"Ümitvar olunuz, şu istikbal inkılâbı içinde en yüksek gür sada İslâm'ın sadası olacaktır."

Piyasalar

Fitnenin panzehiri

Kâzım GÜLEÇYÜZ
18 Haziran 2024, Salı
Vefatının 9. yıldönümünde bir kez daha rahmetle yad ettiğimiz 9. Cumhurbaşkanı merhum Süleyman Demirel, 12 Eylül darbesinden yaklaşık iki yıl sonra, 26.8.1982'de kendisiyle yapılan sohbette şunları söylemişti:

Fitne zaman zaman başarılı olur. Öyle olmasaydı, “Hasetten, vesveseden, büyüden, büyücüden, karanlıktan Allah’a sığınırım” diyen âyetle namaz kılmazdık. Fitne korkulmayacak şey değildir. Münafık korkulmayacak şey değildir. Münafık kâfirden de kötü. Ve insanlık tarihinde, insanla beraber doğmuştur fitne. Bir tek çaresi var; panzehiri mü’min olmaktır. Zaten üç tip insan vardır: mü’min, münafık, kâfir. Doğduğu günden beri böyle olmuştur. 

Bence, münafıktan veya kâfirden yılmadan mü’min olmaya devam etmek lâzımdır. Hep böyle olacak. Ve münafıkla kâfirin zaferi olmayacak, mü’minin zaferi olacak. Hep böyle olagelmiştir. Münkesir olmamak lâzım. İnkisara düşmemek, ye’se düşmemek,ümitsizliğe düşmemek, ümitsizlik bataklığına ve çamuruna düşmemek lâzım. 

Âl-i İmran Sûresinin 139. âyetindeki “Üzülmeyiniz, yılmayınız, gevşemeyiniz. İnanıyorsanız, üstün geleceksiniz” buyruğuna uyarak, yılmamak, gevşememek, aynı zamanda rahatlamamak da lâzım. Rahatlık da büyük hastalıktır. Rahat adam ne kavgaya, ne münakaşaya gelemez.

Allah yardımcımızdır ve inanan insanlar için zor yoktur. Zor, aşılarak gelinir. Zaten Kur’an-ı Kerimde birçok yerde inanan insanların zorun üstüne varması, hiçbir şeyden yılmaması, ümitsizliğe düşmemesi, Cenab-ı Allah’ın kelâmı olarak zikredilmiştir. 

Birçok âlimler İnşirah Sûresinin “Feinne maal-usri yüsrâ, inne maal-usri yüsrâ” âyetlerini, her sıkıldığımızda müracaat etmemiz gereken âyetler olarak tefsir ediyorlar ve “Her zorluktan sonra bir kolaylık vardır, her zorluğu bir kolaylık takip eder” şeklinde meale kavuşturuyorlar. Geçenlerde bir vaazda çok başka, değişik bir meal dinledim. Çok güzeldi:

“Zorluğun üstüne varmak, zorluğun üstesinden gelmek, zorluktan yılmamak... Her zorluk, iki kolaylık arasında bir perdedir. Nasıl bir gece, iki gündüz arasında bir karanlık ise...” Yalnız bunun bir şartı var: “İyyâke na’büdü ve iyyâke nestaîn.” Yalnız Allah’a sığının, yalnız Allah’a ibadet edin ve yalnız Allah’tan yardım bekleyin.

İşte ihlâs da budur.

Hak davasının peşindeysek, Tevbe Sûresinin 40. âyetinde ifade buyurulduğu gibi, Hz. Peygamberin Hz. Ebu Bekir’e söylediği, “Mahzun olma yâ Ebâ Bekir, Allah bizimle beraberdir” sözü rehberimizdir. Onun, için, doğru bir davanın peşindeysek mahzun olmayalım. (İslam Demokrasi Laiklik kitabımızdan)

Okunma Sayısı: 2258
YASAL UYARI: Sitemizde yayınlanan haber ve yazıların tüm hakları Yeni Asya Gazetesi'ne aittir. Hiçbir haber veya yazının tamamı, kaynak gösterilse dahi özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan haber veya yazının bir bölümü, alıntılanan haber veya yazıya aktif link verilerek kullanılabilir.

