"Ümitvar olunuz, şu istikbal inkılâbı içinde en yüksek gür sada İslâm'ın sadası olacaktır."

Piyasalar

İktidar sınavı kaybetti, Meclis de kaybetmesin

Kâzım GÜLEÇYÜZ
03 Nisan 2020, Cuma
Koronavirüsün raftan indirttiği infaz indirimi, iktidar partisi açısından, bunca zamandır devam eden hukuksuzlukları çok geç ve kısmen dahi olsa telafi edip, bunların getirdiği vebali hafifletmek için bir fırsat olabilirdi.

Ama Meclise sunduğu teklifle bu fırsatı yine kaçırdı. Ne yaptı etti, uyuşturucu suçlularına “ev hapsi” yolunu açarak, ortağı MHP’nin talebini yerine getirdi; ama gazetecileri, akademisyenleri, avukatları, insan hakları savunucularını, siyasetçileri, bebekleri, anneleri, hastaları, yaşlıları kapsam dışı tutmaktan vazgeçmedi.

Oysa temasa geçtiği muhalefet partilerinin yapıcı önerileri için başta olumlu mesaj vermişti, ama sonra yan çizerek bildiğini okumaya devam etti. Böylece herşeyden önce siyasî ahlâk sınavını bir defa daha kaybettiğini göstermiş oldu.

Vicdan ve hukuk sınavını baştan beri zaten yitirmişti; bu düzenleme belki kurtarma fırsatı olabilirdi, değerlendiremedi, yine kaybetti.

En birinci ağızdan seslendirmiş olduğu “Devlet kendisine karşı işlenen suçları affedebilir, kişilere ve topluma karşı işlenen suçları affedemez” sözünü çiğneyip tam tersini yapmak suretiyle, tarihe geçecek bir tutarsızlık ve samimiyetsizlik örneği daha sergiledi.

Sağlık Bakanının “Görüşeceğim” dediği KHKzede korona uzmanına verilen sözün tutulmayıp tersine yine üzerine gidilmesinde olduğu gibi. 

İnfaz indirimi yasasında şimdi top Mecliste. İktidarın 90 binini çıkarıp kalanını korona riskiyle başbaşa bırakmak istediği mahpuslar için bilhassa muhalefet partilerinin çok daha fazla gayret göstermesi gerekiyor. En azından “Elimizden geleni yaptık” diyebilmeliler.

Teklifin Meclise sunulmasından önceki temaslarda CHP ve HDP net bir duruş  ortaya koydu. Ama İyi Parti’nin tavrı anlaşılamadı. Oysa bu partinin, Yavuz Ağıralioğlu’nun bir Meclis oturumunda KHK hukuksuzlukları için söylediği ve sosyal medyada çok paylaşılan “Artık yeter, ahiret var, hesap var” sözlerine uygun bir duruş ve yaklaşım sergilemesi gerekir ve beklenirdi.

Umarız, teklifin Meclis sürecinde bütün muhalefet partileri, hatta iktidar vekilleri hukuk ve vicdan eksenli bir  tavırda birleşirler. Bebekler, anneler, yaşlılar, hastalar ve tüm masumlar için.

Okunma Sayısı: 7958
YASAL UYARI: Sitemizde yayınlanan haber ve yazıların tüm hakları Yeni Asya Gazetesi'ne aittir. Hiçbir haber veya yazının tamamı, kaynak gösterilse dahi özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan haber veya yazının bir bölümü, alıntılanan haber veya yazıya aktif link verilerek kullanılabilir.

Yorumlar

(*)

(*)

(*)

Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. İstendiğinde yasal kurumlara verilebilmesi için IP adresiniz kaydedilmektedir.
 • Hilal

  3.4.2020 22:48:23

  Evet Kazım abi, haklısınız. Suçu sabit olmayan bir sürü masum var. Yazık oluyor onlara.

 • Mahir Tahir

  3.4.2020 11:31:37

  Ne güzel bir duruş nasıl imrenilecek bir pozisyon elhamdulillah Allah sizlerden razı olsun güzel abim

 • Feyzullah Ayhan

  3.4.2020 10:51:37

  Tanımıyorum kimdir kim değildir o KHK'lı basından öğrendim.Virüs aşısını üretmek için kendisiyle görüşüleceği sözü verilen KHK'lı ile görüşülmeyip sözünden dönmek sağlık bakanı için bir züldür,ne kişiliği ne de işgal ettiği makamla bağdaşmamaktır.Birileri çağırıp tekdir etmiştir mutlaka.Çünkü Demokrasi yok diktatörlük ve istibdat had safhada.Zavallı bakanların söz söyleme ve kendi başlarına icraat yapma hak ve hürriyetleri yoktur.Böyle bir ortamda bakanlık değil böyle birilerinin keyfe ma yeşa uygulamaları yüzünden hiç görev yapılmaz.Fikri açıfan tam da bir firavunluk zihniyeti. Bu istibdat yüzünden bakınız yakın çağ tarihimize bazıları uzun yıllar geçmesine rağmen anılmıyor ve millet sevgisinden/saygısından mahrumdurlar. Bakanın kişiliğine vurulan bir darbedir.

