"Ümitvar olunuz, şu istikbal inkılâbı içinde en yüksek gür sada İslâm'ın sadası olacaktır."

Piyasalar

Üstad zulüm ve istibdada eğilmedi, göğüs gerdi ve yıktı

Kâzım GÜLEÇYÜZ
11 Temmuz 2021, Pazar
Üstadın “Kâinata değişmem” dediği Zübeyir Gündüzalp’in, ehl-i hizmet için şevk, moral ve motivasyon kaynağı olan ve her zaman okunup hatırda tutulması gereken notlarından bazılarına birlikte göz atalım:

* Bediüzzaman bahadır ve yavuz bir mücahittir; eşedd-i zulmün ve istibdadın önünde eğilmedi, göğüs gerdi, çarpıştı ve yıktı. 

* Denizler donanma, bulutlar ordu yağdırsa; arz çıldırsa, bize saldırsa; bizi Nurlardan, bizi bizden ayıramayacak; bu hizmet-i imaniye ebede kadar payidar olacak inşaallah.

* Gerek şahsî dert ve meselelerimiz, gerekse din düşmanlarının taarruzlarıyla giriftar olduğumuz sıkıntılarımız, biz Nur Talebelerinin canlılık ve cevvaliyetini arttırır. Mücahede-i diniye yolunda ihlâs ve cesaret verir, metanet ve salâbetimizi ziyadeleştirir.

* İnsan bazı imtihanlara maruz kalır. Bu durum kuvvet ve salâbet kazanmaya sebeptir. Hayatta sıkıntı, musibet, dert ve meşakkatlere dûçar olmayanlar büyük feragat, hamiyet ve cesaret sahibi olamazlar.

* Şahsımıza olan gaddar hücumları affederiz; fakat iman ve İslamiyete taarruz edenlere asla müsamaha gösteremeyiz. İman ve İslamiyete yapılan taarruzlar karşısında zillet ve acze düşmeyeceğiz. Düşmanlarımızın karşısında çökmeyecek, onları çökerteceğiz.

* Risale-i Nur’la tenevvür edenler hak ve hakikat hizmetinde yorulmaz; hakikatin ve imanın düşmanları ile olan manevî mücahedelerinde sendelemez; sarsılmayarak, sabır ve tahammül ederek mücadele eder; iman kurtarma davasının bayraktarlığını yaparlar.

* Evet, mücadele yolu çetindir; fakat Risale-i Nur Talebeleri iman kuvvetine sahip olduğu için, bu iman gücü, onları bütün zorluklara göğüs gerecek, aşacak hale getirmiştir.

* Risale-i Nur Talebeleri taarruza maruz kaldıkları vakit yılmazlar, yıldırırlar; çökmezler, çökertirler ve Risale-i Nurun neşir hizmetini nesilden nesile devrederler. Birinin yetişemediği yerde diğeri hizmeti tamamlar.

* Risale-i Nur sönmez. O, söndürülmek için üflendikçe parlayan İlahî bir nurdur. Kur’an ve iman hakikatlerini ders veren Risale-i Nur bu vatan ve milletin sinesinde yerleşmiş ve kökleşmiştir. Onu söküp atmak hiçbir komitenin haddi değildir. İnşaallah bu hizmet-i imaniye kıyamete kadar devam edecektir.

Okunma Sayısı: 2250
YASAL UYARI: Sitemizde yayınlanan haber ve yazıların tüm hakları Yeni Asya Gazetesi'ne aittir. Hiçbir haber veya yazının tamamı, kaynak gösterilse dahi özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan haber veya yazının bir bölümü, alıntılanan haber veya yazıya aktif link verilerek kullanılabilir.

Yorumlar

(*)

(*)

(*)

Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. İstendiğinde yasal kurumlara verilebilmesi için IP adresiniz kaydedilmektedir.
 • Ali ok

  11.7.2021 15:16:38

  Zübeyir abiye nur yağsın hakiki hizmet erlerinin yolu da nur olsun

 • Aysuna

  11.7.2021 13:41:57

  Yazdıklarıyla mü'minlerin kuvve-i maneviyelerini kıranlara mukabil tiryâk hükmünde ifadeler...Büyük buhranda radyo ve gazeteleri kapatan,boşuna kapatmadı..

(*)

Namaz Vakitleri

 • İmsak

 • Güneş

 • Öğle

 • İkindi

 • Akşam

 • Yatsı