Yorumlar

(*)

(*)

(*)

Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. İstendiğinde yasal kurumlara verilebilmesi için IP adresiniz kaydedilmektedir.
 • Abdullah Tunç

  18.6.2024 20:16:58

  Eğer Demirel devreye gir mesydi,çok kanlı bir darbe olacaktı.Öyle planlanmıştı Bunun en büyük ispatı; za manın genel kurmay baş kanı; İsmail Hakk'ı Karada yının itirafıdır.Ne demişti; "Biz kışlanın kapısından döndük." diye beyanı var. Evet, belki yaptıkları zahi ren demokrasiye aykırı gibi görünüyor ama aslında 28 şubatta yaptığı, kanlı bir ihtilalin önüne geçmektir.Burada da müthiş bir fedakârlık yapmış.28 şubat tavrı kendisini yıpratıyor ama yıllarca açılacak bir yaranın açılmasına izin vermiyor.İşte bundan dola yı tarihi doğru okumak ve tarihi şahsiyetleri doğru öyrenmek ve değerlendir mek lazım.

 • Abdurrahman

  18.6.2024 18:14:48

  Merhum Süleyman Demirel i muarızları yokluğunda anladı, fakat bulunduğu dönemlerde demokratlığı sayesinde kendilerini anlatma imkanı bulan siyasal İslamcılar anlayamadı şimdide anlayamadılar ve anlayamayacaklar.Merhum Demirele Cenabı Allahdan rahmetler diliyorum...

 • Necati

  18.6.2024 18:13:45

  Allah rahmet eylesin. Her insan gibi elbette Süleyman Demirel'in de hataları vardır. İstibdatın ve dehşetli müstebitlerin uzun yıllar hakim olduğu bir ülkede Demokrasi ve adalet mücadelesi vermek kolay mesele değildir. Nitekim tüm darbeler de bu yüzden demokratlara yapılmıştır. Sahte Demokrasi savunucuları ise darbeciler ile hep iş birliği yapmışlardır. 28 Şubat'ta ise Rahmetli Demirel kendi siyasi hayatını riske atarak olması mühtemel büyük bir kanlı darbeyi önlemiştir. Yani 28 Şubat daha az bir zararla anlatılmıştır. Fakat 28 Şubat zihniyetinin devamı olan AKP iktidarı 22 yıllık iktidarı döneminde çok daha büyük tahribatlar yapmıştır.

 • Pelin Kurukahveci

  18.6.2024 10:06:20

  Süleyman Demirel'in evet güzel hizmetleri vardır. Yanlışları yok mudur? Elbette vardır. 28 Şubat döneminde aldığı tavır demokrat misyonun bu günkü hale gelmesinde sebeptir. Bunları da ifade etmek gerekiyor diye düşünüyorum. Topluma malolmuş bir kişilik olarak hatasıyla sevabıyla değerlendirmek, objektif bakış açısıyla ele almak durumundayız. Allah rahmet eylesin mekanı cennet olsun.

 • Hüseyin İlhan

  18.6.2024 08:23:03

  Rabbim gani gani rahmet eylesin.Manayı harfi ile dini,rabbimizi ve efendimizi anlamak başka,bukalemun gibi renk değiştiren,yılan gibi gömlek değiştiren olup sinsice sokan sözde dindar,özünde müslümana kindar başka.

 • bektas.bulent

  18.6.2024 06:00:57

  9. Cumhurbaşkanı merhum Süleyman Demireli tekrardan rahmet ile anıyoruz Rabbimiz cennetinde buluştursun inşallah

 • Erhan

  18.6.2024 01:18:54

  Allah’ım, bizi ne zalim ne de zulme uğrayanlardan etmesin inşallah. Şeytanyahu ve ordularını tezelden darmadağın etsin, ve aynı zamanda, her ülkenin kendi şeytanyahu’larını da ifşa ve ifsad etsin. Masum ve mazlumların kolaylıklarıda bir an önce başkasın inşallah.

 • Burhan Kula

  18.6.2024 00:13:24

  Teşekkürler..

(*)

Namaz Vakitleri

 • İmsak

 • Güneş

 • Öğle

 • İkindi

 • Akşam

 • Yatsı