimiyle demokrasi ve hukuktan iyice uzaklaşılıp ekonominin de bu hale gelmesi sonucu boşluğa düşüp bunalıma giren gençlerimizin ibretli bir örneği.

Okunma Sayısı: 4057
YASAL UYARI: Sitemizde yayınlanan haber ve yazıların tüm hakları Yeni Asya Gazetesi'ne aittir. Hiçbir haber veya yazının tamamı, kaynak gösterilse dahi özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan haber veya yazının bir bölümü, alıntılanan haber veya yazıya aktif link verilerek kullanılabilir.

Yorumlar

(*)

(*)

(*)

Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. İstendiğinde yasal kurumlara verilebilmesi için IP adresiniz kaydedilmektedir.
 • Nabi

  14.1.2022 22:11:36

  Öncelikle Merhum Enes kardeşimize Allah'tan Rahmetler diler ailesine sabr-ı Cemil diliyorum.Rabbim serap 'a hakikatler manzumesi Risale i Nurları doğru okuyup anlayıp dünyevi ve uhrevi dertlerimizin tedavisinde istimal edip kullanabilmesini öncelikle nefsimize /neslimize nasip ve müyesser eylesin .Okullarımızda ders,başucu kitabı olarak okutulsa bu gibi müessif hadiseler vukubulurmuydu.Asla ve kat 'a böyle elim vakıalar kesinlikle olmazdı.Sadece ahireti değil, dünya saadeti de istiyenlerde Risale-i Nurlar' a sarılmalı.Cenab- ı Allah C.C. bu pırlanta misal eserlerin yazılıp okunmasına vesile kıldığı Üstadımız dan ebeden Razı olsun Amin.Kaleminize, yüreğinize sağlık.

 • S.topuz

  14.1.2022 16:24:06

  " Senin sayende bir kişinin imana gelmesi,sahralar dolusu kırmızı koyundan daha kıymetlidir" buyuran Allah'ın Rasulü s.a.v. efendimiz bu meşum ve cok üzücü hadiselerin ne kadar önemli olduğunu veciz bir şekilde ifade etmiştir. Bu konuyu bahane ederek Dini cemaatlere,bilhassa siyasetten hiç bir maddi,dünyevi bir menfaat beklemeden iman ve Kur'an hizmetlerini deruhte etme çaba ve gayretinde bulunan R.NUR cemaatlerini hedef alıp linç etmek veya kapatmak hamakatine kalkışmak ahmaklığın en zırvası ( zirvesi) olmalıdır! Rahmetli HOCA NASREDDİNİN dediği gibi"Kendi bindiği dalı kesmek"ten beter bir şeydir! Allah akıl,fikir ve basiret ihsan etsin böylelere. Amiiin.

 • Ali ok

  14.1.2022 15:15:39

  Aynen kim haklı kim haksizdan daha önemli 15 temmuz Türkiye özelinde Müslümanlığa dine ve nesillere tam bir darbe oldu. Dini bilmeden din diyenler istismarcilar iki yüzlü din menfaat işlerine cep menfaatini davanın önüne geçirenler den ahirette davaciyiz.

 • Ahmet

  14.1.2022 13:04:20

  Risale-i Nur ayrıca bir psikolojik destek kitabı, işsizlik, sınırsız istekler, mutsuz çocukluk yılları, gelecek kaygısı vs. sebeplerle ümitsizliğe kapılan gençlere sabır aşılayabilecek ve olaylara güzel bakmayı öğretecek bir rehber, Allah'ı tanıyan, O'na sığınan ve doğru düşünmeyi öğrenen gençler hayata tutunabilir ve Nurlar depresyona karşı çok faydalı olur.

 • Feyzullah Ayhan

  14.1.2022 09:30:52

  2- Saraylarda oturup herşeyi, her tarafı toz pembe görenler halktan, bilhassa gençlerden çoktan kopmuşlardır.Sadece eğitim fakültelerinden mezun olup atama bekleyen 700.000 öğretmen adayı var. Bu insanlar gelecek kaygısı taşımasın da ne yapsın.Üniversiteyi bitirmiş çalışan bir öğretmen asğari ücret kadar maaş alıyorsa gelecek kaygısı taşımasın da ne yapsın.Çıplak maaşı fakirlik sınırında olan uzman bir doktor kaygı duymasın da kim duysun,?

 • Feyzullah Ayhan

  14.1.2022 09:28:55

  1-Tebrikler. Güzel bir tahlil. Ebeveynlerin, bu gençlerin eski devir gençleri olmadığını da bilmeleri lazım. Ayrıca 19 senedir idarede bulunan siyasal iktidarın imanlı nesil yetiştiriyoruz sloganının içinin boş olduğunu da görüyoruz.19 senedir temelini materyalizm ve Kemalizmin oluşturduğu eğitim sisteminin bir tuğlasını bile değiştirmediği/değiştiremediği gerçeğini de unutmamak lazım.Her il'e bir veya bir kaç üniversite açmak önemli ise de daha önemlisi bu okullardan mezun olan ancak iş bulamayan, atanamayan, dayısı olanın atandığı, iş bulduğu,olmayanların ise okulu bitirip hala babasından harçlık istediği,evlenemediği.İnşaatlarda çalışan, semt pazarlarında sebze, meyve satan üniversite mezunu milyonlara iş bulmak. Yoksa iş var beğenmiyorlar, bunlar nankör, nankör gibi yalan ve hezeyanlarla gençlerimizi itham etmek gerçeği değiştirmiyor

 • Toygar

  14.1.2022 08:37:22

  Hay gözünü sevdiğim. Bir kişi çıktı sonunda asıl meseleyi görebilen: "Konunun odak noktası gençlerle iletişim.." Sevindim valla, yalnız değilim bu konuda en azından :(

 • Bülent Bektaş

  14.1.2022 08:31:50

  Çok güzel bir yazı olmuş Emeğinize sağlık Gençlerie el uzatmak lazım Medyada ki yayınlar da rezalet Gerçekten gençlik çok zor durumda Elinizden ne geliyorsa yapalım Kazım bey

 • Ali

  14.1.2022 05:46:36

  Enes' mize Allah af ve mağfiret etsin 1- Enes; yazdığı notta: "11.sınıftan itibaren müslüman değilim" diyor. Yani ateist değil deist. " Aike ve. yakın çevresinin Süper Türkiye baskı ve güzellemesinden bıkıp usanmış. Enes rh aslında soyut İslam' a dine inanmıyor değil( bilmiyoruz). O haksız empatisiz adaletsiz despotik, egemenlerin hakimlerin dinine ünanmıyor! Yani hüküm ve güç sahipleri, müslümansa, ben öyle müslüman değilim, onların dininden değilim" diyor. Burası apaçık.

 • H.ibrahim Karahan

  14.1.2022 05:02:09

  Allah her türlü kötülüklerden korusun

 • Bahtiyar Ç.

  14.1.2022 00:41:33

  Kazım abi yazınız anlamlı ve istifadeli olmuş. Allah razı olsun.

(*)

Namaz Vakitleri

 • İmsak

 • Güneş

 • Öğle

 • İkindi

 • Akşam

 • Yatsı