 • Pınar

  3.4.2020 10:44:39

  Bu işi Allah çözecek abi. Biz kuldan, devletten medet beklemeyeli epey yıl oldu... Bu işi Allah çözecek.. Tek vekilimiz o. Milletin vekilleri ne derse dersin, başlarındaki insanlar ve vekiller ne yaparsa yapsın biz yolumuza devam edicez... Vardır bir hikmeti abes fiil işlemez Allah! Vicdanlarına zırnık merhamet vermiyorsa bu zahirde kötü şeylere sebep gibi gözükse de biz işin iç hakikatini, Allah'ın bu hadiselerden ne hikmet buyurduğunu bilemeyiz şu an için.. Bize şu an onca masumun hapiste kalması kötü gibi görünüyor ama belki de böylesi en hayırlıdır... Olaya bu cihetten bakarsak mesela dünyada toplu halde bir arada bukunmak şu an için imkansızken, Türkiye'de ve müslüman ülklerde toplu halde namaz kılınması yasak iken, cumalar kılınmazken onlar kılıyorlar.. Yine de her şeyin doğrusunu Allah bilir vesselam.. Kardeşlerim fazla üzülmesinler. Selâmetle

 • Hüseyin İlhan

  3.4.2020 08:37:35

  TBMM'deki her vicdan,insaf sahibi vekil bu yanlışa izin vermemek için elinden geleni yapmak mecburiyetindedir.Geçmişe bakınca af adı altında yapılanların cemiyete nasıl tahribatlar yaptığı malumumuz.Demek ki ders alınmamış yine aynı hatalara devam ediliyor.1974 Anarşistleri affeden o alil kafa ile bugünün alil kafası arasında fark yok.Hatta bugünküler daha da zalim,dahada barbarlar.Zira uyuşturucu torbacısından baronuna kadar bu zehiri milletin evlatlarına bulaştıranların tahribatını analar,babalar,eşler ve evlatlar ile toplum nasıl çekiyor bilenler çok.Fakat her işe maydanoz olanlar bunu bilmiyor öylemi.Yazıklar olsun.Rabbim tez zamanda ahirlerini göstersin.

 • Hüseyin İlhan

  3.4.2020 08:27:07

  Hayırlı sabahlar ve cumalar muhterem ağabeyim.Cenab-ı HAKK CC.COVİD 19 ile tüm dünya insanalrını sınıyor.Sair din sahibi ülke idarecilerinin üzerinde değişikliğe sebep olan bu sınama maalesef bizdeki sözde dindar özünde 'KİNDAR,şerde yarışıp,hayırda engeller koymayı marifet bilenlerin taşlaşmış kalplerinde zerre değişim yok. YİK üyesi olup ayda bol sıfırlı ilave maaşı alanalr hani nerede sizin o engin devlet tecrübenizin millete faydası.Böylesine devlet-millet kaynaşması,toplumu ayrıştıran hatadan vazgeçilmesi esnasında neden sesiniz çıkmıyor.COVİD19 Bunların nefeslerini kısmış,menfaat ve haksızlık bunları boğmuş anlaşılan.

 • Necati

  3.4.2020 06:54:40

  Bunlar tamamen sükût etmiş, vicdan ve insanı tüm hasletlerini yitirmişler. Kıyamete ancak uyanacaklar. Bu süfyani mantık çok kişinin ebedî hayatını tehlikeye atmaya devam ediyor. Allah ıslah etsin duası pek tesirsiz sanki. Allah bunlardan bir an önce bu milleti kurtarsın... .

 • Metin

  3.4.2020 04:43:29

  "Bir musibet bin nasihattan elvadır" denilir ama kimsenin musibetlerden ders aldığı falan yok anlaşılan. Hatta bir siyasi parti lideri "musibetlere meydan okumadan" dahi söz etmişti. Şimdi bu liderin peşinden gidenlerden ne beklenir ki. İlahi Adaleti beklemekten başka çaremiz kalmadı anlaşılan. Aslında ilahi Adalet tecelli ediyor ama tabi anlayana, bilene, görene. Görmeyene, anlamayana, duymak istemeyene kul olarak bizim diyeceğimiz bir şey yok.

 • Müslüm

  3.4.2020 01:26:26

  canım abimm üzme kendini. allah bize yeter...

(*)

Namaz Vakitleri

 • İmsak

 • Güneş

 • Öğle

 • İkindi

 • Akşam

 • Yatsı