"Ümitvar olunuz, şu istikbal inkılâbı içinde en yüksek gür sada İslâm'ın sadası olacaktır."

Piyasalar

“Haksızlığa taraftar olmamak”

Kâzım GÜLEÇYÜZ
19 Kasım 2023, Pazar
Üstad Bediüzzaman, kendisini ziyarete gelmek isteyenlerle ilgili bir mektubunda, “sırf Kur’an-ı Hakîmin dellâlı olduğum cihetle” bu talepte bulunanlar için “Bu kapıdan girenleri ale’r-re’si ve’l-ayn (baş ve göz üstüne) kabul ediyorum” diyor ve şöyle devam ediyor:

“Onlar da üç tarzda olur: Ya dost olur, ya kardeş olur, ya talebe olur.

“Dostun hassası (özelliği) ve şartı budur ki: Kat’iyen Sözler’e ve envar-ı Kur’aniyeye (Kur’an’ın nurlarına) dair olan hizmetimize ciddî taraftar olsun; ve haksızlığa ve bid’alara ve dalâlete kalben taraftar olmasın; kendine de istifadeye çalışsın.

“Kardeşin hassası ve şartı şudur ki: Hakikî olarak Sözler’in neşrine ciddî çalışmakla beraber, beş farz namazını eda etmek, yedi kebairi (büyük günahları) işlememektir. (Büyük günahlar Barla Lâhikası’ndaki bir mektupta şöyle sıralanıyor: “Katl (cinayet), zina, şarap, ukuk-u vâlideyn (yani kat’-ı sıla-i rahim/anne baba hukukuna riayet etmeyip alâkayı kesmek), kumar, yalancı şehadetlik, dine zarar verecek bid’alara taraftar olmak.”)

“Talebeliğin hassası ve şartı şudur ki: Sözler’i kendi malı ve telifi (kendisi yazmış) gibi hissedip sahip çıksın ve en mühim vazife-i hayatiyesini onun neşir ve hizmeti bilsin.”

Bu sıralamada ve zikredilen özelliklerde dikkat çeken son derece önemli hususlardan biri:

Ziyaret talebinde bulunanların en dış halkasında yer alan “dost”larda olması gerekli vasıflar içinde “haksızlığa kalben taraftar olmamak” gibi bir maddeye de yer verilmesi son derece dikkat çekici ve manidar.

Öyle ki, dostluk mertebesinde bulunanlarda öncelikle aranan özellikler arasında “beş vakit namaz kılmak ve büyük günahları işlememek” yok, ama “haksızlığa taraftar olmamak” var. (Dostlar için beş vakit namaz ve büyük günahlardan kaçınmak, mektubun devamında dua halkasına dahil olmanın şartlarından biri olarak zikrediliyor.)

Demek ki, her hal ve şartta hakkın ve adaletin yanında durup haksızlığa karşı çıkmak, en geniş halka olan “dost” dairesi içine girebilmenin vazgeçilmez şartlarından biri.

Dostta olması gereken vasıfları “kardeş” ve “talebe”lerin de haiz olması gerekliliğini ayrıca ifade etmeye bile hacet yok. Dostun vasıflarına ilave özellikler, Üstadın yaptığı tasnif ve tarifler çerçevesinde kişiye kardeş veya talebe olma vasfını kazandırıyor.

Dolayısıyla kim tarafından ve kime karşı yapılırsa yapılsın, hiçbir şekilde “haksızlığa taraftar olmamak,” kardeş veya talebe olabilmenin de asgarî şartlarından biri. 

Okunma Sayısı: 3540
YASAL UYARI: Sitemizde yayınlanan haber ve yazıların tüm hakları Yeni Asya Gazetesi'ne aittir. Hiçbir haber veya yazının tamamı, kaynak gösterilse dahi özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan haber veya yazının bir bölümü, alıntılanan haber veya yazıya aktif link verilerek kullanılabilir.

Yorumlar

(*)

(*)

(*)

Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. İstendiğinde yasal kurumlara verilebilmesi için IP adresiniz kaydedilmektedir.
 • Ferhat KUŞÇU

  20.11.2023 00:53:36

  Harika yorum

 • Arif

  19.11.2023 13:50:18

  Bir camiada olan herkese aynı gozle bakilamayacagini bizzat nur cemaati gosterdi. Yeni Asya ve en önde zatialiniz Haksızlıklara, KHK ZULMÜNE, v.b. yiğitçe ve cesur bir eda ile karşı dururken, ekseriyeti güce ram olup, dünyayı onceleyerek Zalimlere dost! oldular. Vesselam...

 • Kazım

  19.11.2023 09:54:42

  Cenab-ı Allah tüm müminlerin kalplerini birleştirsin ! Onları birbirlerine dost, kardeş ve talebe yapsın ! Sizler gibi Hakkı bâtıldan ayırabilme feraset ve basireti versin ! Sizin gibi ağabeylerimizin sayısını arttırsın, zalimlerin, kâfirlerin, günahkârların, fasıkların, münafıkların, müşriklerin, insanları Allah yolundan alıkoymaya çalışan, kardeşlik ve dostlukları engelleyenlerin de sayılarını azaltsın ! Ve bir an önce hepsini hesaba çeksin !

 • Oğuz Yiğiter

  19.11.2023 04:43:11

  Allah razı olsun. Okuyup geçtiğimiz bir gerçeği mercek altında büyüterek, günümüz "konumlanmalarını" test edecek önemli bir kriter tam da ihtiyaç halinde yazı konusu yapılmış. Âfâkî ve enfüsî hadiseleri değerlendirirken kimin ne söylediğinin değil, nerede durduğunun önemini gösteren bir ikaz levhası. Tebrikler, dualar...

 • A. AYDIN

  19.11.2023 02:07:58

  "Bir kötülüğü/haksızlığı gördüğünde onu elinle düzelt. Buna gücün yetmiyorsa..." hadisinin son maddesinde "Hiç olmazsa kalben buğz et! Bu ise imanın en zayıf mertebesidir" buyrulduğuna göre, demek kötülüğe veya haksızlığa hiç değilse kalben buğz etmeyenler ve bid'alarla severek amel edenler belki en zayıf iman mertebesinde dahi kalamıyorlar! Vicdanları tefessüh etmiş böyle namertleri dost edinmek beyhudedir, zararlıdır ve hatta tehlikelidir... "Sadıklarla beraber olun" ayetine muhalif hareket etmektir. Öyleleri dost edinmemelidir.

 • Abidin

  19.11.2023 00:33:14

  Her yazınız bir kitap gibi.

(*)

Namaz Vakitleri

 • İmsak

 • Güneş

 • Öğle

 • İkindi

 • Akşam

 • Yatsı