"Ümitvar olunuz, şu istikbal inkılâbı içinde en yüksek gür sada İslâm'ın sadası olacaktır."

Piyasalar

Masumların duası hürmetine

Kâzım GÜLEÇYÜZ
05 Mayıs 2022, Perşembe
Ramazan’da ümmetin yine yoğun bir teveccüh ve yönelişle Kadir Gecesi olduğunu umarak ve ümit ederek ihya etmeye çalıştığı 27. gecenin gündüzünde bir annenin sosyal medyada şöyle bir paylaşımda bulunduğunu gördük:

“27 gündür oruç tutan miniğim 27 gündür aynı duayı yapıyor iftarını açarken... ‘Allah’ım, annem hapse girmesin... Babam hapisten hemen çıksın... Annem babam işlerine geri dönsün... Bi de bilgisayarım olsun...’ “

İçinden geçtiğimiz ve daha önce böylesi hiç yaşanmamış olan sıkıntılı süreçte, kimbilir daha nice masum benzer duaları ediyor...

Bu masumun bu yürekten ve samimi duası, bize Mesnevî-i Nuriye’de geçen şu manidar ve düşündürücü cümleleri hatırlattı:

“Bilhassa muztar olanların (darda kalanlarırn) dualarının büyük bir tesiri vardır. Bazan o gibi duaların hürmetine, en büyük birşey en küçük birşeye musahhar ve mûtî olur (emrine girip itaat eder). Evet, kırık bir tahta parçası üzerindeki fakir ve kalbi kırık bir mâsumun duası hürmetine, denizin fırtınası, şiddeti, hiddeti inmeye başlar. Demek dualara cevap veren Zat, bütün mahlûkata hâkimdir. Öyleyse, bütün mahlûkata dahi Hâlıktır.”

Bu manaların tecellî ve tahakkukuna şiddetle ihtiyaç duyduğumuz bir zamandayız.

Masum çocukların duasının ne kadar kıymetli olduğunu, Üstadın onlara hitabındaki şu ifadelerinde de görüyor ve anlıyoruz:

“Evlâtlarım, siz masumsunuz, daha günahınız yoktur. Bana dua ediniz, sizin duanız makbuldür. Ben sizleri manevî evlâtlarım ve talebelerim olarak dualarıma dahil ettim.”

Yine Üstadın “Bu dünyada müminin mümine en büyük yardımı dua iledir” sözünü hatırlayıp, bilhassa masumların dualarının bu mana içindeki yerini gözden kaçırmayalım ve onların günahsız, saf, duru kalp ve dillerinden yükselen samimî yakarışlarının dergâh-ı İlahîdeki makbuliyetine sığınalım.

Büyüklerin dualarında, şu veya bu şekilde kabullerine engel olan sebepler bulunabilir.

Ama masum çocuklar öyle değil.

Sonsuz hikmet ve rahmet sahibi olan Rabbimiz onların masumiyeti hürmetine, bazan hız kesmiş gibi görünse de, zaman zaman yine şiddetlenerek devam eden zulüm fırtınalarını dindirsin; masum ve mazlumları selâmet ve huzur sahiline eriştirsin inşaallah.

• Yeni Asya’daki 45. yılımıza girip, köşe yazılarındaki 30. yılımızı da tamamladık. Bizi böylesine ulvî bir hizmette istihdam eden Rabbimize sonsuz hamd ü senalar ederken, iman-hürriyet-adalet eksenindeki kırıksız çizgide son nefesimize kadar şahs-ı manevî ile beraber yürümeyi diliyoruz.

Okunma Sayısı: 3954
YASAL UYARI: Sitemizde yayınlanan haber ve yazıların tüm hakları Yeni Asya Gazetesi'ne aittir. Hiçbir haber veya yazının tamamı, kaynak gösterilse dahi özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan haber veya yazının bir bölümü, alıntılanan haber veya yazıya aktif link verilerek kullanılabilir.

Yorumlar

(*)

(*)

(*)

Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. İstendiğinde yasal kurumlara verilebilmesi için IP adresiniz kaydedilmektedir.
 • Ömer

  5.5.2022 18:09:26

  İman, Hürriyet, Adalet çizgisinde; Rahman ve Rahîm olan Rabbimizin inayetiyle,daha bir çok 45 yıllara. Yeni Asya Gazetesi ve sizleri tebrik ediyoruz.

 • Said

  5.5.2022 16:41:31

  Bilmiyorum ama nice bebekli kadın çoluk çocuk hamile kadın soğuk betonların arasında. Ebu Cehil bile yapmadığını bunlar yapmış. Bilmiyorum ama yapanların akıbeti nasıl olacak acıyarak merak ile tarihe bakacağım. Bir din dersi öğretmeni, kuran kursu hocası bir masum askeri öğrenci ne bilir darbeyi . Ben dilimi tutsamda ama bunların annesi babası akrabası dilini bet duadan tutar mı.

