"Ümitvar olunuz, şu istikbal inkılâbı içinde en yüksek gür sada İslâm'ın sadası olacaktır."

Piyasalar

Muhabbet ve şûrâ

Kâzım GÜLEÇYÜZ
24 Mayıs 2022, Salı
Üstad Bediüzzaman’ın 2. Meşrutiyet döneminden itibaren meşverete yaptığı kuvvetli vurguları biliyoruz.

Üç temel esasından birini “meşveret” olarak tarif ettiği meşrutiyeti bu cihetiyle Kur’an’daki şûrâ ayetlerinin tecellîsi olarak nitelemesi bunun örneklerinden sadece biri.

Risale-i Nur hizmeti yeni talebelerin iştirakiyle gelişip daire genişledikçe hizmet gündemlerini meşveretlere havale ederek “Karar şahs-ı manevînindir, benim de bir reyim var” ifadesini lâhikalarında kayda geçirmesi de.

Üstadın vefatından sonra bu mana talebeleri tarafından devam ettirilmiş ve bu noktada bilhassa Zübeyir Ağabeyin çok büyük emekleri olmuş. Diğer temayüz etmiş Nur Talebelerinin de katılımı ve katkısıyla, meşveretler sistemleştirilerek muhkem hale getirilmiş.

“Asya’nın bahtının miftahı meşveret ve şûrâdır” şiarıyla yola çıkan Yeni Asya da bu sistemle yoluna devam edip bugüne gelmiş.

Zübeyir Ağabeyin yine meşveretle tevdi ettiği vazifeyi şahs-ı manevî ile beraber büyük bir dirayet ve liyakatle ifa eden Kutlular Ağabey de bu çerçevede hizmetini yapmış.

Onunla birlikte daha birçok hizmet kahramanının bu manalara çok önemli katkıları olmuş. Ve 53 yıl boyunca maruz kalınan ağır baskılar, hukuksuz tazyikler, zorlu engeller, bu meşveretlerde tecellî ve tezahür eden kuvvetli tesanüdle bertaraf edilip aşılmış.

Bütün bu zorluklar içerisinde geliştirilen hizmet hamleleri de böyle gerçekleştirilmiş.

Risale-i Nur’un medyadaki dili olan gazetemiz ve yayınlarımızla ortaya konulan bu hizmetlerle, dönem dönem memleketin ufkunu karartan kasvetli bulutlar da dağıtılmış.

Yeni Asya’nın iman-hürriyet-adalet eksenindeki kararlı duruşu ve mücadelesiyle nice imanlı ve hür vicdanlı nesiller yetişmiş; inkârcı cereyanların amansız taarruzları püskürtülüp boşa çıkarılmış; dessas fitne tuzakları bozulmuş; hukuk ve adalete dayalı sağlıklı ve güçlü bir demokrasiyi inşa etmenin ve darbelerle meydana getirilen çok yönlü ve çok boyutlu derin tahribatı tamir etmenin yolu açılmış.

Hafta sonunda yapılan 2022 bahar dönemi temsilciler toplantımız bu manaların bir defa daha tasdik ve teyid edilerek fiilen yaşandığı verimli bir buluşmaya vesile oldu.

“Muhabbet devam etsin, şûrâ kuvvet bulsun” çağrısına yine lebbeyk diyen bir şuurla.

Okunma Sayısı: 1825
YASAL UYARI: Sitemizde yayınlanan haber ve yazıların tüm hakları Yeni Asya Gazetesi'ne aittir. Hiçbir haber veya yazının tamamı, kaynak gösterilse dahi özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan haber veya yazının bir bölümü, alıntılanan haber veya yazıya aktif link verilerek kullanılabilir.

Yorumlar

(*)

(*)

(*)

Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. İstendiğinde yasal kurumlara verilebilmesi için IP adresiniz kaydedilmektedir.
 • Oğuz Yiğiter

  24.5.2022 04:43:28

  Biz de anadolunun bağrından bu sese lebbeyk diyoruz. Kıyamete kadar bu muhabbet ve şûra temelli hizmetlerimizin tesisinde emeği geçen bütün Nur Kahramanlarını rahmet ve minnetle yâd ediyoruz. Tebrikler, dualar...

 • Necati

  24.5.2022 00:30:09

  Allah razı olsun Yeni Asya tüm islâm alemi ve insanlık için çok önemli hizmetler ifa ediyor. Ahir zamanın muhteşem Kur'an tefsiri olan Risale-i Nur'ların tüm alanlardaki tam doğru ve istikametli sözcüsü olduğunu bütün cihana gösterdi, gösteriyor.

(*)

Namaz Vakitleri

 • İmsak

 • Güneş

 • Öğle

 • İkindi

 • Akşam

 • Yatsı