"Ümitvar olunuz, şu istikbal inkılâbı içinde en yüksek gür sada İslâm'ın sadası olacaktır."

Piyasalar

Tek adam rejimi ve deprem

Kâzım GÜLEÇYÜZ
08 Şubat 2024, Perşembe
Yeni Asya’nın geçen yıl 9 Şubat’ta attığı “Depremde tek adam rejimi de çöktü” manşeti, 6 Şubat depremlerini takip eden günlerdeki acı tabloyu en iyi anlatan ifadelerden biriydi. Bilhassa ilk saat ve günlerde çok kritik bir önem taşıyan arama-kurtarma-yardım çalışmalarındaki gecikme ve yetersizliklerin başka bir izahı yoktu, olamazdı.

Arama-kurtarma için bir tarafta saatlerce, hatta günlerce “talimat bekleyen” yerli; diğer tarafta çok uzak ülkelerden geldikleri halde havaalanlarında bekletilen yabancı ekipler... 

(Ki ekiplerden birinde görevli bir elemanın yıkımı görünce sorduğu “Allah’ı bu kadar gazaba getirecek ne yaptınız ki böyle bir afete maruz kaldınız?” suali hâlâ hafızalarda.)

Sonrasında Erdoğan’ın Adıyaman ve Hatay gibi, depremin en çok vurduğu yerlerdeki konuşmalarında “Maalesef ilk birkaç gün arzu ettiğimiz etkinlikte çalışma yürütemedik. Bunun için sizden helallik istiyorum” gibisinden ifadeler kullanma gereği duyması, ibretli bir itiraftı.

İlk günlerdeki gecikmenin ardından, enkaz altından “mucize kurtuluşlar”ın devam ettiği 4 ve 5. günlerde iş makinalarıyla enkazlara girilmeye başlanmasını ve kimi uzmanlara “Cinayet işliyor olabilirsiniz” diye uyarma mecburiyeti hissettiren bu gelişme üzerine artık yapacakları birşey kalmadığını gören yabancı ekiplerin ayrılıp ülkelerine dönme kararı vermesini de unutmak mümkün değil.

Sonrasında gıda, su, çadır, konteyner... dağıtımlarındaki gecikmeler, engellemeler, kayırma ve ayrımcılıklar, adaletsizlikler...

Ardından seçim gündemiyle depremin geri plana itilmesi. Ve seçimde YSK başta olmak üzere bütün devlet kurumlarının iktidara çalıştığı, yıllardan beri devam etmekte olan tek taraflı propagandaların çok daha yoğun şekilde devreye sokulduğu bir süreç. Sonra da sandıktan çıktığı açıklanan ve herkesi, ama en başta depremzedeleri çok şaşırtan, bir türlü akıl erdirilemeyen ve makul bir izahı bulunamayan malum sonuçlar.

Bu durum, tedbir, yardım, hizmet noktasında fena halde çuvalladığı ayan beyan ortada olan tek adam rejiminin, iş manipülasyona, gündem saptırmaya, beyin yıkamaya ve seçimden de istediği sonucu alma “beceri”sine gelince olağanüstü bir “maharet” sergilediğini ve bu konuda hiçbir şeyi şansa bırakmayan bir “uzmanlık” geliştirdiğini gösteriyor.

Adeta hipnotize edilip muhakeme kabiliyeti dumura uğratılan önemli bir kitlenin tavrı da, bütün olup bitenlere rağmen tek adam rejiminin ve bu sistemin ömrünü uzattıkça uzatıyor.

Ve görünen o ki herşey çok daha kötüye gidip tamamen dibe vurmadıkça ve işin vahametini bu kitle de görüp anlamadıkça bu durumdan kurtulabilmek son derece zor...

Okunma Sayısı: 2688
YASAL UYARI: Sitemizde yayınlanan haber ve yazıların tüm hakları Yeni Asya Gazetesi'ne aittir. Hiçbir haber veya yazının tamamı, kaynak gösterilse dahi özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan haber veya yazının bir bölümü, alıntılanan haber veya yazıya aktif link verilerek kullanılabilir.

Yorumlar

(*)

(*)

(*)

Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. İstendiğinde yasal kurumlara verilebilmesi için IP adresiniz kaydedilmektedir.
 • S.topuz

  8.2.2024 23:30:22

  Onun için, kökten bir DEĞİŞİM ve YENİ ve TAZE bir İKTİDAR (Millî  Mutabakat HÜKÜMETİ) LÂZIMMM! Göreceksiniz her şey çok kısa zamanda, çok daha GÜZEL ve  HUZURLU OLACAK!  Bu kadar basit. Haydi gösterin Millîliğinizi ve VATANSEVERLİĞİNİZİ! Haydi!..

 • S.topuz

  8.2.2024 23:29:33

  Bize acele istikrar ve GÜVEN lâzım! Bunlardan artık UMUT ve ümit kesilmiş ve büyük bir "DEĞİŞİM ZAMANI" çoktaaan gelmiş ve geçmektedir de! Sadece Muhalefetteki değişim bizi kurtarmaz! Ne yaparsa yapsınlar, hepsi boş ve sadece zaman kaybı! Çünkü içerde ve Dış Yatırımcılarda çok büyük bir GÜVEN kaybı söz konusu! Üstelik yanlış EKONOMIK Politikalar, Hukukî ve SIYASÎ dev hata ve falsolar sebebiyle geçmişte kazanılan itibar ve GÜVEN tamamen sarsılmış durumda! Halihazır Hükümeti idare eden siyasî yapı bütünüyle değişip , yeni bir Hükümet kurulmadıkça hiç bir yatırımcı bu Memlekete kendi isteğiyle ve severek gelmez. Çünkü o çok lazım olan GÜVENİ bir kez yitirdikten sonra, onu tekrar kazanabilmek o kadar zor ki, ağzınla KUŞ yakalasan yine de geri gelmez, getiremezsin!