 • Aysuna

  5.5.2022 12:38:54

  "Allâh'ım,merhametsizleri bizlere musallat etme.Hz.Muhammed(sav)🌷 "Hukukun en kötüsü mazlumu korkutandır."Hz.Ömer(ra)🌷

 • hikmet

  5.5.2022 12:38:42

  Amin insallah

 • S.topuz

  5.5.2022 11:45:37

  "Adem-i kabul esbabından biri de, duayı ibadet kasdıyla yapmayıp, matlubun tahsiline tahsis ettiğinden aksü'l-amel olur. O dua ibadetinde ihlas kırılır, makbul olmaz." Mesnevi-i Nuriye - 225

 • S.topuz

  5.5.2022 11:37:05

  Yaşadiğımız ve yaşamakta olduğumuz çeşit çeşit sikıntı ve musibetler,uğursuzluklar  boşuna değildir elbet. Daha da büyüklerine MARUZ KALMAMAK için,bir an evvel gerekenler yapılmalı. Helallikse helallik, tahliyeyse TAHLİYE, Tazminatsa TAZMİNAT,TEVBE-I İSTİĞFARI DA UNUTMADAN ,Acil SEÇİMLE birlikte bu sıkıntılar hemen giderilmeli!..

 • S.topuz

  5.5.2022 11:36:17

  "Ben şimdi hürriyetime çok muhtacım. Yirmi seneden beri lüzumsuz ve haksız ve faidesiz tarassudlar artık yeter! Benim sabrım tükendi. İhtiyarlık za'fiyetinden, şimdiye kadar yapmadığım bedduayı yapmak ihtimali var. "Mazlumun ahı, tâ arşa kadar gider." diye bir kuvvetli hakikattır." Şualar - 290, eveeet, MAZLUMLARIN AH,AHLARI belki de O yüce MAKAMA çoktan yükselmiştir de,bizler daha anlayamadık.

 • Caner

  5.5.2022 11:04:00

  Bir münasebet ile komşumu bayramda arabaları olmadığından araç talep ettikleri için cezaevine oğluna ziyarete götürdüm. Fakat orada yaşlı bir kadının kulakları çınlatırcasına zalimlere bed dualarına şahit oldum. Çok şükür ki zalimlerden değilim ve uzağım.

 • Hasan Güneş

  5.5.2022 11:00:31

  Kıymetli yazarımız Kazım Bey’i Yeni Asya’daki 45. hizmet yılı için tebrik ediyoruz. Cenab-ı Hak hizmetlerini daim eylesin!

 • Arif

  5.5.2022 10:49:08

  Zalimler ebu cehil e, bu kadar da olmaz, dedirtecek cinsten. Ben ebu cehil kadınlar ve bebeklere ilişti dedirtmem diyordu. Hak da yemiyordu. Kendine göre bir namusu vardi. KHK zulmüne karşı çıkar. Namuslu olun derdi herhalde...

 • erhan

  5.5.2022 09:39:50

  ALLAH'ın laneti zalimlerin üzerine olsun.

 • Said Yüksekdağ

  5.5.2022 09:11:48

  Duâlarınıza binler âmin.. Rabbim imandan, istikametten, hizmetten ve son nefesinize kadar şahs-ı ma'nevîden ayırmasın inşâllah..

 • Müjdat Bayar

  5.5.2022 08:24:52

  Allah razı olsun.

 • Melikgazi

  5.5.2022 07:57:30

  Zalimler için yaşasın cehennem. Lanetullahi Alazzalimin

 • Muhittin İsmail Özgür

  5.5.2022 07:25:08

  Allah masum ve halis kullarının dualarına dahil olabilmemizi, özellikle de zor durumda kalmış insanların beddualarından sakınmamızı nasip etsin. Gerçekten öyle an olur ki; sadece tek bir insanın kalben ettiği, çok içten yakarışlarla ettiği bir beddua ile hayatımız alt üst olabilir.

 • Necati

  5.5.2022 06:17:50

  Bu güne kadar yaptığınız değerli hizmetlerden dolayı bütün ruh-u canımızla sizleri tebrik ediyoruz. Risale-i Nurların medyadaki tavizsiz istikrar çizgisini bozmadan bu günlere taşıdınız. Bundan sonra da kıyamette kadar bu iman, ebedi hayat, meşrutiyet, hürriyet, adalet, istikamet, meşveret, musbet hateket gibi ulvi değerleri koruyarak bu hizmetin devam etmesini Cenab-ı Allah'tan niyaz ediyoruz.

 • Bülent Bektaş

  5.5.2022 06:17:21

  Bizde Yeni Asya ailesinin bu yolda yürürken her türlü sıkıntıdan muhafaza etmesi için sizleri Rabbimize emanet ediyoruz İyiki varsınız

 • Ferhat ardıç

  5.5.2022 05:52:21

  Bir çıkmazlar da kaldık Allah ım yardım etsin sonumuz hayır olsun.

(*)

Namaz Vakitleri

 • İmsak

 • Güneş

 • Öğle

 • İkindi

 • Akşam

 • Yatsı