 • Kazım

  8.2.2024 20:33:01

  Görmüyorlarmı ki her yıl bir veya iki defa musibetlerle sınanıyorlar da ne ibret alıyor ne de tövbe ediyorlar ! Tövbe 126

 • Mehmet Toprak

  8.2.2024 18:42:58

  6 şubattaki deprem büyük bir depremdi. 500 yıldır bu hatta bir deprem olmadığı söyleniyor. Allah istese bi 50 yıl 100 yıl daha burayı depremden muhafaza edemezmiydi. Elbette edebilirdi. Peki hangi yanlışlar hangi hatalar kadere deprem fetvasını verdirdi. Bi kıtlık zamanı"Allahım benim yüzümden bu insanları helak mı edeceksin" diyen Hz Ömer den "Biz ne yapalım bizim bi hatamız yok zaten olacaktı bizim zamanımıza geldi" diyen bir döneme düştük. Şimdide deprem uzmanları istanbul depremi için konuşturuluyor. olursa başımızdakilerin bizlerin hiçbir suçumuz yok. Zaten olacaktı uzmanlarda söylüyordu zaten bu zamana denkgeldi neyapalım yani denilecek. Acaba bizim hangi hatamız hangi kusurumuz bu deprem fetvasına sebep oldu denilmeyecek.

 • Hüseyin

  8.2.2024 16:48:04

  Kazım kardeş bu işte en büyük vebal, AKPye meyilli ve payanda olan bizim haricimizdeki nurculardadır. Onlar ölesiye, köresiye bunlara destek verdikçe, bu iş böyle gider gibi. Demokratların önü kesik. Kılıçdaroğlunu şeytanca genel başkanlıktan indirme oyunuyla millet ittifakını da bitirip ellerini rahatlattılar. Millet ittifakı dağılmasaydı. Şimdi belediyelerin ekseriyeti kazanılabilirdi. Fakat heyhat, iyi oyun oynayıp, iyi trzgah kurdular

 • Merve C.

  8.2.2024 16:09:14

  6 lı masa tekrar toplanmadan düzlüğe çıkmamız imkansız... ABD ve Avrupa muhalefeti desteklediği bu zamanda tekrar birleşmeliyiz. Yerel seçimlerde DP daha aktif çalışmasını lazım. Tek adam rejimi gitsin CHP iktidar olsun daha fazla hizmet olur.

 • semih kural

  8.2.2024 16:00:48

  Ali FERŞADOĞLU ağabey bu günkü yazısını bu cümle ile bitirmiş ; Musibetler şunlar için de gelebilir: “Bir kısmı keffâretü’z-zünubdur. Bir kısmı ihtar-ı Rahmânîdir ve bir kısmı, gafleti dağıtıp, beşerî olan aczini ve zaafını bildirerek bir nevi huzur vermektir.”5 "Allah’ı bırakıp sebep ve yöneticileri rab edinip aklımızı başımıza almazsak daha beter belalar gelmeyecek mi?" Dipnotlar: 5-Lem’alar, s. 18.

 • selim canik

  8.2.2024 13:50:15

  Tarîk-ı hakta çalışan ve mücahede edenler, yalnız kendi vazifelerini düşünmek lâzım gelirken, Cenab-ı Hakk'a ait vazifeyi düşünüp, harekâtını ona bina ederek hataya düşerler. ................................................................ Madem hakikat budur, insan kendi vazifesini yapıp Cenab-ı Hakk'ın vazifesine karışmamalı. .................................................................. Öyle ise; işte ey kardeşlerim! Siz de, size ait olmayan vazifeye harekâtınızı bina etmekle karışmayınız ve Hâlık'ınıza karşı tecrübe vaziyetini almayınız! Lemalar - 130 Mescidi Aksa lı günlere inşaallah .

 • Aysuna

  8.2.2024 09:08:19

  Bazen akışına bırakmak gerekir;yaprakları,suyu,mevsimleri,olayları...ve sabredip görmek gerekir hakikati.🌷🌿

 • N.GENÇ

  8.2.2024 08:54:33

  "Ve görünen o ki her şey çok daha kötüye gidip tamamen dibe vurmadıkça ve işin vahametini bu kitle de görüp anlamadıkça bu durumdan kurtulabilmek son derece zor.."

 • Murat Cansız

  8.2.2024 03:54:41

  Kalemine yüreğine sağlık Kazım abi

 • Erhan

  8.2.2024 00:36:17

  Hep anlatırlar, mevta mezara konduktan sonra cemaat dağılır, bu gören mevta da cemaatle hareket etmek için kalkmaya çalışır ve kafası mezar taşına çarpar, eyvahhhh ölen benmişim der. İşte halkımız maalesef bunu yaşıyor, gün gelecek uyanacak işte o zaman eyvah aldatıldık olanlar hep bize olmuş diyecek.

(*)

Namaz Vakitleri

 • İmsak

 • Güneş

 • Öğle

 • İkindi

 • Akşam

 • Yatsı